Konda Araştırması: Gençler ve Üniversite Mezunları İmamoğlu'nu, Ev Kadınları Yıldırım'ı Destekledi

 > -

Konda, 23 Haziran 2019 Sandık Analizi ve Seçmen Profilleri başlıklı araştırmasını yayınladı. Araştırmanın sonucuna göre 23 Haziran'da Ekrem İmamoğlu en fazla gençler, üniversite mezunları ve Kürtlerden destek aldı. Ev kadınlarının desteği ise Binali Yıldırım'a oldu.

MHP seçmeninin önemli bir kısmı Yıldırım'dan vazgeçti

Euronews'ten Servet Yanatma'nın haberine göre, Konda'nın yayınladığı 23 Haziran 2019 Sandık Analizi ve Seçmen Profilleri başlıklı araştırma sonuçlarında seçime dair birçok önemli bulgu yer aldı.

Araştırmada öne çıkan bazı sonuçlar şu şekilde oldu:

  • İmamoğlu özellikle gençlerde, öğrencilerde, işsiz kesimde ve en önemlisi Kürtler arasında görünür bir artış ortaya koyuyor.

  • Binali Yıldırım’ın oyu demografik kümelerde Ak Parti oyuyla paralellik gösteriyor. Eğitim seviyesi, gelir seviyesi arttıkça azalıyor. Yaş ve dindarlık arttıkça artıyor.

  • Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmenleri mart ayından itibaren net bir şekilde İmamoğlu’nu destekliyor. Bulguların tümüne bir arada bakıldığında HDPlilerin İstanbul seçimlerinde kritik bir rol oynamış olduğu görülüyor

  • Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmenlerinin önemli bir kısmı son aşamada Yıldırım’dan vazgeçmiş gözüküyor.

Gençler İmamoğlu'nu tercih etti

Araştırmaya göre 18-32 yaş aralığındaki seçmenin %58'i İmamoğlu'nu tercih etti. Yıldırım'a destek verenlerin oranı ise %30 oldu.

Üniversitelilerin tercihi de İmamoğlu

Araştırma sonuçları, eğitim seviyesi yükseldikçe İmamoğlu'na olan desteğin de yükseldiğini ortaya koydu.

Lise altı seviyede Yıldırım'a destek yüzde 49 iken, İmamoğlu'na yüzde 39 oldu. Lise mezunlarında İmamoğlu'na oy verenlerin oranı yüzde 50 iken, Yıldırım 38 puanda kaldı. Üniversite mezunları içinde ise İmamoğlu'nu tercih edenlerin oranı yüzde 64 olurken, Yıldırım'ı tercih edenlerin oranı ise yüzde 23 oldu.

Ev hanımları 'Yıldırım' dedi

Araştırmaya göre ev hanımlarının yüzde 51'i Yıldırım'ı desteklerken, İmamoğlu'na destek verenlerin oranı yüzde 35'te kaldı. 

İşçi, esnaf, çiftçi ve emeklilerde İmamoğlu rakibinden daha fazla destek görürken, en yüksek desteği ise beyaz yakalı çalışanlar ve işsizlerden aldı.

Kürt seçmenin yüzde 62'si İmamoğlu dedi

Araştırmaya göre Kürt seçmenlerin yüzde 62'si İmamoğlu derken, Yıldırım'ı destekleyenlerin oranı ise yüzde 27 oldu.

3 seçmenden 1'i Fox TV izliyor

Ankete katılanların yüzde 35’i, hangi haber kanalını izledikleri sorusuna FOX TV derken, yüzde 16’sı ATV, yüzde 9’u A Haber ve yüzde 7’si TRT cevabını verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir