Meclis'ten Sabaha Karşı Geçirildi: Milletvekillerine Kırmızı Işık, Park Yasağı ve Çakar Muafiyeti

 > 
3.6bPAYLAŞIM

Çakar yasağı kapsamında çakar kullanamayan vekiller için dün Meclis'te geçiş üstünlüğü maddesi gece saat 03.00'te yeniden düzenlendi. Yeni yapılan değişiklikle milletvekilleri kırmızı ışıkta geçebilecek çakar lamba da takabilecek.

TBMM'de görüşülen torba yasa sabaha karşı 03.00 sıralarında kabul edildi. Görüşmeler sırasında geçiş üstünlüğü maddesi yeniden düzenlenerek Genel Kurul'dan geçti.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre sadece ambulans, itfaiye araçları, suç takibindeki güvenlik araçları ve koruması bulunan araçlar geçiş üstünlüğüne sahipken; geçiş üstünlüğünün sıralandığı maddenin kapsamına milletvekilleri de eklendi.

601 araca trafikte "geçiş üstünlüğü"

Böylece milletvekili araçları kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı gibi trafik kısıtlamalarına tabi olmayacak ve çakar lamba takabilecek.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun verdiği bilgiye göre de 600 milletvekilinin yanı sıra TBMM Genel Sekreteri'nin aracı da trafikte geçiş üstünlüğü hakkına sahip oldu.

Güneysu'nun haberine göre torba yasanın İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, AKP milletvekili Kemal Çelik, “trafikte geçiş üstünlüğünden milletvekilleri ile eski milletvekillerinin de yararlanabileceğini” açıklamıştı.

Ayrıca kabul edilen torba yasadan, kamuoyundan gelen tepki üzerine, milletvekili yakınlarının sağlık harcamalarıyla ilgili geçmişe dönük borçlarının silinmesine ilişkin düzenlemeyi içeren madde de metinden çıkarıldı.

Çakar lamba yasağı 1 Kasım'da başlamıştı

Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan 'çakar lamba' kullanımında yeni dönem 1 Kasım'da başlamıştı.

Bu kapsamda ilk gün 126 bin TL'lik ceza kesilmişti. 👇

Çakarlı Araç Denetiminde İlk Gün Bilançosu: 63 Sürücüye 126 Bin Lira Ceza - onedio.com
Çakarlı Araç Denetiminde İlk Gün Bilançosu: 63 Sürücüye 126 Bin Lira Ceza - onedio.com

Kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst düzey yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlarla görev yapan kamu görevlilerinin araçlarında çakar lamba kullanması yasaklanmıştı. 

Yasak kapsamında milletvekilleri de çakar lamba kullanamıyordu.

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir