Görüş Bildir
Haberler
Meclis Başkanı Şentop: 'Aracı Olmayan, Toplu Taşıma Araçlarıyla Gelip Giden Milletvekili Var'

etiket Meclis Başkanı Şentop: 'Aracı Olmayan, Toplu Taşıma Araçlarıyla Gelip Giden Milletvekili Var'

Yasin Arslan
02.08.2019 - 01:52 Son Güncelleme: 02.08.2019 - 09:22

İçerik Devam Ediyor

Bir televizyon programına katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop milletvekili maaşlarına yapılan eleştirilere cevap verdi. 2002'den beri milletvekillerine ilave zam yapılmadığını söyleyen Şentop, 'aracı olmayan milletvekilleri toplu taşıma araçları ile Meclis'e gidip geliyor' dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Habertürk TV'de Kübra Par'ın soruları yanıtladı. Milletvekillerine bayramda ikramiye verilecek iddialarını yalanlayan Şentop, maaşlar hakkında yapılan eleştirilere şu şekilde cevap verdi:

'İçerikler tartışılabilir, prensip olarak etikle ilgili düzenlemelere hak veriyorum. Bunların olması lazım. Son zamanlarda siyasetçilerle ilgili bazı ithamlar, yakıştırmaların önemli bir kısmı birtakım iftiralardan ibaret. Mesela milletvekili maaşlarıyla ilgili yapılan değerlendirmeler var. 80-90'lı yılları hatırlıyorum. O dönemde ilave zam yapılırdı. 2002'den bu yana milletvekillerine ilave zam yapılmamıştır. Milletvekili Meclis Başkanı olma sıfatıyla bir maaş almıyor. Duyduğum bir şey var bayramda milletvekillerine ikramiye verileceği yönünde. Bu tamamen yalandan ibaret. Maaş miktarı şüphesiz kamuda maaş alan memurların maaşına göre hesaplanıyor.'

'Meclise toplu taşımayla gelip gidiyorlar'

Milletvekillerin harcamaları hakkında kimsenin araştırma yapmadığını söyleyen Şentop şöyle devam etti:

'Milletvekilinin harcamalarıyla ilgili kimsenin bir hesaplama yaptığı yok. Milletvekilleri mâlum hafta içi Ankara'da, hafta sonu memleketlerine gidiyorlar. Sadece gidiş-gelişle ilgili harcamaları var. Meclis'te milletvekillerini ziyarete gelenler harcamalarını kendi ödemiyorlar. Biliyorum ki birçok arkadaşımız seçmenleri otellerde misafir etme, hastane masraflarını ödeme gibi harcamalar yapıyor. Daha önce aldığı maaşın yarısını alan milletvekili o maaşla geçinirken, milletvekili olduktan sonra geçinemiyor. Araç tahsisi yok. Aracı olmayan milletvekilleri toplu taşıma araçları ile Meclis'e gidip geliyor. Maddi durumu müsait olmayabilir. Milletvekillerine araç tahsis edilmiyor. Lojmanları yok, üç tane personel veriliyor. Milletvekilleriyle ilgili tabloyu ortaya koyarken aldığı maaşı, harcamalarını da göz önüne almak lazım. 

'Reklam paylarını elde edemedikleri için milletvekileri aleyhinde yazan internet siteleri var'

'Reklam paylarını elde edemedikleri için milletvekileri aleyhinde yazan internet siteleri var'

Milletvekillerinin maaşları hakkında yapılan eleştirilerin maksatlı yapıldığını söyleyen Şentop şöyle devam etti:

'Bu maaş azdır demiyorum ama bir ilçede yaşayan vatandaşımızın standartlarında yaşamıyor milletvekili. Milletvekillerinin özlük haklarıyla yapılan değerlendirmelerin bir kısmının maksatlı olduğunu düşünüyorum. Çeşitli şekilde bekledikleri reklam paylarını elde edemedikleri için parlamento, milletvekilleri aleyhinde yazan internet siteleri ver. Meclis'e saldırmak biraz kolay bir iş haline geldi. Milletvekillerinin aldıkları maaşın giderleriyle orantısını değerlendiren insanlar var. Bunu itibarsızlaştırmak vesayetçi, darbe dönemlerinin anlayışlarının bir ürünüydü.'

Meclis Başkanı Şentop'un milletvekilleri maaşlarını bilmemesi ise dikkat çekti

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
470
315
121
11
6
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?