Görüş Bildir
Haberler
Jeff Bezos'tan NASA'ya Ay'a Astronot İndirecek Uzay Aracı İçin 2 Milyar Dolarlık Teklif

Jeff Bezos'tan NASA'ya Ay'a Astronot İndirecek Uzay Aracı İçin 2 Milyar Dolarlık Teklif

Amazon'un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), 'Ay'a geri dönme projesi' kapsamında kullanılacak olan insanlı iniş aracı için için 2 milyar dolarlık bir teklifte bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

NASA, Kongre'den talep ettiği 3,3 milyar dolarlık ödeneğin yalnızca 850 milyon dolarını alabilmiş ve oluşan finansman açığı nedeniyle Ay'a insanlı iniş aracı ihalesini beklendiği gibi iki değil, tek bir şirkete verebilmişti.

NASA, Nisan ayındaki ihalede, Bezos'un şirketi Blue Origin'in teklifini reddederek, Elon Musk'a ait SpaceX şirketinin 2,9 milyar dolarlık teklifini kabul etmişti.

Bezos, uzay ve havacılık şirketi Blue Origin'in Ay'a geri dönüş projesine dahil olabilmesi için NASA'ya bir mektup yazarak yeni bir teklifte bulundu.

Bezos'tan NASA yöneticisine mektup

Bezos'tan NASA yöneticisine mektup

Bezos, NASA yöneticisi Bill Nelson'a yazdığı mektupta, 'Blue Origin, insan iniş sistemi bütçesindeki finansman açığını, bu programı hemen rayına sokabilmek amacıyla hem mevcut hem de bundan sonraki iki mali yıl boyunca 2 milyar dolara kadar tüm ödemelerinden feragat ederek karşılamak istiyor. Bu teklif, ödemelerin ertelenmesini değil, bu alacaklardan tamamen ve süresiz olarak feragat edilmesi anlamını taşıyor' dedi.

NASA, ihaleyi SpaceX'in kazanmasında şirketin yörünge misyonları konusunda başarısı kanıtlanmış projelere imza atmasının rol oynadığını söylemişti.

Söz konusu ihale, astronotları 2024 yılına kadar Ay yüzeyine taşıyacak insanlı iniş aracının üretimini kapsıyor.

SpaceX'in ürettiği Starship aracının, 1972'de Apollo 17'den bu yana NASA'nın ilk Ay misyonuna katılan astronotları taşıması öngörülüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

bezos'un isi gercekden zor. blue origin ile spacex tasarimlari render fotolarda benzermis gibi gozukselerde arada ciddi boyut farki var. blue origin araci ge... Devamını Gör

feyk

milyarderlerin uzay yarisi soylemini de sacma buluyorum. spacex yuksek yorunge sinifi roketler firlatirken marsa insan tasiyacak araclarin tasarimini yaparke... Devamını Gör