Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kürkleri ya da Dişleri-Boynuzları için Katledilen Hayvan Türleri

376PAYLAŞIM

Dünyada her yıl  50 milyondan fazla hayvan kürkü için katlediliyor. Tabii bir de dişleri ya da boynuzları için katledilenler var. Dişleri ya da kürkleri için katledilen hayvanların sayısı geçmiş yıllara göre daha az olsa da halen devam eden bu katliamlarla nesilleri hızla tükenmeye yaklaşıyor. Bu hayvanlar dünyanın çoğu yerinde korunmaya çalışılıyor ancak hala bu iğrenç katliam devam etmekte.  Kürkleri, dişleri ve boynuzları için katledilen 10 hayvan:

Kaplanlar

Bu hayvanlar kürkleri için avlananlar listemize en üst sıralarda geliyor. Çok değil yüz yıl önce sayıları 100.000 i geçerken bu sayı günümüzde 2500 üreyebilen bireyden fazla değil. Bu tükenişin başında gelen faktör kürkleri için avlanmaları...

Filler

Hamilelik süreleri 660 gün (Yaklaşık 2 yıl) gibi uzun bir süre olan bu hayvanların acımadan katlediliş nedeni ise dişleri. Bu amaç uğruna bir yılda yaklaşık 30.000 fil katlediliyor. Bunun önüne geçilmek için çalışılsa da diğer hayvanlar gibi onlarda illegal yollarla avlanılmaya devam ediliyor.

Timsahlar

Yaklaşık 84 milyon yıl önce ortaya çıkan sürüngenlerdir . Timsahlar da yine çanta,ceket gibi giyim eşyaları nedeniyle katledilen hayvanlardır.Günümüzde avlanma oranı diğer yıllara göre azalsa da halen avlanılmaya devam edilmektedir.

Foklar

Bu sevimli hayvanların derileri de maroken eşya yapımı ve kürkçülük için kullanılıyor. Sadece 2009 yılı içinde derisi uğruna 72.000 fok öldürülmüştür. Bir kürk palto için 6-10 fok öldürülmesi gerekiyor.

Gergedanlar

Günümüzde yalnız 5 türü kalmış olan Gergedanların geçmişte, özellikle 19. ve 20. yüzyılda yapılan aşırı avlanma sonucunda büyük kısmı yok edilmiştir. Öyle ki 1960'lı yıllarda 70.000 civarında olan siyah gergedan türünün, 20 yıllık bir süre içerisinde %96'sının tükendiği gözlemlenmiştir. Fakat 1995 yılında 2.410'a kadar inmiş olan siyah gergedanların sayısı yapılan çeşitli çalışma ve avlanma yasakları sayesinde 2009 yılında 4100'e çıkarılmıştır

Kedi ve Köpekler

Bu vahşet sadece yabani hayvanlarla sınırlı da kalmıyor. Malesef evcil dostlarımız kedi ve köpekler de bu sebeple katlediliyor. Sadece kürkü için öldürülen kedi ve köpek sayısı yılda 2 milyondan fazla. Bir kürk palto için 15-20 köpek ya da 20-30 evcil kedi öldürülüyor.

Tilkiler

Kürk yapımında en çok kullanılan hayvanlardan oluşu; bu katliamı durdurmak için yapılan kampanyaların da  yüzü olmalarını sağlamıştır tilkilerin.Her yıl kürk uğruna on binlerce  tilki de maalesef öldürülüyor. Bir kürk palto için  10-30 tilki öldürülüyor.

Rakunlar

Kürklerinin güzelliği sebebiyle en sık kullanılan hayvanlardan biri de rakundulardır. Rakunlarla yapılan  bir kürk palto için yaklaşık 30 adet rakun gereklidir...

Sincaplar

Fındık sevdalısı sevimli kemirgenlerdir sincaplar...Sincaplar da bu listede. Bir kürk palto içinse 60-400 sincap gereklidir...

Vizonlar

Vizonlar da yaygın olarak kürkleri için katledilen hayvanlardandır. Bir kürk palto için yaklaşık 30-80 vizon gereklidir.

Bonus

Kürk Paltoları Üretenler kadar Giyenler de suçludur.

Bonus-2

Giydiğiniz şeyin belki bir belki de onlarca hayvanın ölmesi sonucunda üzerinizde olduğunu ve onun moda olarak değil vahşet olarak ortaya çıktığını unutmayınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yorukoglu

Çok kötü bir durum . Çok üzülüyorum. Konya'da Doğdum ve Büyüdüm. Köpek Kedi görüldü mü onlara sıcak su fırlatılırdı. Antalya'ya 7 yaşımda taşındım. Bir baktım herkesin evinin önünde neredeyse her sokakta her caddede 5 6 tane hayvanlar için mama kapları veya mama alanları var. Herkes ayda 100 200 tl harcayarak mama su veriyor onlara. Bende bazen diyorum Allah'tan buraya taşınmışız. Belki binlerce hayvana zarar verebilirdim. Lütfen Hayvanlara zarar vermeyin. Onları sevin Dost olun. Onlarda size dostluk ve eşlik edecektir. Hayvanları sahiplenin. Ben zamanında 2000 TL civarında Kangal sahiplenmiştim. Sonradan pişman oldum. Bunlarında satılmaması gerektiğine karar verdim. Ama 2000 TL Karşılığında Lord'a (Dostum , Köpeğim) sahip olduğum için 2000 TL bile feda olsun gerçekten çok mutluyum...

stopwearingfur_kurkgiyme

https://onedio.com/haber/gercek-kurk-giyen-unluler-768989

tekirelaa

SİZ ALDIKÇA ONLAR AVLAYIP ÜRETMEYE DEVAM EDECEK. LANET OLSUN, EN ÇOK DA KAZ TÜYÜ MONT GİYENLERE SİNİR OLUYORUM. HAYVANLARI CANLI CANLI YOLUYOLAR YAA..

hakan-k.

Valla kadınlar utansın. Ama bakın rakunda sıkıntı yok. Ben Amerika'da yaşıyorum ve bahçemde kümesim var (napiim, taze yumurta güzel oluyo). İsterseniz araştırın bu menet hayvanlar 50 tane tavuk olan kümese girsin hepsini zevk için öldürüyor. İŞİD'in hayvan cinsi (gerçi İŞİD de insan değil ya...). Anlatmakla bitmez bunların marifetleri. Kesinlikle belgeselini izleyin. O yüzden hiç acımam bunlara. Ayrıca sayıları azalmaz merak da etmeyin, burda yol kenarlarında bol bol ölüleri var. Kış bitti çıkıyorlar şimdi piyasayaç

Görüş Bildir