Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köpeğiniz Kaybolursa "Eyvah!" Deyip Umutsuzluğa Kapılmamak İçin Yapmanız Gereken Şeyler

38PAYLAŞIM

Başına böyle bir olay gelen varsa bilir; insanlar köpekleri kaybolduğunda, genelde büyük bir umutsuzluğa kapılırlar. Ne yapacaklarını bilmez bir halde olurlar ve tek yapabildikleri şey sağa sola kayıp ilanı yapıştırmak olur. Bu da bir yöntemdir tabii, ancak çoğu zaman işe yaramaz.

Eğer ki başınıza böyle bir olay gelirse, umutsuzluğa kapılmamanız için sizlere yapmanız gereken şeyleri derledik. 

Kayıp ilanı asmaktan başka daha yapılacak birçok şey var. Buyurun beraber bir göz atalım neler yapabileceğinize.

👇

Öncelikle şunu dememiz gerekiyor ki, köpeğinizi bulmak beklediğinizden daha uzun sürebilir. O yüzden ilk olarak sabırlı olmak gerekiyor.

Daha sonra evdeki kişilerin kıyafetlerinden birkaçını, köpeğinizi en son gördüğünüz yere bırakın. Bildiğiniz gibi, köpeklerin koklama yetileri çok kuvvetlidir ve tanıdığı kokuları alabilirse, tekrar ortaya çıkma ihtimali çok yüksek.

Köpeğinizin sevdiği eşyalar ve oyuncaklar varsa, onları da kıyafetler ile birlikte köpeğinizi en son gördüğünüz yere bırakın.

Bunların haricinde, herhangi bir kabın içine bir miktar su koyup, kendisini en son gördüğünüz yere diğer eşyalar ile birlikte bırakabilirsiniz.

Örneğin; köpeğiniz acıksa bir yerlerden yemek bulabilir; fakat su bulması o kadar kolay olmayacaktır. O yüzden bu yöntem, her zaman işe yarayan bir yöntem olmuştur.

''Su ile birlikte bir kap da yemek koyalım, belki çıkar ortaya.'' diye bir düşünceden uzak durun çünkü koyduğunuz yemek diğer hayvanlar tarafından çabukça fark edilecektir ve köpeğinizin geleceği varsa da gelmez diğer hayvanları gördükten sonra.

Son olarak diyeceğimiz şey; en başta söylediğimiz şeyin aynısı olacak:

Bu tip bir olayda yapılacak en önemli şey; sabırlı olmak ve gerekli şeyleri yapıp, beklemek.

Bir bakmışsınız ki köpeğiniz hemen yanı başınızda...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
layd

şehir içinde veya mahalle arasında çocukların elinden kurtulma şansları mı var ki yiyecek su bırakılsın. bunlar ıssız yerlerde geçerli. duvar ilanları ve veterinerlere resim bırakmak, mahalle çocuklarına haber salmak, varsa kamera görüntülerine bakmak, en kolayı bunlar.

Gizli Kullanıcı

bizimki bi kere kaçtıydı. gezdi tozdu akşamında eve geldi. geldiğinde ağzı balık kokuyordu sahile gitmiş gezmeye balıkçılardan otlanmış haspam

mihail-ivanovic-kutuzov

Hektor kaybolsa ben ölürüm lan!

just-like-animals

Arkadaş köpeğin kaçması tamamen sahibinin sorumsuzluğudur her yerde tasmayı açmayacaksın ''aaaa köpeği tasma almadan takip ediyor ne güzel'' demiyorlar ve eğer bahçede yaşıyorsa çitlerini sağlam tutacaksın bunları yapmaz isen küçük bir ihtimalde olsa kaçma durumu var köpek bu kedi görür kovalar sonra çalınır vs.. Benim köpek çok iyi olmasına rağmen tasmayı çıkartığım alanlar çok sınırlıdır trafiği ve çevresi kapalı alanlarda çıkarırım ve bahsettiğim köpek max 3 adım uzaklaşır benden. Bir ne olur olmaz köpeğin tasmasına iletişim numarası olan künye takın.

beryy93

Dediklerinin hepsini bizde yapıyorduk. Tasmasında telefon numarası yazıyordu, ensesinde çip vardı, evde beslediğimiz halde bahçemizin çitleri çok sağlamdı. Hava çok güzel diye bahçeye çıkmıştık sadece 2 dakika eve güneş gözlüğü almak için girdim o sırada kargo gelmiş adam kapıyı açık bırakınca sokağa çıkmış son kamera kaydı da sokaktan çıkarken var 1,5 yıl oldu hala bulamadık :(

just-like-animals

Afedersiniz ama o kargocunun aptallığı olmuş üzüldüm gerçekten çok kötü bir durum bence biri almıştır yoksa kendi gelirdi köpekler bölgesine sadıktır.

hipergrafi

Sürekli tasmaya bağlı tutmakta hayvana eziyet değilmi ki. Köpekler enerjik canlılar bu enerjisini atabilmesi için istediği gibi koşup oynaması gerekmezmi. Diğer yandan internet üzerinden sahip olunan köpeğin cinsinin özelliklerine bakmak ona göre haraket etmek gerekiyor. Bazı türler sahibine düşkün oluyor bazısı özgürlüğüne. Kurda yakınsayan türlerin ormanlarda bağımsız halde avlanan kurtlara genetik olarak daha yakın olduğu için özgürlüğüne çok düşkün olduğundan, sahibine ve kapalı bir eve ait hissetmelerinin zor olduğu için çok kolay kaybolduğundan, kesinlikle tasmasız tutulmamaları gerektiğinden bahsediyordu uzman tv.

just-like-animals

İnanın uzman tv güvenilir bir kaynak değil köpeklerdeki özgürlük kavramı ve bizdeki farklı şeyler gerçek bir kurt dahi olsa doğada sürü şeklinde yaşar ve aşırı nadir durumlarda sürüden ayrılır kendi isteğiyle , köpek erkek ve baskın isi ve biz onun gözünde otoriteri sağlayamıyorsak yani sürü lideri değilsek belki o zaman gidebilir fırsat bulursa yani biz köpeğimizin bize üstünlük kurmasına izin vermeyeceğiz (davranışlarından anlaşılır kimin baskın olduğı) ve önlemini alacağız erkek köpeklerde daha çok dikkat edicez ve ben tasmayi hiç açmayın demedim trafiğe kapalı ve çevresi çitli yada başka bir şeyle kapalı yani güvenilir bir ortam olacak orda aç oynat ama sokakta köpeğin tasmasını açarsan ve hayvan giderse yada bahçen güvenli hala getirmediysen o zaman bu tamamen sahibinin suçu.

just-like-animals

yani köpeklerde ki özgürlük ben bu insanı bırakayım tek tabanca dolaşıp kural tanımayım değil köpeklerin doğası gereği sürüde yaşar ve o sürünün kuralları vardır bir evde kural yoksa o köpek kendini dışlanmış hisseder ve anormal davranışlar kazanır yada köpek baskınlık kurmuşsa o kural koyar misal onunden yemek tasını alırken hırlar vs... ama bazı insanlar ben köpeğimi rahat bırakıyorum insan gibi yea diyip ona iyilik yaptığını sanır sonra olmaması gereken davranışları komik yada tatlı bulur yada köpeğin eğlendiği kısaca bir köpeğe insan gibi muamele gösterirsek o hayvan mutlu olmaz o köpektir ve onun gibi düşünüp ona ilgi göstereceksin

layd

çip işe yaramadımı ? çok yazık olmuş inşallah iyi bir aile elindedir. :((

beryy93

Hayır yaramadı. Çip zaten ancak iyi niyetli kişilerin eline geçerse işe yarayabilir, Adres telefon ve kayıtlı olduğumuz klinik bilgileri kayıtlıydı çipe :/ umarım...

okita

hic gelmeyebilir de... :( kopek calma olaylari cok yasaniyor, ozellikle sibirya kurdu, alman kurdu vb cins kopeginiz varsa dikkatli olun

Görüş Bildir