Libya'da Petrol Sahaları Yine Hedefte

-

Libya’nın önemli petrol sahalarından biri Mabruk petrol sahası silahlı bir grup tarafından ele geçirildi, çıkan çatışmada 10 güvenlik görevlisi öldü.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, henüz adı belirlenemeyen silahlı bir grup, Sirte ilinin 150 kilometre güneyinde yer alan Mabruk petrol sahasını ele geçirdi ve petrol sahasını koruyan 10 güvenlik görevlisini öldürdü.

Güvenlik görevlilerinden 4'ünün çıkan çatışmada, 6'sının ise kurşuna dizilerek öldürüldüğünü aktaran kaynaklar, silahlı grubun petrol tesisini ateşe verdiğini, buradaki tanklarda 40 bin varil petrol bulunduğunu kaydetti.

Kaynaklar ayrıca, söz konusu petrol sahasının Tobruk Hükümetine bağlı ‘Ulusal Petrol Müessesesi’ tarafından idare edildiğini ve Fransız Total şirketinin burada hisse sahibi olduğunu belirtti.

Mabruk petrol sahasına yapılan saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Libya'da petrol sahalarına saldırılar artıyor

Mabruk petrol sahası, geçtiğimiz haftanın içinde IŞİD ile bağlantılı olduğu iddia edilen silahlı kişiler tarafından saldırıya uğramıştı.

Enerji kaynakları koruma kuvvetleri sözcüsü Ali Hassi, Libya’nın önemli petrol sahalarından Bahi ve Mabruk'a bombalı saldırı düzenlendiğini, iki petrol sahasını Sidra petrol ihracat limanına bağlayan boru hattının tahrip edildiğini açıklamıştı. Hassi, saldırı düzenleyen kişilerin IŞİD’e bağlı olduklarını öne sürmüştü.

Libya’da Trablus ve Topruk’ta ayrı ayrı iki hükümet ve iki parlamentonun bulunmasından kaynaklanan siyasi krizi fırsat olarak gören IŞİD, daha önce birçok petrol tesisine saldırı düzenlemişti.

İki ordu, iki parlamento, iki hükümet

2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından siyasi istikrarın sağlanamadığı Libya'da, 25 Haziran’da düzenlenen seçimlerden sonra siyasi sahnede büyük değişiklikler oldu ve Libya’da iki ordu, iki parlamento ve iki hükümet oluştu.

Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya’da ordu standartlarında bir askeri yapı kalmadı ve sahada farklı siyasi ajandaları olan birbirinden bağımsız silahlı milisler hâkim olmaya başladı.

Emekli general Halife Hafter’in Zintan merkezli milis gruplarla Mayıs ayında başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki silahlı gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti.

Bu olayların ardından iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre'nin desteklediği Libya Şafağı (Fecr) Koalisyonu ile Tobruk Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı Onur Operasyonu Koalisyonu arasındaki çatışmalar devam ediyor.

  • Kaynak: Al Jazeera ve AA
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir