Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köpekler Neden Otomobilleri Kovalar? Anlam Verilemeyen Âdetin Nedenini Bilim Açıklıyor

744PAYLAŞIM

Köpeklerin otomobilleri çılgınca kovalamasını neye borçluyuz? İkna edici cevaplarla bu konuyu masaya yatırıyoruz.

Soruyu cevaplandırmak için ilkin köpeklerin doğasına eğilmemiz gerekiyor.

Köpekler etçildir. Ve çoğu etçil hayvanda avcılık içgüdüseldir.

Mesela bu arkadaşlar çok pis avlanırlar.

Avcılığın aşamalarına göz atalım: Avı bulmak, kovalamak, yakalamak ve yemek.

İşte tam olarak bu aşamaları, yani genel olarak avlanma dürtülerini bir şekilde gidermek zorundalar.

Bir sincap, bir top ya da bir otomobil... Yani kendilerinden kaçıyor gibi görünen herhangi bir şey, onların bu dürtüsünü tetikliyor.

Önemli olan neyi kovaladıkları değil, kovaladıkları şeylerin ortak özelliği: Hızla uzaklaşmaları!

Bazen bir lazer noktası olur bu -_-

Tabii kovaladıkları her şeyi yakalayıp yemeleri gerekmiyor. Hiç araba yiyen bir köpek gördünüz mü?

Biz gördük. Geçenlerde yaşanmıştı. 

Evet, garip bir dünyada yaşıyoruz.

Şaka bir yana, otomobil kovalamanın otomobili avlama amacı taşımadığını, sadece bir güdüyü gidermekten ibaret olduğunu anlayalım.

Joker'in Batman'e söylediklerini hatırlayın: "Ben arabaları kovalayan bir köpek gibiyim. Yakalarsam ne yapacağımı bilemem, sadece yaparım."  Bu söz, aşağı yukarı köpeklerin durumunu özetliyor aslında.

Aslında olay bundan ibaret değil. Bir de köpeklerin 'bölgesel canlılar' olması durumu var.

Köpekler kendi bölgelerini oluşturur, sahiplenir, buraları korumak için ellerinden geleni yaparlar. Bazen otomobilleri kovalama nedenleri yalnızca bu olabilir: "Burası benim alanım ve hemen burayı terk et!"

Uzun sözün kısası, köpeklerin dünyasında tam anlamıyla bir 'kaçan kovalanır' durumu mevcut.

Siz siz olun, köpeklerden mümkün olduğunca kaçmamaya çalışın. Zira bunu yaparsanız her şey birbirini tetikleyecek ve nurtopu gibi bir kovalamacanız olacak... 

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugur-iskender2

Biri de gelmiş diyor lastiği neden yesinler durup dururken et vardır. Ne alaka aq. Yerler tabi mal bu hayvanlar mal mal otomobili durup dururken kovalıyorlar ya sonuçta.

alp_er

bu bilim insanları da manyak mıdır nedir? her saçma şeyi açıklıyorlar hala hastalıktan ölen var. gidin bi işinize gücünüze kardeşim...

ugur-iskender2

Sen ne saçmalıyorsun amına kodum. Açıklayacaklar tabi aq insanlar merak ediyor. Hastalıktan ölenlere bakanlar ayrı departman.

alp_er

küfür niye? kendini ifade edemeyecek kadar çaresiz ve biçare misin?

ugur-iskender2

Kendimi ifade edemeyecek kadar çaresiz ve biçare olmak ne alaka aptal orospu evladı. Ben sana burda elit üslupla da yorum yaparım, yapamayacağımdan değil. Cringe bir yorum yaptığın için küfür ettim. Küfür etmek bir tercihtir, bir zorunluluk değil. Yani küfür edince kelime haznem dar olmuş olmuyor veya sana küfrederek kendini tatmin etmek zorunda olan aciz biri olmuş olmuyorum amk çomarı. SİKTİR GİT ŞİMDİ.

alp_er

çomar mı? tamam ne mal olduğun belli fazla havlamana gerek yok.

ugur-iskender2

Havlamak diyor anasının leşini siktimin çomarı ahahahahahaha siktir git.

alp_er

küfredince bana bir şey olmuyor ne kadar mal olduğunu gösteriyorsun.

ugur-iskender2

Tıpkı senin "Ne mal olduğun belli fazla havlamana gerek yok." dediğinde ne kadar aptal olduğunu göstermen gibi mi aptal orospu çocuğu. 20 IQ'luk beyniyle gelmiş mal diyor amına kodumun çomarı. Edebileceğin en ağır hakaret o zaten gerizekâlı. :D

ykosetr

Yahu her köpek araba kovalamaz, içlerinde kovalayanları ailesinden birine ya araba çarpmıştır ya da motorsiklet, bunların gıcıklığı buna, bu yüzdende ayırt etmeden bölgesini koruyup kendini gösteriyor. 5km hızla giden bir arabayı arabanın gideceği yere kadar kovalayacak değil herhalde. 50km de aynı 5 de aynı. Bunlar canlı, dürtüleri ile hareket ediyorlar, bilimsel bir açıklama söyleyeyim istedim.

ugur-iskender2

Ne alaka aq bir sürü köpek var bunu yapan. Hepsinin mi ailesinden birine araba ya da motorsiklet çarpmış. Nasıl 5km hızla giden bir arabayı arabanın gideceği yere kadar kovalayacak değil aq, her türlü kovalar eğer 5km hızla gidiyorsa. 50km de aynı 5 de aynı ne demek aq neyin kafası.

dilek.eren

kaçanı kovalıyorlar demek yanılıyorsunuz lise zamanı bir sabah okula giderken hiç bir şey yokken ayaklanıp üzerime yürümeye başlamıştılar sürü halinde ben o sıra koşmuyordum da , kaçmıyordum da baktım hırlıyorlar kaçmaya başladım hiç bir şey yokken oldu bunlar.

dilek.eren

hayatımın en korku dolu anını yaşadım bütün mahalleyi ayaklandırmıştım .

erkan-uyar

ulan bi köpek kovalaması bu kadar mı sevimli anlatılır :D

kemal-yilmaz10

hırladımı kaçmıcaksın

ugur-iskender2

Yoo yanılmıyorlar. Kaçmasan da kovalarlar ama kaçarsan kesin kovalarlar. Kaçan kovalanır demek kaçmayan kovalanır demek değil ki aq.

hukumran

mantıksız açıklama, köpeklerin cansız algısının insanlar gibi olmadıığını ve hareket eden her şeyin canlı olduğunu düşünmelerini farz ederek arabaların insanları kaçırıyor olduğunu düşünmeleri daha muhtemel değil midir?

ugur-iskender2

Sen ne saçmalıyorsun aq? Asıl seninki mantıksız açıklama. Köpeklerin cansız algısının insanlar gibi olmamasıyla ilgisi yok, canlı cansız farketmiyor onlar kovalamak için kovalıyor. Kovalama, avlanma dürtülerini tatmin etmek için yapıyor işte aq sen köpekleri insanlar gibi mi sanıyorsun? Bizde böyle bir şey yoktur ama hayvanlarda olabilir. Arabaların insanları kaçırıyor olması köpeklerin sikinde mi peki?

Görüş Bildir