Japonya Farkı: Yolda Oluşan Devasa Çukuru 48 Saatte Onardılar

 > -
Abone ol

Japonya'nın güneybatısındaki Fukuoka kentinde geçtiğimiz günlerde çöken ve 30 metre genişlikte delik açılan otoyol, kısa süre içinde yeniden açıldı. Altyapı ile ilgili gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından çukur, suya dayanıklı özel bir çimento formülü sayesinde 48 saatte dolduruldu. Çalışma nedeniyle bölge sakinlerinden özür dileyen belediye başkanı yolun artık eskisinden 30 kat daha sağlam olduğunu söyledi. Onarılan yol son olarak bağımsız mühendislerce test edilecek...

8 Kasım sabah saat 05:00 civarında meydana gelen ve su sızıntısından kaynaklandığı düşünülen olayda, otoyolun ortasında bir anda açılan 7-8 metrelik delikler toplu hâlde çökerek 30 metre genişliğinde, 15 metre derinliğinde bir çukur oluşturmuştu.

Şans eseri kimsenin yaralanmadığı olayda kanalizasyon şebekesi hasar görmüş, kentte 800 haneye su ve doğalgaz verilememişti.

Belediye acilen onarım çalışmalarına başladı

9 Kasım akşamı, delik yerden 3 metre derinliğe kadar özel çimento karışımıyla dolduruldu ve işçiler, bu platform üzerinde kanalizasyon borularını onardı. 

15 Kasım Salı sabahı ise tüm çalışmalar sonlandırılıp yol trafiğe açıldı.

Belediye Başkanı özür diledi

Yolun artık eskisinden 30 kat daha sağlam olduğunu söyleyen Fukuoka Belediye Başkanı Soiçiro Takaşima, "Çok sayıda insana rahatsızlık veren bu olaydan ötürü özür dilerim" dedi.

Bağımsız mühendislerce de test edilecek

Belediye başkanı, Ulaştırma Bakanlığı'nın müfettişlerini beklediklerini ve ardından bağımsız bir mühendislik kuruluşunun da yolu test edeceğini ekledi.

Yol onarım çalışmaları NHK haber kanalının internet sitesinde bir hafta boyunca canlı yayınlandı.

Japan Times

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir