Kökü İnsana Benzeyen ve Hakkında Onlarca Korkunç Rivayet Olan Dünya'nın En Efsanevi Bitkisi: Adamotu

10bPAYLAŞIM

Birçok efsaneye konu olmuş, Harry Potter sahnelerinde kullanılmış, doğru tüketiminde şifa, yanlış tüketiminde ölüm getirebilen ilginç bir bitkiyle baş başa bırakıyoruz sizleri.

Not: Kullanmadan önce mutlaka uzmana danışın.

Akdeniz bölgesi ve Himalayalara özgü olan patlıcangiller (Solanaceae) familyasından gelen ve hakkında birçok rivayet bulunan bitki türü Türkiye'de adamotu ismiyle biliniyor.

Halk arasında insan otu, adem otu ve Abdüsselam otu olarak da biliniyor ve Latince ismi mandragora officinarum olarak geçiyor.

Bu bitki Arapça'da ise yebruh adıyla anılıyor ve bu isim "ruh candır" anlamına geliyor.

Ayrıca ateş böceklerini çekmesiyle titreyen ateş gibi görünmesinden dolayı "şeytan mumu" adıyla da anılıyor.

Farklı birçok isme sahip bu bitki, toprağın üstünde sarı ya da mavimsi-mor renkli çiçekler açarken toprağın altında insana oldukça benzeyen köklerini barındırmakta.

Hatta köklerinin insana bu kadar benzeyişi birçok hikayeye konu olmasını sağlamış.

Adamotuyla ilgili efsanelerden birkaçına Twitter kullanıcısı Mahdokht şöyle değinmiş:

Mahdokht.

Bu bitkiyi koparan insanların zehirlendiği ve öldüğü de söylentiler arasında.

Zehirlenmeyle ilgili söylentilerin bilimsel bir açıklaması var aslında: Bitki çıkartıldığında eğer yara alırsa bir koku yayıyor ve saldığı gazdaki asitler kişiyi zehirleyebiliyor.

Bu yüzden tarih boyunca bu bitkiyi çıkarma şekilleriyle ilgili birçok efsane dolaşıyor ortalıkta.

Bu efsanelerden biri tarihçi Flavius Josephus'a ait.

1. yüzyılda Kudüs’te yaşamış tarihçi Flavius Josephus’a göre, açığa çıkan köke uzun bir ip bağlanıp ipin ucu halka yapıldıktan sonra bir hafta aç bırakılmış siyah bir köpeğin boynuna geçirilirmiş.

Sonra köpeğe bir et parçasını koklatıp uzağa fırlatılırmış. Eti kapmak için fırlayan köpek, kökün topraktan sökülmesini sağlarmış. Bu tuhaf hikayeye göre, o an bitki, kulakları sağır eden acı bir çığlık atarmış ve köpeğin de acı içinde inleyerek ölümüne neden olurmuş. Kök sökücüye de bitkinin acı çığlığından etkilenmemesi için kulaklarını mumla sıkıca kapaması önerilmiş.(K)

Korku dolu rivayetlere karşıt olarak, bahçesinde adamotu yetiştiren kişilerin evinin bereketleneceğine, zenginlik dolu bir hayat süreceğine de inanılıyor.

Büyücülükte, türlü cadılık işlerinde, iksir ya da büyü malzemesi olarak kullanılan adamotu; Harry Potter filmindeki sahnelerde de kullanışmıştı hatırlarsanız.

Harry Potter filminde rivayet edildiği gibi kullanılan bu bitkinin kökünün çıkardığı sesten rahatsız olmamak için büyücüler kulaklık takıyorlardı.

İksir ve büyülerin yanında, çok eski zamanlarda şifa için de oldukça fazla kullanılırdı.

Kararında tüketildiğinde yorgunluğu önlediği, spazm sökücü ve ağrı kesici özelliklerinin bulunduğu ayrıca bal mumuyla karıştırılıp merhem haline getirildiğinde egzamaya iyi geldiği söylenmekte. Kökleri sütle kaynatılıp içildiğinde yavaş iyileşen yaraların tedavisinde, astımda, saman nezlesinde ve şizofren gibi daha birçok hastalığa fayda sağlayabildiğinden ama fazla tüketiminin ölüme neden olabileceğinden de bahsedilmekte.

Eski tıp kitaplarında bu bitkiden "insanlığın bulabileceği en değerli bitki" olarak bahsedilse de zehirli etkisinden dolayı dikkatli kullanılması gerektiğini unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

günümüzde nasıl üretiliyor hangi alanlarda kullanılıyor acaba? ilk resme bakarak ginsenge benzettim ayrıca bunu

despresso

evet gingseng zaten

Gizli Kullanıcı

böyle bi bitkinin gerçekte var oldugunu ilk defa duyuyorum!😮et yiyen bitki gibi..neler var dünyada..yalnız gerçekten var mı hala?yoksa eski zamanlarda mı varmış?harry potterda duyup da sonradan ögrendigim bir diger şey de felsefe taşı..acaba kadın gerçek hikayelerden mi ilham almış ne..

erci-e

J.K. Rowling roman yazarken böyle ustaca kaleme almış bu bitkiyi! Saygılar!

ercan-gundogdu

yıllar önce (1995) enerji versin diye güney koreden gelen adamotu suyundan içmiştim . tadı berbattı . meyvesuyuyla karıştırıp içmek zorunda kaldım . toplasan bir bardak suyu 3 saatte zor içtim . işe yaradımı bilmiyorum :D

soner-erten

amaç neydi ki

corpse-bride

bu ginseng yani.

ercan-gundogdu

aynen öyle :)

ercan-gundogdu

içmek

kanlikontesdiyin

Ne alaka çığlık mığlık bunu yalış bilmiyosam enerji içecekleri için üretiyolar ve kimse de çığlık duymuyo? Gerçi bu sadece efsane.

Görüş Bildir