Konya'da İşkence İddiası: İş Yeri Sahibi 15 Yaşındaki Çırağını Palangaya Astı, Ağabeyini Darp Etti

 > 
0PAYLAŞIM

Konya'da araç yedek parça satışı yapan iş yerinde çıraklık yapan 15 yaşındaki çocuk alacağı vidanın numarasını unuttuğu gerekçesiyle iş yeri sahibi tarafından, halk arasında ‘caraskal’ olarak bilinen palangaya bağlanıp asıldı. Bu olaydan bir süre sonra  aynı iş yerinde çalışan 17 yaşındaki ağabeyinin de bir malzemeyi hatalı büktüğü gerekçesiyle iş yeri sahibi tarafından tekme ve tokat dövüldüğü iddia edildi. Şiddete maruz kalan kardeşler suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Merkez Karatay ilçesinde H.H.Y. ile kardeşi E.A.Y.,eylül ayında araç yedek parça satışı yapan M.C.'ye ait iş yerinde çırak olarak işe başladı. Yaklaşık 20 gün sonra E.A.Y., iş yeri sahibi M.C. tarafından vida alması için malzemeciye gönderildi. Alacağı vidanın numarasını unutan E.A.Y., yolda ağabeyi H.H.Y.'yi telefonla arayıp vidanın numarasını sordu. E.A.Y. vidayı alıp, iş yerine döndü.

Olayın ardından iş yerine bir daha gitmedi

İş yeri sahibi M.C., iddiaya göre vidayı unuttuğu için E.A.Y.'yi halk arasında ‘caraskal’ olarak bilinen palangaya bağlayıp astı. Pantolonu da yarıya kadar indirilen E.A.Y., yaklaşık 15 dakika asılı kaldıktan sonra M.C. tarafından caraskal kırılabilir düşüncesiyle indirildi. İki kardeş korktukları için bu durumu ailesine anlatmadı. E.A.Y., olayın ardından o iş yerine bir daha gitmedi.

Malzemeyi hatalı büktüğü gerekçesiyle ağabeyi de dövmüş

Ağabey H.H.Y. de, 5 Aralık günü, iddiaya göre bir malzemeyi hatalı büktüğü gerekçesiyle M.C. tarafından tekme ve tokat dövüldü. Gözünde morarma ve yüzünde şişlik oluşan H.H.Y. hastaneye gidip tedavi oldu, rapor aldı, ardından polise gidip M.C. hakkında şikayette bulundu. Şikayet üzerine M.C. hakkında 'kasten yaralama' suçundan soruşturma başlatıldı.

"Daha önce de iş yerinde makineyi temizlerken üzerime kimyasal su sıkmışlardı"

Korktukları için gördüğü işkenceyi ailesine söylemediğini belirten E.A.Y., yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Vidayı almak için malzemeciye gidiyordum. Yolda vidanın numarasını unutup, ağabeyimi aradım. O da M.C.'ye sorup, bana döndü. Vidayı alıp iş yerine geldim. M.C., 'Vidanın numarasını nasıl unutursun' deyip, önce kulağımı çekti, sonra beni vinçle tavana astı. 15 dakika boyunca acı içerisinde asılı kaldım. Bir süre sonra caraskal kırılır diye beni aşağıya indirdiler. Acı içerisinde eve gittim. Daha önce de iş yerinde makineyi temizlerken üzerime kimyasal su sıkmışlardı. Ertesi gün her yerim kabarık olmuştu. O anları düşündükçe sinirlenip, utanıyorum. Ağabeyime de tekme ve tokatla saldırıp, gözünü morarttılar.''

Suç duyurusunda bulunacaklar

Durumu ailesine anlattıktan sonra avukatlarının işkence anına ait fotoğrafla birlikte M.C. hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığını belirten E.A.Y., suçluların cezasız kalmamasını ve sonuna kadarda hukuku mücadelesini devam ettireceğini söyledi.

Geçtiğimiz ay da Konya'da bir usta çırağını dövdüğü için gündeme gelmişti

Çırağını Triger Kayışı ile Döven Usta Tahliye Edildi: 'İki Tokat Attım' - onedio.com
Çırağını Triger Kayışı ile Döven Usta Tahliye Edildi: 'İki Tokat Attım' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir