Görüş Bildir
Haberler
Koronavirüs Sonrası Dezenfektan ve Maskelerde Fiyatlar Tavan Yapmıştı: Zammın Kaynağı Toptancı mı Perakendeci mi?

Koronavirüs Sonrası Dezenfektan ve Maskelerde Fiyatlar Tavan Yapmıştı: Zammın Kaynağı Toptancı mı Perakendeci mi?

Koronavirüs salgınının ardından dezenfektan, kolonya ve maske gibi ürünlerde fahiş fiyat artışları yaşanmıştı. Bu fırsatçılar için alınan önlemler ise devam ediyor. Zabıta ekipleri perakende noktalarında salgınla talebin arttığı ürünleri denetledi. Yapılan denetim sonucunda ürünlerin fiyatlarının kısa sürede hızla arttığı, bunun da toptancı ve üreticiden kaynaklandığı anlaşıldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre,Türkiye’de koronavirüs önlemlerinin alınmaya başlamasıyla birlikte dezenfektan, kolonya, maske gibi ürünleri fahiş fiyatlara satmak isteyenlere gün doğdu. Sağlık malzemelerine yüzde binlere kadar varan zamlar yapan fırsatçılara denetimler sürüyor. Kozmetikçiler, eczacılar ve market sahipleri ise zamların kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek fiyat artışının sebebinin toptancılar ve hammadde tedarikçileri olduğunu söylüyor.

"Fırsatçılar yüzünden ben alıp satmıyorum"

"Fırsatçılar yüzünden ben alıp satmıyorum"

Zabıta ekipleri yaptığı denetim kapsamında Bağcılar'da bir eczaneyi denetledi. Yapılan denetimlerde fatura ve satış fiyatları arasında fahiş bir fiyat farkı olmadığı görüldü. Ancak birçok ürünün eczanede olmaması dikkat çekti.

Haftalardır bilinçli olarak maske satmadığını aktaran E.E., “Benim 1 liraya aldığım maske bugün bana 5 liraya satılıyorsa ben de bu ürünü alıp satmam. Ürün piyasada yok değil, var. Sadece fırsatçılar yüzünden ben alıp satmıyorum” diye konuştu.

Üç günde yüzde 100 zam

Üç günde yüzde 100 zam
İçeriğin Devamı Aşağıda

Zabıta ekiplerinin bir sonraki durağı kozmetik dükkanı oldu. Dükkan sahibi üç gün önce 16.5 TL’ye sattığı kolonyayı şimdi 32.5 TL’ye sattığını söyledi. Sattığı ürünlere ortalama 3 TL ile 3.5 TL fiyat farkı uyguladığını aktaran dükkan sahibi Hasan Çakır şöyle konuştu:

“Normalde satılmaması gereken fiyatlara satış yapıyoruz. Vatandaş tepkisinde haklı, ancak bize de yüksek fiyata geliyor. Elimizde faturalarımız var. Ucuza alıp, yüksek fiyata sattığımız yok.”

"7 TL'den 230 TL'ye çıktı"

"7 TL'den 230 TL'ye çıktı"

İSTOÇ’ta toptancılık yapan ve iş güvenliği malzemeleri satan Hakan Turgut şunları anlattı:

“Hammadde üreticilerinin yaptığı fırsatçılık var. Normalde aldığım 100’lü bir kutu maske 7 TL iken koronavirüsten sonra bir kutu 100’lük maske önce 360 TL, şimdi de 230 TL oldu. Yaklaşık iki aydır maske alıp satmıyorum. Çünkü yapılanın dolandırıcılıktan farkı yok. Türkiye’de yaklaşık bu işi yapan 15 imalatçı var. Onların denetlenmesi gerekiyor. Sırf maske satarak köşeyi dönen bir dünya insan oldu.”

Faturalar da dükkan sahiplerinin iddialarını doğruluyor

Faturalar da dükkan sahiplerinin iddialarını doğruluyor

Denetimleri gerçekleştiren Bağcılar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden görevli zabıta memuru Kemal Akgök, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Amacımız ilçemizdeki fahiş fiyat yapanları tespit etmek, varsa da böyle bir durum önüne geçmek. Şu ana kadar belediyemize resmi açıklama gelmedi. Ancak sokakta vatandaş yanımıza gelip bazı adreslerde fahiş fiyatlara satış yapıldığı şikayetinde bulundu. Önceliğimiz bu adresler oldu. Üç gündür aralıksız denetimlerimiz sürüyor. Gittiğimiz yerlerde alış satış fiyatı arasındaki farka bakıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız denetimlerde olumsuz bir şeyle karşılaşmadık. Son günlerde yüksek fiyata satılan çok fazla ürün olduğu doğru, ancak satıcı imalatçı ile hammadde tedarikçilerinden yüksek fiyata geldiği belirtiliyor. Bu durumu gösterdiği faturayla da doğruluyor. Denetimlerimiz sürecek, böyle bir durumla karşılaşırsak gerekli tutanakları tutup İl Ticaret Müdürlüğü’ne göndereceğiz.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
5
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deniz Elli

adamlar keyfinden zam yapmiyor ki. hem arz/talep meselesi hem de soyle bir durum var; daha hizli stok yenilemek zorundalar, daha hizli ham maddeyi getirip da... Devamını Gör

Hermione Granger

arkadaslar luffen bu tarz bıseye denk gelırsenız yanı bı kolonyanın maskenın fıyatı olması gerektıgının cok ustunde olmasına lutfen etıketın urunun magazanın... Devamını Gör

Zammın kaynağı direk üretici, ithal alınan ürünler artık 15-20 katı fiyata geliyor, tanesi 0.03 dolara aldığımız toz maskesinin tanesi 1.1-1.5 dolar oldu. De... Devamını Gör