Kitlelere Zarar Veren Mavi Balina Oyunundan Sonraki Yeni Çılgınlık: "Tuz ve Buz Challenge"

1.6bPAYLAŞIM

Beş yıldır var olan bu challenge tekrar gündeme geldi ve deneyen herkesi tehlikeye atıyor. Izismile'dan derlediğimiz bu çılgınlığın adı ise "Tuz ve Buz Challenge". Gelin bakalım bu çılgınlık nasıl sonuçlar doğurmuş...

Kaynak: http://izismile.com/2018/05/18/new_inter...

İnsanlar vücutlarında bir bölgeye tuz döküp üzerine buz koyuyorlar ve ne kadar dayanabileceklerini test ediyorlar.

Ciltleri bir süre sonra yanmaya başlıyor ve o süreçte ne kadar dayanabilirlerse o kadar başarılı oldukları anlamına geliyor.

İnternette bununla ilgili videolar paylaşılıyor ve birçok insanı bu amaçsız ve tehlikeli oyuna dahil etmeye çalışıyorlar.

Paylaşılan ve sonucu kötü biten videolardan bir tanesini Youtube'da bulabilirsiniz.

Tuz ve buz olarak düşünüldüğünde kulağa çok zararlı bir şey gibi gelmese de birlikte kullanıldıklarında büyük hasarlara yol açabiliyorlar.

Buz, tuzu inanılmaz bir şekilde soğutuyor.

Tehlikesi ise şu; katılan insanlar ilk başta bu zararı tahmin edemiyor ama daha sonra acı artıyor ve vücutlarına verdikleri zarar daha büyük bir hale geliyor.

Aslında bu durum vücutlarında soğuk yanığı etkisi yaratıyor ve neredeyse 3. derece yanıktan daha fazla zarar veriyor.

Pediatrist Brian Wagers bu durum hakkında şunları söylüyor: "Çocukların vücutlarındaki yanıklar gerçekten 3.derece yanıktan daha kötü."

"Aslında sinirlerine zarar veriyorlar ve bu durum o bölgelerdeki hassasiyetin kaybolmasına sebep oluyor. Kolunuzda denediğiniz bölgede bir daha asla tüy çıkmaz."

"Tonlarca çocuk bu yüzden hastaneye kaldırıldı. Okullarda ise bunun uyarısı yapılmaya devam ediliyor."

"Okulların çocuklar arasında hızlıca yayılan bütün trendlerden haberdar olup öğrencileri bu konuda uyarması çok önemli."

"Sosyal medya kullanımının artması, çocukların üzerindeki akran baskısının da artmasına sebep oluyor."

"Bu yeni moda, sosyal medyanın tehlikelerinden sadece bir tanesi."

Doktorların ailelere tavsiyesi ise şu yönde; "Çocuklarınıza bunun zararlı bir oyun olduğunu söyleyin ve onlar bu oyuna dahil olmadan sonuçların fotoğraflarını gösterin."

Eğer etrafınızda birisi bu tehlikeli oyuna dahil olursa, o bölgeye on dakika boyunca soğuk su uygulaması yapmak iyi geliyor.

Çeşitli kremler yaralı bölgeyi daha kötü hale getirebileceğinden kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-furkan-yalvac

Resmen gerizrkalılar yani insan zekası düşüyor.yani bluewhaleyi geçtim onda ilk kısımlsrds gerizrkalı gibi oynuyorsun sonra iş değişiyor pc ne bişiler atıyor tehdit falan grliyor pc hackleniyot... Merak edenler youtubeden arasın

deniz-arslan22

prım yaptın resmen

sttaven

2 sene önce trend gibi bir şeydi bu. gördüm bi yapayım dedim kolumda izi çıktı, istemediğim halde üstünü dövmeyle kapatmak zorunda kaldım. bunu ilk kim çıkardıysa abv

waltor

2 yıl önce atılmış videolar bile var Youtube da bu tarz ve bu kanalların abone sayısı milyonlardan oluşmakta . 10.000 kere Enes Batur diyen çocuk gibi bu video ve türevleri saçmalıktan başka birşey değil .

wimpy

bilim teknoloji geliştikçe insanların zeka seviyesi düşüyor mu bana mı öyle geliyor :D

aysecmbz1

mallıkta sınır yok

Görüş Bildir