Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu'na Öneri: 'İmamlar Meyhaneye de Gitsin'

87PAYLAŞIM

TBMM, Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu'nda, imamların meyhanelere giderek alkolün zararları hakkında vatandaşları uyarması istendi. AKP'li komisyon başkanı 'eskiden sarhoşlara bile selam veren hocalar vardı' ifadelerini kullandı.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre Diyanet Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, '1930’larda Nurosmaniye Cami İmamı Hasan Akkuş, yatsı namazı sonrası çilingir sofralarında mahallenin sarhoşlarını ziyaret edermiş. Konya'da Hacı Veyiszade de meyhaneye gidip, sohbet edermiş' dedi.

'Diyanet olarak biz bu görevimizi artırmak istiyoruz.'

Genel Müdür Albayrak önceki gün toplanan komisyonda Milletvekillerine DİB'in bu konudaki çalışmalarını anlattı. 

Albayrak 'İslam hukukunda ‘Sedd-i Zerayi' yani kötülüğün önünü kesme kavramı var. Diyanet olarak biz bu görevimizi artırmak istiyoruz. Yüzde 99'u Müslüman bir ülkedeyiz ama gayrimüslim olan bir vatandaşımız da bu alanda bizden bir destek beklediğinde hiç şüphesiz tövbe zaten bütün dinlerin ortak durumudur. Onun da bizden destek alabileceği imkânının olduğunu düşünüyoruz.' ifadelerini kullandı.

Komisyon başkanı ise imamların bu konuda biraz çekingen davranmasından yakındı.

Komisyon Başkanı AKP Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan ise ‘'İmam ve hocalarımızın özellikle meyhanelerden, o mekânlara girip çıkmaktan biraz çekindiklerini  görüyoruz. Ben Konya Selçuk Tıp Fakültesi mezunuyum. Orada çok sık anlatırlar. Hacı Veyiszade Hazretleri, ayyaş, sarhoş kimi görse selam verirmiş. Meyhanenin önünden geçerken bile sarhoşlara selam verirmiş. Yani o noktada bazı hocalarımızın bu tür iletişimden uzak olduğunu görüyoruz. Bunu biraz daha sıklaştırmak, yaygınlaştırmak gerekiyor'' dedi.

Konu Ekşi Sözlük'te de gündemde. Öne çıkan yorumlardan bazıları şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir