Mısır Açıklarında Batan Göçmen Teknesi Su Yüzeyine Çıkarıldı: Can Kaybı 204'e Yükseldi

-

Mısır'ın kuzeyinde Akdeniz açıklarında geçen hafta batan göçmen teknesinin su yüzeyine çıkarıldığı bildirilirken faciada hayatını kaybedenlerin sayısının ise 204'e ulaştığı belirtildi.

Buhayra Valisinin yaptığı yazılı açıklamada, 21 Eylül Çarşamba günü içindeki yüzlerce göçmenle Akdeniz açıklarında batan teknenin su yüzeyine çıkarıldığını belirtti. 

Açıklamada, "Raşid bölgesinin 12 kilometre açıklarında Akdeniz’de batan tekne, bugün öğleden önce çıkarılarak içindeki su boşaltılmıştır." ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca teknenin içinde göçmenlere ait ceset olup olmadığına dair gereken aramaların devam ettiği ifade edildi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 204'e yükseldi

Kefr Eş-Şeyh vilayeti Mutubas ilçesi Belediye Başkanı Ala Abdussettar ise yaptığı yazılı açıklamada, su yüzeyine çıkarılan teknede, 33 kişinin daha cesedine ulaşıldığını belirtti.

Abdussettar, böylece tekne kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının 204'e yükseldiğini kaydetti.

"Teknede en az 333 göçmen vardı"

Mısır makamları batan teknede bulunan kişi sayısı hakkında 300 ve 600 olmak üzere iki farklı açıklama yaparken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ise bu sayının 450 olduğunu öngördüklerini açıklamıştı.

Şu ana kadar kurtarılan ve cesedine ulaşılan toplam göçmen sayısından yola çıkılarak yapılan hesaplamalara göre, teknede en az 333 kaçak göçmenin bulunduğu belirlendi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerMısır
Görüş Bildir