Kocası Öldürülünce İntikam Yemini Ederek Sürüyle Katliam Düzenleyen Ukrayna'nın İlk Kadın Hükümdarı: Olga

8PAYLAŞIM

Günümüzde 'azize' olarak anılıyor...

10. yüzyılda Kiev Knezliği'nin hükümdarı İgor ile evlenen Olga, ilk başlarda çok mutlu bir hayat sürer.

3 yaşındaki oğulları Svyatoslav ile yaşamlarına devam ederlerken, Kiev Knezliği'nin baş düşmanı Doğu Slav kabilesi olan Drevlian'lar, hükümdar İgor'u çok fazla vergi aldığı için öldürür.

Kocasının ölümünün ardından Olga yeni hükümdar olur, fakat Drevlian'ların başka bir planı vardır.

Olga'ya elçi gönderen kabile, artık kan dökülmemesi adına Olga'nın Drevlian'ın prensi ile evlenmesini ve yönetimi onlara devretmesi gerektiğini söyler, fakat Olga buna karşılık kabilenin gönderdiği tüm elçileri diri diri gömdürür.

Bu hareketinin ardından Olga, Drevilan kabilesinin soyunu bitirme kararı alır ve intikam için harekete geçer.

www.historyanswers.co.uk

İlk olarak Drevlian prensine bir mektup yazar ve evlilik teklifini kabul ettiğini iletir. Ancak onu almaları için Drevlian'ın en önde gelen asilzadelerin onu almasını ve yolda eşlik etmesini talep eder.

Bunun üzerine Kiev'e Drevlian'ın en kıdemli asilzadeleri gelir. Olga onları hoşça karşılar ve temizlenmeleri için hamama yollar.

Asilzadeler hamama girince kapıları kilitleten Olga, tüm hamamı ateşe verir. Olga, kocasının intikamı için ilk adımı bu şekilde atar.

Bir sonraki hamlesini bizzat Drevlian'ların memleketine giderek kocası için bir cenaze yemeği organize ederek yapan Olga, buraya Drevlian'ın tüm önde gelenlerini çağırır.

Hizmetkarlarına tüm davetlilere fazlaca şarap servisi yapmasını tembihleyen Olga, sarhoş olan tam 5000 Drevlin'liyi askerlerine öldürtür.

Gözünü adeta intikam ateşi saran Olga, geriye kalan tüm Drevlian'lar için bir ordu hazırlatır. Derken Drevlian'dan bir mektup gelir.

Drevlian kabilesi, Olga'ya artık tahtından vazgeçtiklerini ve daha fazla katliam yapmamasını ister. Bunun üzerine Olga, bu kadar ceza yeterli diyerek onları bağışlayan bir mektup yazar.

Mektubunda vergi olarak her evden üç güvercin ve iki kırlangıcı kafesleyip yollamasını ister.

Drevlian'lılar bunu yapar ve herkes evinde beslediği güvercin ve kırlangıcını Olga'ya gönderir, fakat Olga çoktan intikam planını yapmıştır.

Askerlerine her bir güvercin ve kırlangıcın ayağına bez bağlayıp tutuşturmalarını emreden Olga, bu kuşları güneş batınca salmalarını söyler.

Kuşlar salınınca evlerine yani Drevlian'a döner ve kondukları her yer tek tek tutuşur. Drevlian'da ortalık bir anda cehenneme döner ve çok az kişi kaçabilir.

Ancak Olga insanların kaçmasının önüne geçebilmek için çoktan askerlerini göndermiştir ve kaçanlar bir bir öldürülür.

Askerler, asilzadeleri esir olarak alır ve Olga tarafından sadık hizmetkarlarına köle olarak hediye edilir.

Olga, Drevlian'ların kökünü kuruttuktan sonra ülkesine Hristiyanlığı yayar ve öldüğünde azize olarak anılır.

Günümüzde hem Ukrayna hem de Rusya'da Olga'ya büyük saygı duyulur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Kadınların İkinci Planda Görüldüğü Bir Dönemde Büyük Başarılar Elde Eden İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun - onedio.com
Kadınların İkinci Planda Görüldüğü Bir Dönemde Büyük Başarılar Elde Eden İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun - onedio.com
Hükûmet Gibi Kadınlar! Yaptıklarıyla Dünya Tarihine Yön Vermiş 8 Lider Ruhlu Kadın - onedio.com
Hükûmet Gibi Kadınlar! Yaptıklarıyla Dünya Tarihine Yön Vermiş 8 Lider Ruhlu Kadın - onedio.com
Dünyanın En Güçlü ve En Zengin Kadın Hükümdarı Olarak Anılan Kraliçe II. Elizabeth Aslında Ne Kadar Güçlü? - onedio.com
Dünyanın En Güçlü ve En Zengin Kadın Hükümdarı Olarak Anılan Kraliçe II. Elizabeth Aslında Ne Kadar Güçlü? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kedimikim7

niye şaşırıyorsunuz ki? biz yıllarca efsaneler ile büyümedik mi? battal gaziler Ulubatlı Hasanlar evliyalar peygamberler hepsinin gerçek olamayacak hikayelerine inanıyorsunuz da başrol Türk ya da Müslüman olmayınca mı saçma geliyor

cxa1191s

Koca kabiledeki herkesi öldürmüş ama öldükten sonra hristiyan azizi sayılmış. Kadın şeytana pabucu ters giydirip insan hayvan demeden katliam yapmış. Nasıl aziz oluyor? Aziz sayılmayıp düz hristiyan sayılmak için gezegeni komple yakıp yıkmak mı lazım? Biz de yolda aç kedi görsek doyurmadığımız için hüzünlenelim.

-.47

Olaylari ukraynalilardan dinleyin bir de, teyze tam bir wonder woman))

darkosman

normalde tasvirler çirkin olur kadının tasviri bile güzel artık ne kadar güzel olduğunu siz düşünün..tam temel içgüdü kadını aq..

farkedmez

Asilleri katlediyor çağırıp tamam da sonra adamlar buna güvenip neden memleketlerine alıp içip sarhoş oluyorlar ? Aynı zamanlarda oluyorsa demezler mi sen asilzadeleri kendi evine çağırdın ne işin var burda da kutlama yapıyorsun.. Cengiz han ve Timur'un atları-develeri birbirine bağlayıp ateşe vermesi gibi olmuş. Demek ki yaygın bir şeymiş. Güzel paylaşımdı, takıldığım yerler oldu ama bin yıl geçmiş eksik bilgi de gelebilir

Görüş Bildir