Kılıçdaroğlu 7 Madde ile YSK'ya Çağrıda Bulundu, Akşener ise Erdoğan'ı Eleştirdi: 'Bunu Evren Bile Yapmadı'

 > 
54PAYLAŞIM

İYİ Parti lideri Meral Akşener ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ortak basın açıklaması düzenledi. Akşener, seçim iptalini Kenan Evren'in dahi yapmadığını belirterek Erdoğan'a seslendi ve 'Ergen sinirini milletimiz üzerinden çıkarmak istiyorsa yanlıştır' ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

İki siyasetçi görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

İlk sözü alan Akşener şunları kaydetti:

"Bir başka konu şudur; milletimize iletmek isterim, 31 Mart Akşamı Erdoğan'ın yaptığı konuşma sağduyulu bir konuşmaydı. Aradan geçen zaman içerisinde ne oldu, kim veya kimler kulağına fısıldadı da bu duruma geldik. O muktedir konuşmanın üzerinden bugüne Erdoğan'ın kulağına kimler neyi fısıldadı da bu noktaya gelinmiştir?

Milletin adamı olarak yola çıkıp, vesayetle mücadele ettiğini iddia eden Erdoğan'ı millete şikayet ediyorum. Bu durum Erdoğan'ın tek adam vesayetini kurma çabasıdır. Büyükçekmece'de çocuklara ifade verdiren polis ve savcıların yoluyla itirazların yapıldığı bir seçim anlayışı olamaz. O sandıklarda verilen oylarla ilgili itirazlar yapıldı. İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesine yönelik bir tavırla karşı karşıyayız. Bunu rahmetli Evren bile yapmadı."

Akşener konuşmasının devamında AKP yönetimine eleştirilerini sürdürdü: 'Fatura soğanı 10 liraya çıkaran damada kesilmelidir.'

"Türkiye'de insanların umutları, heyecanı huzuru ortadan kalkmıştır. Eğer sayın Erdoğan beceriksiz, kifayetsiz yöneticilerini mutlu etmek ve ergen triplerini, ergen sinirini milletimizin üzerinden çıkarmak istiyorsa yanlıştır. Bir fatura kesilecekse önce soğanı marketlerde soğanı 10 liraya çıkaran damadına kesmelidir. İçişleri Bakanlığı'na yakışmayan Karamollaoğlu ile Akşener'i Kandil'le sözleşme imzaladı diyerek kendini kaybetmiş o içişleri Bakanı'na faturayı kesmelidir. Millete öküz diyen o milletvekiline kesmelidir, milletimize adiler diyen o tarım bakanına kesmelidir. Ve milletin iradesine saygı gösterecek bir tavır koymalıdır."

Akşener'den sonra konuşan Kılıçdaroğlu ise YSK'ya çağrıda bulundu.

"Türkiye'nin çok yoğun ve ağır bir gündemi var. Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Seçimi iptal ettirme arayışı içindeler. Demokrasiden uzaklaşıyoruz. Bir kişinin talebine göre seçimi sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Bütün dünyanın izlediği vahim bir tablo. Uzun uzun konuşmayacağım. Bugün YSK yeniden toplanıyor. YSK'yı göreve çağırıyorum.

Kılıçdaroğlu YSK'ya yaptığı çağrıyı 7 madde ile sıraladı.

1- YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır.

2- YSK, seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.

3- YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurmaya çalıştığı baskılara boyun eğmemek zorundadır.

4- YSK, demokrasi değil, seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır.

5- YSK, "Hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?" buna açık ve net cevap vermek zorundadır.

6- YSK'da hakimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var. Bunu demokrasiden yana kararlılığıyla göstermek zorundadır.

7- İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK'nın tarihsel görevidir. YSK alacağı kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır ya da ülkeyi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan yanayız, demokrasiden yanayız. YSK'nın şu aşamada alacağı kararın tarihsel bir sorumluluğa vardır. Bunu hatırlatmak da bizim görevimizdir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir