Meşhur İddiayı İnceliyoruz: Dünya Güneş'e 1 Cm Daha Yakın Olsaydı Gerçekten Ölür müydük?

2PAYLAŞIM

Bilgilerimizi tazeleyelim; "Dünya Güneş'e 1 cm daha yakın olsa yanarak ölürdük, 1 cm daha uzak olsa donarak ölürdük." iddiasının doğruluk payı var mı?

İddiaya göre, Güneş'e 1 cm veya 1 metre daha yakın olsaydık, sıcaktan kavrulacağımız ve yanarak yok olacağımız söyleniyor.

Bu iddianın tamamen yalandan ibaret olduğunu belirterek hızlı bir giriş yapalım. Nitekim Güneş'e 1 metre kadar daha yakın olmamız hiçbir şey değiştirmez.

İddia, Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin her daim aynı olduğunu düşünerek baştan kaybediyor.

Nitekim Dünya, yıl içerisinde zaten Güneş'e milyonlarca km yaklaşıp uzaklaşıyor. Eliptik yörünge nedeniyle her kış mevsiminde Güneş'e çok daha yakın, her yaz mevsiminde ise Güneş'e çok daha uzağız.

Tam olarak söylemek gerekirse, Güneş'e en yakın ve en uzak mesafelerimiz arasında tam 5 milyon km fark var.

Bunu 1 cm veya 1 metre ile kıyaslayınca, iddianın ne kadar boş olduğunu anlayabiliyorsunuz. 5 milyon km'lik farka rağmen, yaz ile kış arasında sıcaklık bakımından kimi bölgelerde yalnızca 10-15, kimi bölgelerde ise en fazla 40-50 derecelik farklar oluşuyor.

Anlayacağınız yanıp kavrulma gibi bir durum yok 5 milyon km farkta bile.

Bu eliptik yörüngenin de tamamen kusursuz olduğunu söyleyemiyoruz üstelik.

Nitekim Dünya, hareketi sırasında bir sağa bir sola yalpalayabildiği için, bu durum esnasında da birkaç metre uzaklaşıp yakınlaşıyor. Bildiğimiz üzere henüz yanıp kavrulmadığımıza göre, bu anlık yakınlaşmaların da bir etkisi yok.

İddiayı ortaya atanlar, bu duruma karşılık da bir cevap bulmuş durumdalar.

Bu sefer de, "Tamam işte, o 5 milyon kilometre 5.000.001 olursa veya 4.999.999 olursa, yok oluruz." diye karşılık verebiliyorlar. Nitekim bu durum da tamamen saçmalık, çünkü her yıldızın, çevresindeki gezegeni yakmayacağı veya dondurmayacağı bir bölgesi  var.

Goldilocks bölgeleri adı verilen bu bölgelerde bulunan gezegenler, yakmayacak ve dondurmayacak sıcaklıklara sahip oluyorlar.

Bizim yıldızımız olan Güneş'in Goldilocks bölgesi sınırları ise 108 milyon kilometre ile 250 milyon kilometre arasında konumlanmış oluyor.

Özetle Dünya'yı şimdiki konumundan alıp Güneş'in 1 metre değil 30 milyon kilometre daha yakınına veya uzağına götürseydik bile, Dünya'da yaşam var olmaya devam edecekti. Dolayısıyla bu iddia, hiçbir bilimsel tarafı olmayan, gerçeklikten tamamen uzak bir yapıya sahip.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
avvora

Her şeyi dine yoran ve illa bir tanrının var olması ya da işlerine var olması gerektiği için uydurulmuş bir bilgi, insanlar beş duyu organı ile algıladığı şey için var diyebilir buna aşk ve sevgi de dahil, hiç görmediğiniz sesini duymadığınız hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadığınız dokunamadığınız koklayamadığınız dünyanın diğer ucundaki bir kıza aşık olabilir misiniz, aslında bu kadar basit bu olay ama illa başka şeylerle aklınızı bulandırıyorlar, bir tanrının var olması ile olmaması hiç bir şeyi değiştirmez insan olan için.

avvora

Dünyadaki tüm düzen sanıldığı kadar mükemmel falan da değil biz öyle düşündüğümüz için öyle olduğunu sanıyoruz, milyarlarca yıldır yıkılıp kombinasyon permütasyon ve olasılıklarla yeniden şekillenen bir düzen, zaten aksi olsaydı dünyanın yüzeyi Mars gibi olurdu bu da olası bir durumdu yani seçenekleklerden sadece birisiydi, şuan olan o da olmasaydı biz olmazdık bu kadar basit

kayaah06

dedesi maymun olan kisi yine bos bir içerikle karşımızda.

n.aysu

dediğiniz kişinin dedesi maymun değil, ama (muhtemelen inandığınız) "peygamberin" ataları da kendisi de primattı.

ortadirekvatandas

Keşke olsa da böyle bir şey hepimiz gebersek hayvanlar hariç ama

emsalden-misal-olmaz.

1 cm olayı eskide kalmadı mı? Yıllar yıllar önce bu muhabbet yapılıp çürütülmüştü :)

semih-kurnaz

:))

Görüş Bildir