Modern Dünyada Finansal Okuryazarlığın Tercih Değil Zorunluluk Olduğunu Gösteren Sebepler

1PAYLAŞIM

Piyasalardaki hareketlilik durmuyor, siz neden duruyorsunuz?

Finansal okuryazarlığın her geçen gün daha da artan önemini, ekonomi ve finans konularında bilinçli olmanın bizlere neler kazandırabileceğini sizin için derledik.

Finansal okuryazarlık nedir?

Finansal okuryazarlık, varlıkların nasıl değerlendirileceğini ve yönetileceğini kavrama becerisi olarak tarif edilebilir. 'Financial literacy' ya da 'financial capability' olarak karşımıza çıkan bu kavram, dilimize finansal okuryazarlık olarak yerleşmiştir ve her geçen gün önemi artmaktadır.

Finansal okuryazarlık neden hepimiz için büyük önem arz ediyor?

Teknolojik gelişmeler dünya ekonomisini her geçen gün daha da entegre bir hale getiriyor. Emeğinizin karşılığı olan maaşınız, geçmiş dönemde yaptığınız birikimler, ev, araba ya da basit bir akıllı telefon gibi yatırımlarınız, zaman içerisinde değer kazanıyor ya da kaybediyor. Bu bağlamda attığınız her adım, ekonomik bir değere sahip oluyor ve bu değer sürekli değişiyor.  

Finansal piyasalarının işleyişini ve temel prensiplerini kavramak, ekonomik anlamda geleceğinizi garanti altına almak ve yatırımlarınızı faydalı şekilde değerlendirmek için oldukça elzem.

1. Finansal okuryazarlığın sağladığı ilk fayda, paranın değerini kavramak ve kendi geleceğimizi gerçekten planlama şansı bulmak olacaktır.

Temel ekonomi bilgisine sahip olmak, bizlere piyasaları daha iyi okuma ve yorum yapabilme becerisini beraberinde getirecektir. Bu sayede harcamalarımızı tekrar gözden geçirme ve önceliklerimizi değerlendirme fırsatı bulacağız. 

Fayda/maliyet açısından mantıksız olan yatırımlardan kaçınmak, birikim yapmaya başlamak ve bu birikimleri değer kazanacak alanlarda kullanmak, finansal okuryazarlığın bize kazandıracağı temel donanımların başında geliyor.

2. Finansal okuryazarlık, borç batağına girmemenizi ve ödemelerinizin planlamasını doğru yapmanızı mümkün kılar.

Twitter

Borç almayı 'kötü' olarak değerlendirmek her zaman doğru bir yaklaşım sayılmaz. Önemli olan alınan borcun hangi alanda değerlendirileceği, hangi vadede geri ödeneceği ve nasıl bir fayda sağlayacağı olmalıdır. 

Finansal okuryazarlık, bizlere hangi oranda borç yükünün altına girebileceğimizi doğru analiz etme becerisi kazandıracaktır. Bu sayede gereğinden fazla risk almayarak yatırımlarımızı doğru değerlendirme şansı bulacağız. Kim ödeyemeyeceği tutarda kredi çekip ev almak, sonra da borç batağında yüzmek ister ki?

3. Gelecek nesillere güvenilir bir gelecek sağlamak için doğru adımları atmamıza olanak tanır.

Ekonominin işleyişine hakim olmak ve harcamaları doğru yönetmek, çok küçük yaşlarda kazanılmaya başlanan bir özellik. Çocuklarımıza paranın yönetimini, birikim yapmayı, yatırım yapmayı öğretebilmek için finansal okuryazar olmak şart. Bu sayede hem bilinçi nesiller yetiştirebilir hem de onların geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak yatırımlar yapabiliriz.

4. Sıra dışı durumlara karşı hazırlıklı olmamızı ve acil durumlarda kriz yönetimi yapabilmemizi sağlar.

Hayatta her zaman sıra dışı durumlara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Bütçe planlamasını doğru yapmak ve likiditesi yüksek yatırımlara sahip olmak, acil durumları hasarsız bir şekilde atlamamızı sağlacaktır.

5. Yatırım yaparken tüm süreçleri doğru şekilde analiz etmemize ve olası tüm sonuçlara karşı hazırlıklı olmamıza olanak tanır.

Finansal okuryazarlık, yatırımlarınızı yönetmek için ihtiyaç duyacağınız ilk adım olarak gösterilebilir. Piyasanın işleyişini bilmek, değişkenleri doğru yorumlamak ve analizleri doğru yapmak, yaptığınız yatırımların sonuçlarını öngörmenizi sağlayacaktır. Yeterli bilgi birikimine sahip olmadan yapılan yatırımlar, işi şansa bırakmakla eş değerdir.

6. Farklı gelir kalemleri oluşturma ve karşımıza çıkan yatırım fırsatlarını değerlendirme şansımızı arttırır.

Çeşitli finansal araçlara yatırım yapmak ve yeni yatırım fırsatlarına açık olmak, maaş dışında gelir kalemlerine sahip olmamızı sağlayacaktır. Belki de kendi işinizi kurma ya da erken emeklilik gibi hayallerinizi gerçeğe dönüştürme fırsatı bulacaksınız.

7. Elbette ülke ekonomisine katkı sağlamamızı da mümkün kılar.

Bir şirketin hissesini satın aldığımızda aynı zamanda o şirketin büyümesine ve istihdam sağlamasına katkı yapmış oluyoruz. İşsizlik oranı azalıyor ve üretim kapasitesi artıyor.

8. İyilik kazanacak: İhtiyaç sahiplerine el uzatabilmek gibisi var mı!

Borç istemekten daha zor bir durum varsa o da sevdiğiniz birine borç veremeyeceğinizi söylemek zorunda kalmaktır. Parayı doğru yönetmek, doğru yatırımlarda bulunmak ve ekonominin işleyişini kavramak, bizleri daha iyi bir finansal duruma getirecek, ihtiyaç sahiplerine el uzatabilmemizi mümkün kılacaktır.

9. Hayal ettiğiniz emeklilik hayatına kavuşabilmek ve geleceğe güvenle bakabilmek için finansal okuryazarlık şart!

Onlarca yıl çalışıp çabaladıktan sonra huzurlu bir emeklilik hayatı sürmeyi herkes ister. Hayal ettiğiniz emeklilik hayatını yaşayabilmek için yatırımlarınızı doğru yönetmeniz büyük önem taşıyor. Eğer paranın yönetimi konusunda yeterince bilgili değilseniz, birkaç küçük hatayla onlarca yıllık emeğinizi çöpe atabilirsiniz.

Ekonomiye ilgi duyuyor ve bu alanlarda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Herkes Ekonomi Konuşuyor! Peki Senin Finansal Okuryazarlık Seviyen ne? - onedio.com
Herkes Ekonomi Konuşuyor! Peki Senin Finansal Okuryazarlık Seviyen ne? - onedio.com
Bildiğiniz Her Şeyi Temize Geçip Ufkunuza Rekor Seviyeyi Test Ettirecek 15 Finans Kitabı - onedio.com
Bildiğiniz Her Şeyi Temize Geçip Ufkunuza Rekor Seviyeyi Test Ettirecek 15 Finans Kitabı - onedio.com
Şimdi Tam Zamanı: Ekonomi ve Finans Dünyasını Tüm Açıklığıyla Gözler Önüne Seren 21 Kült Film - onedio.com
Şimdi Tam Zamanı: Ekonomi ve Finans Dünyasını Tüm Açıklığıyla Gözler Önüne Seren 21 Kült Film - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir