Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karar Resmi Gazete'de: Göreme Vadisi ve Çevresindeki Alan Artık 'Milli Park' Statüsünde Değil

 > 
254PAYLAŞIM

1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın, milli park statüsü kaldırıldı.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan karar ile 30 Ekim 1986 tarihli Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.

1673 sayılı Cumhurbaşkanı kararında şöyle denildi 👇

Bölge, 1985’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştı.

Ardından Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla alan ‘Göreme Tarihi Milli Parkı’ ilan edilmişti.

Göreme Milli Parkı'nda çok sayıda kayadan oyma tarihi kilise, şapel, manastır ve yaşam alanları bulunuyor.

Milli park, dünyanın dört bir tarafından turist çekiyor ve Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ilk 10 turizm merkezi arasında yer alıyor.

📷 Behçet Alkan / AA

Göreme Milli Parkı'nı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre bu yılın ocak-haziran döneminde 2 milyon 206 bin 372 turist gezdi.

Göreme beldesi ve çevresindeki çeşitli alanlardan her sabah gün doğumuyla gökyüzüne yükselen sıcak hava balonu turlarına, ocakta 11 bin 210, şubatta 27 bin 135, martta 30 bin 972, nisanda 41 bin 171, mayısta 53 bin 365, haziranda 68 bin 256, temmuzda 62 bin 642, ağustosta 64 bin 998 ve eylülde 77 bin 767 turist katıldı.

Göreme Vadisi sosyal medyanın gündeminde. Twitter'da kullanıcılar rant, betonlaşma ve çarpık yapılaşma endişelerini dile getiriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir