Görüş Bildir
Haberler
Kamuoyu Araştırması: İşsizlik Endişesi, Virüs Kapma Korkusundan Fazla

Kamuoyu Araştırması: İşsizlik Endişesi, Virüs Kapma Korkusundan Fazla

Koronavirüsle ilgili yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre vatandaşların işsiz kalma korkusunun enfekte olma korkusundan daha fazla olduğu ortaya çıktı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

StratejiCo. ve ERA Araştırma'nın işbirliğinde Koronavirüs Gündem Araştırması yapıldı. 19-21 Mart arasında 12 ilde 18 yaş üstü 406 kişiyle bire bir görüşüldü. 

Dünya'nın aktardığına göre, araştırmada en ilgi çekici veri, kendisi ya da aileden birinin işini kaybetmesine yönelik endişenin virüse karşı duyulan genel endişe oranını geçmesi oldu. Yani insanlar yaşamını kaybetmekten değil, işini kaybetmekten daha çok korkuyor. Önümüzdeki aylarda kendi işini ya da aileden birinin işini kaybetmesi konusunda endişe duyanların oranı %68 olarak gerçekleşti.

Halk virüse karşı daha bilinçli oldu

Halk virüse karşı daha bilinçli oldu

Halkın koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarını anlamayı hedefleyen araştırma, bir önceki haftaya göre yaşanan değişimleri de ortaya koyuyor. Yeni araştırmanın sonuçları, insanların koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyinde artış olduğunu gösteriyor. 12-14 Mart’ta yapılan araştırmada katılımcıların %65’i hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu söylerken 19-21 Mart döneminde bu oran %79’a çıktı.

Yeni araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer ilginç veri, katılımcıların endişe düzeyi konusunda yaşandı. Buna göre, koronavirüs salgınından dolay endişeli olanların oranı %37’den %63’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Koca'ya güven arttı

Sağlık Bakanı Koca'ya güven arttı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Koronavirüs hakkında bilgi kaynaklarına yönelik sorulara verilen cevaplar sonucunda en güvenilir kaynak %51 ile Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı oldu. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı’na bilgi konusundaki güven önceki haftaya göre %13 artış kaydetti. En sık bilgi alınan kaynak olarak ise televizyon %81’lik oranla en üst sıradaki yerini korudu. 

Yaşanan süreçte Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın performansına yönelik beğeni de artmış durumda. Sonuçlara göre, katılımcıların %80’i Bakan Koca’yı başarılı buluyor. Bu sonuç, bir haftada %15’lik artışa işaret ediyor.

Hükümetin aldığı önlemleri yeterli bulan katılımcıların oranı %56 olarak gerçekleşirken, katılımcıların %26’sı alınan önlemlerin yetersiz olduğu görüşünü paylaştı. Araştırmaya göre katılımcıların koronavirüs salgınının süresi hakkındaki beklentisinin arttığı da ortaya çıktı. 19-21 Mart arasında araştırmaya katılanlar mevcut durum ve kısıtların ortalama 4 ay süreceği görüşünde. Üç büyük ilde yaşayanlar, 18- 35 yaş arası katılımcılar ve çalışanların süre tahmini diğer katılımcılara göre daha yüksek olarak kaydedildi.

Yarıdan fazlası işyerini hazırlıksız buluyor

Yarıdan fazlası işyerini hazırlıksız buluyor

Çalışan katılımcıların yanıtlarına göre kriz planı olan işletmelerin oranı %46 olarak gerçekleşti. Önceki haftada yapılan araştırmada da bu sonuç %45 olarak gerçekleşmişti. 

İşyerlerinin uzaktan çalışmaya hazırlığı sorusuna verilen yanıtlarda “hiç hazırlıklı değil” diyenlerin oranı bir hafta öncekine göre iki kat artarak %38 oldu. Toplamda ise çalışanların yüzde 56’sı işyerlerinin hazırlıksız olduğunu ifade etti. İşyerlerinin uzaktan çalışmaya hazır olduğunu düşünenlerin sayısı ise önceki hafta gibi %26’da kaldı.

Evden çalışmaya olumlu bakış artıyor

Evden çalışmaya olumlu bakış artıyor

Kriz planı olan ve olmayan işletmeler arasındaki fark ise iyice belirginleşti. Kriz planı olan işletmelerin %47’si uzaktan çalışmaya hazırken, kriz planı olmayan işletmelerin %82’sinin uzaktan çalışma modeline hazır olmadığı ortaya çıktı. 

Çalışan katılımcıların %56’sı uzaktan çalışmayı tercih edeceğini söylerken bu şekilde düşününlerin haftalık artışı %15 oldu. Önceki hafta yapılan araştırmada bunu tercih edenlerin oranı %41 olarak gerçekleşmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
16
13
3
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Çalışanlar bir tek kendinden sorumlu değil ki ? cocugu var eşi var annesi babası var , hiç bir yakını olmasa , ödenmesi gereken kredi kartı veya kredisi var ... Devamını Gör

Sigurd

o sebepten çıkma yasağı verilmediği sürece evde oturup işten çıkarılmadan maaş alma şansı bulamayacağımız için, ortalık da yansa, kafamıza göktaşı da yağsa i... Devamını Gör

Ercan

38 yaşındayım bu saatten sonra iş bulamam..bu kadar açık ve net

DreadKnight

Eee virüsün ölüm oranı %3, açlığın öldürme oranı kesin