Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mete Özgencil'in Kaleminin Büyüklüğünü Gösteren 9 Şarkı

 > 
192PAYLAŞIM
Mete Özgencil'in Kaleminin Büyüklüğünü Gösteren 9 Şarkı

Türk pop müziğinin gizli kahramanı Mete Özgencil, yazdığı her şarkıda kendi hâlini buram buram hissettiren özel bir yazar. 1997'den bu yana birlikte çalıştığı her ismi zirveye taşıyan şarkıların altına imza atan Mete Özgencil'i dokuz şarkıda hatırlayalım istedik. Liste 2013 yılında son buluyor, daha çok karşılaşmak dileğiyle. Tıpkı kendisiyle yaptığımız röportajda söylediği gibi: "Bıkacağınıza özleyin!"

1. Gökhan Kırdar - Tutunamadım

Albüm: Tutunamadım (1997)

Aynı zamanda Mete Özgencil'in söz yazarlığı sürecini de başlatan Tutunamadım bulunduğu albüme ismini veren özel bir şarkı. Sözlerinin keskinliği ise aşağıdaki iki cümlede gizli:

".. al tanrım taşıdım bu kadar / kaldırmaz bu beden yeni bir bahar..."

2. Candan Erçetin - Daha

Albüm: Hazırım (1995)

Bilenler bilir Candan Erçetin demek biraz da Mete Özgencil demektir. Daha Candan Erçetin'in ilk albümü olan Hazırım ile başlayan bu yolculuk 2000 tarihli Elbette albümüne dek devam etti ve biz şüphesiz en güzel Candan Erçetin şarkılarını bu dönem aralığında dinledik. Bestesini Sezen Aksu'nun yaptığı, sözlerini ise Mete Özgencil'in yazdığı Daha Uzay Heparı için yazılan yaslardan da biri aynı zamanda. Unutulmaz ve destansı!

".. sorulur mu hiç kader, daha / biçtiğin yarın nedir, merakla beklerim..."

3. Umay Umay - Düşmedim Daha

Albüm: Naylon (1997)

"90lara ait en unutulmaz klip nedir?" diye sorsalar şüphesiz hepimizin aklında pastel yas çerçeveli Düşmedim Daha belirir. Mete Özgencil'in klip yönetmenliğini yaptığı ve sesiyle de katkıda bulunduğu Düşmedim Daha, Umay Umay'ın da en unutulmaz şarkılarının başında yer alır.

".. ah dar sokak vurgunları / kaldırın düşenleri ağır ağır / düşmedim daha..."

4. Nilüfer - Hepsi Bu

Albüm: Nilüfer'le (1997)

Yalnızca Nilüfer'le albümünün değil, aynı zamanda Nilüfer diskografisinin de en iyi şarkılarından biri olan Hepsi Bu'nun etkileyici müziği ise Fahir Atakoğlu'na ait.

".. gönderdim kavgalarımı / dağlara verdim / söndürdü yaktığın yangını / zar zor kalbim..."

5. Yeni Türkü - Nerelere Gideyim

Albüm: Yeni (1999)

Yeni Türkü'nün dağıldıktan sonra yaptığı en iyi şarkılardan biri Nerelere Gideyim ve sözlerdeki derinlik Mete Özgencil'in en kıymetli kelamlarını sunuyor.

".. senden bana zor bir miras / bol çetrefil bol viraj / ölsem ala dayanmak zor..."

6. Candan Erçetin - Arada Bir

Albüm: Elbette (2000)

Candan Erçetin'in ilk albümü Hazırım'dan Daha'ya, Mete Özgencil şarkılarını söylediği son albümünden ise Arada Bir'e böyle bir listede yer vermek farz. Elbette yalnızca Candan Erçetin'in değil, pop kategorisinde değerlendirilen albümler arasında da tüm zamanların en iyilerinden biri. Hemen hemen her şarkının altında Mete Özgencil'in imzası bulunsa da, Arada Bir diğer şarkılardan çok kolay sıyrılıyor.

".. arada bir bir yanım / düşsem diyor tuzağa / geçsem dünyanın derdini / varsam cennetime diyor..."

7. Tarkan - O'na Sor

Albüm: Karma (2001)

Mete Özgencil, Karma albümünde Tarkan için üç şarkı yazmıştı ancak şimdi art arda üçünü dinlesek kalbimizi en fazla titreteni O'na Sor olacaktır. Şarkı aynı zamanda Tarkan'ın en unutulmaz baladlarından biri.

".. bu ceza taşımaz ki / ellerim neden böyle buz keser anla..."

8. Hande Yener - Şefkat Gibi

Albüm: Apayrı (2006)

Şüphesiz ki Hande Yener kariyerinin en parlak dönemlerini Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor ve Apayrı ile yaşadı. Aşk Kadın Ruhunda'da varlığını hissettiren Mete Özgencil, Apayrı ile duruma hepten el koydu ve ortaya gerçek anlamda kült bir albüm çıktı. Baştan aşağı derin hit dolu olan Apayrı'nın en uçurum kenarı şarkılarından Şefkat Gibi, sözleriyle Mete Özgencil'in kendisini de aştığı bir şarkı.

".. rüya değildi işte ordaydın / tam ortasında hayatının / söylediğimde bana kızmıştın / ama görüyorsun ya / bensiz de dönüyor dünya..."

9. Mabel Matiz - Zor Değil

Albüm: Zor Değil (2013)

İlk albümüyle müzikal bir deha olduğunu bağıran Mabel Matiz'in uçsuz bucaksız bir kitle ile tanışması Zor Değil ile oldu. Mete Özgencil'in yazdığı, Mabel Matiz ile birlikte besteledikleri şarkı senenin en dikkat çeken eserlerinden biri hâlini aldı.

".. halk ararsan çık saraydan / ağlıyorsan dön yolundan..."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zapzipzubala

Sayfaya bi girdim bütün videolar aynı anda oynamaya vs başladı. Autoplay olmasa iyiydi. Tüm sesler bir anda birbirine girdi yahu...

enda

rüya değildin işte ordaydın tam ortasında hayatının!

inanc-kesilmez

"Geç kalmadan kaybetmeli, zaferlere ödül yalnızlıktır." bu nasıl unutulmuş ki..

Görüş Bildir