Kötü Adamların Polislere Neden "Aynasız" Dediğini Öğrenince Aşırı Değişik Bir Aydınlanma Yaşayacaksınız

200PAYLAŞIM

"Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi" dedikleri yerdeyim tam olarak 😮

Eski Türk filmlerinde mutlaka koyu yeşil takım elbiseli, dürüstlüğü ile nam salmış, cengaver gibi polisler görmüşsünüzdür. Zaten Yıldırım Ekipler Amiri Kenan Şahin'le tanıştıysanız, bu tanıma bizzat ekran karşısında şahit olmuşsunuz demektir.

Fakat bu başarılı polis memurlarına isim ve soyadıyla değil, karanlık dünyanın uygun gördüğü şekilde seslenenler de vardır. Mesela Hacer'in Abileri! Onlar gibi "illegal" kişiler için bu memurların hepsi "Aynasız"dır

Kriminal olayların peşinde koşan ya da olay yeri incelemesine katılan bu devlet görevlileri, Türk filmlerinde trafik polisi bile olsalar fark etmez. Zaten konumuz bu tatlı hatalar değil, bir dönem halkın diline de işleyen "Aynasız" tanımının nasıl geliştiği.

Konuyla ilgili aslında birkaç iddia var, araştırdık. Bunlardan en çok dikkat çeken "Aynasız" hikayesi şöyle:

Söz konusu yeşil plakalı Renault marka aracımız da bu. O günleri hatırlayanlar belki şu an "Haaa şimdi anladıııım" demiş olabilir, çünkü biz de aynı tepkiyi verdik.

Bir diğer hikaye de polislerin bıyık bırakması yasak olduğu için ceplerinde ayna ve tarak taşımadığı, bu yüzden de kendilerine aynasız dendiği yönünde.

Teyit edilmemiş bir başka bilgi de bize "cahilsiniz" diye uyarıda bulunarak yorum yazan Mustafa Timurçin isimli üyemizden geliyor.

İddiayı kullanıcının kendi cümleleriyle aynen yazalım: "Aynasız zamiri ilk çıkışı Amerika Harlem bölgesi. Sorgu odalarında dayak ve işkence aynanın diğer tarafından gözlendiği için zencilere verilen hakların kanunu çıkmasına rağmen bir çok polisin bu hakları uygulamaması ve zencileri insan yerine koymayıp sorguda işkence ve dayak uygulamasına aynalı odalar kulllanmamış veya orada yapılmasına rağmen gözlemcilerin de taraf tutmasına karşılık önce zencilerin çıkardığı bir tariftir. Yani "dikkat edin aynaya güvenmeyin bunlar aynasız şekilde yapacağını yapıyor" anlamındadır.

Konuyu burada kapatacağımızı sandıysanız yanıldınız. Hazır yeri gelmişken "Karakolda ayna var" olayına da el atalım dedik ve bu sır perdesini de araladık.

Eskiden karakollarda (şu an hâlâ var mı bilmiyorum) komiserin odasına girmeden önce bir boy aynası bulunurmuş. Aynanın üstünde de "Üstünü düzelt" yazarmış. İşte bu yüzden karakolda ayna var...

Bitti mi? Bitmedi! Madem aydınlandık, tam aydınlanalım. Mesela "zıvanadan çıkmak" deyiminin, eski trafik polislerinin içinde durduğu şu yuvarlaktan geldiğini biliyor muydunuz?

Farsça kökenli [Zıva'na] iki ucu açık boru anlamına geliyor. Yaşı yeterince kemâle erenler, trafik polislerinin caddelerde böyle bir yuvarlağın içinde durduğunu hatırlarlar. İşte polisin çileden çıkıp o yuvarlaktan ayrıldığı ve hedefe doğru yöneldiği hareket, zıvanadan çıkmak oluyor.

Gördüğünüz gibi olay nerelere geldi sevgili arkadaşlar. Bir bilgi bizi aldı sürükledi derya denizlere... Bu vesileyle gece uyumaya çalışırken akıllara takılan değişik soruların da cevabını vermiş olduk. Herkese iyi günler!

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ml13

güzel içerik;))

queen_of_the_7_kingdoms

Eyvallah,ben de merak ediyordum,ögrenmiş oldum sagolun.Keşke hep böyle bilgilendirici içerikler gelse..

neset-baba

Tamam Mustafa kardeş. Harlem'den çıktı bu kelime sakin ol :))

malumatfurusorg

Sevgili Onedio Yazarı, Editörü, Admini... Trafik polisinin içinde bulunduğu varilden sinirlendirildiğinde “beni zıvanadan çıkarma” diyerek uyarıda bulunmasından esinlenerek “zıvanadan çıkmak” deyiminin türediği iddiası doğruyu yansıtmamaktadır. Ülkemizde trafiğin yönlendirilmeye dahi ihtiyaç duyulmadığı yıllarda dahi “zıvanadan çıkmak” deyimi dilimizde çoktan kullanımdaydı. Bu husustaki Malumatfurus.org'un sitesindeki ve sosyal medya hesaplarındaki incelemeye göz atabilirsiniz.

kurtali1983

Önce amerikada türer bu kelime. 1980 yıllarından sonrada halkımızın diline düşer. Sebebi 80 darbesinde kolluk kuvvetleri sorguladıkları kişilere agır işkenceler eder. İnsanın insana yapsa bile aynı ülkenin insanına yani kardeşin kardeşe yapmayacagı türden agır işkenceler. Halk bu işkenceleri yapan polislerin aynada bile kendi yüzlerine bakacak hallerinin olmadıgını düşünür. Aynanız yok olsaydı kendi yüzünüze bile bakmaya utanırdınız demek isterler. bu yüzden polislere aynasızlar denir. Bende ki bilgide böyle.

Görüş Bildir