Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köpekler Neden Otomobilleri Kovalar? Anlam Verilemeyen Âdetin Nedenini Bilim Açıklıyor

-

Köpeklerin otomobilleri çılgınca kovalamasını neye borçluyuz? İkna edici cevaplarla bu konuyu masaya yatırıyoruz.

Soruyu cevaplandırmak için ilkin köpeklerin doğasına eğilmemiz gerekiyor.

Köpekler etçildir. Ve çoğu etçil hayvanda avcılık içgüdüseldir.

Mesela bu arkadaşlar çok pis avlanırlar.

Avcılığın aşamalarına göz atalım: Avı bulmak, kovalamak, yakalamak ve yemek.

İşte tam olarak bu aşamaları, yani genel olarak avlanma dürtülerini bir şekilde gidermek zorundalar.

Bir sincap, bir top ya da bir otomobil... Yani kendilerinden kaçıyor gibi görünen herhangi bir şey, onların bu dürtüsünü tetikliyor.

Önemli olan neyi kovaladıkları değil, kovaladıkları şeylerin ortak özelliği: Hızla uzaklaşmaları!

Bazen bir lazer noktası olur bu -_-

Tabii kovaladıkları her şeyi yakalayıp yemeleri gerekmiyor. Hiç araba yiyen bir köpek gördünüz mü?

Biz gördük. Geçenlerde yaşanmıştı. 

Evet, garip bir dünyada yaşıyoruz.

Şaka bir yana, otomobil kovalamanın otomobili avlama amacı taşımadığını, sadece bir güdüyü gidermekten ibaret olduğunu anlayalım.

Joker'in Batman'e söylediklerini hatırlayın: "Ben arabaları kovalayan bir köpek gibiyim. Yakalarsam ne yapacağımı bilemem, sadece yaparım."  Bu söz, aşağı yukarı köpeklerin durumunu özetliyor aslında.

Aslında olay bundan ibaret değil. Bir de köpeklerin 'bölgesel canlılar' olması durumu var.

Köpekler kendi bölgelerini oluşturur, sahiplenir, buraları korumak için ellerinden geleni yaparlar. Bazen otomobilleri kovalama nedenleri yalnızca bu olabilir: "Burası benim alanım ve hemen burayı terk et!"

Uzun sözün kısası, köpeklerin dünyasında tam anlamıyla bir 'kaçan kovalanır' durumu mevcut.

Siz siz olun, köpeklerden mümkün olduğunca kaçmamaya çalışın. Zira bunu yaparsanız her şey birbirini tetikleyecek ve nurtopu gibi bir kovalamacanız olacak... 

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp_er

bu bilim insanları da manyak mıdır nedir? her saçma şeyi açıklıyorlar hala hastalıktan ölen var. gidin bi işinize gücünüze kardeşim...

ykosetr

Yahu her köpek araba kovalamaz, içlerinde kovalayanları ailesinden birine ya araba çarpmıştır ya da motorsiklet, bunların gıcıklığı buna, bu yüzdende ayırt etmeden bölgesini koruyup kendini gösteriyor. 5km hızla giden bir arabayı arabanın gideceği yere kadar kovalayacak değil herhalde. 50km de aynı 5 de aynı. Bunlar canlı, dürtüleri ile hareket ediyorlar, bilimsel bir açıklama söyleyeyim istedim.

dilek.eren

kaçanı kovalıyorlar demek yanılıyorsunuz lise zamanı bir sabah okula giderken hiç bir şey yokken ayaklanıp üzerime yürümeye başlamıştılar sürü halinde ben o sıra koşmuyordum da , kaçmıyordum da baktım hırlıyorlar kaçmaya başladım hiç bir şey yokken oldu bunlar.

dilek.eren

hayatımın en korku dolu anını yaşadım bütün mahalleyi ayaklandırmıştım .

erkan-uyar

ulan bi köpek kovalaması bu kadar mı sevimli anlatılır :D

kemal-yilmaz10

hırladımı kaçmıcaksın

hukumran

mantıksız açıklama, köpeklerin cansız algısının insanlar gibi olmadıığını ve hareket eden her şeyin canlı olduğunu düşünmelerini farz ederek arabaların insanları kaçırıyor olduğunu düşünmeleri daha muhtemel değil midir?

koala-neco

Açılın ben kovalayım !! bunun avlanma dürtülerinden kaynaklandığını sanmıyorum, çünkü teknik olarak kendilerinden kaçan değil kendilerine doğru gelen şeyi kovalıyorlar ;) yani daha araç karşıdan gelirken pozisyon alıyorlar, hayvanlarda davranışlar içgüdüseldir ve nesilden nesile " araçların tehlike arzeden bir nesne" olduğu içgüdüsünün yerleştiğini düşünüyorum, " sen benim dedemi nasıl eszersin şerefsiz!!!" dercesine bir hırsla kovalıyorlar çünkü -.-

koala-neco

ama tabi tırsak hayvanlar oldukları için araç durunca "lan postu deldirecez galiba deyip " geri adım atıyorlar, bu insanlar için de geçerli kaçarsanız kovalarlar ama dimdik durursanız gücünüzü test etmek için sadece hırlarlar , Geçen bizim burdaki 3 kişilik grubun bölgesine inşaatın birinden kaçan rottweiler cinsi bir köpek girdi yaldır yaldır köpeğe doğru br koştular !!!! sandım parçalayacaklar :) ama yanına gidince kedi gibi oldular eee sonuçta rottweiler ;) köpeklerde bütün olay hava civa yani :D

Başlıklar

BatmanBilimFacebooketolayonedio
Görüş Bildir