Görüş Bildir
Haberler
İsviçre'den Japonya'ya Bisikletle Gidiyor: Amacı Babasının Hastalığına Dikkat Çekmek

İsviçre'den Japonya'ya Bisikletle Gidiyor: Amacı Babasının Hastalığına Dikkat Çekmek

İsviçre'de yaşayan Okan Çelik, babasının geçirdiği inme hastalığına dikkat çekmek için bisikletiyle Japonya'ya gitmeye karar verdi. İsviçre'den 8 Ekim'de pedal çevirmeye başlayan Çelik Türkiye'ye ulaşırken, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'nın başlayacağı gün Japonya'da olmayı hedefliyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Farkındalık oluşturmak için yola çıktı

Farkındalık oluşturmak için yola çıktı

AA'nın aktardığı bilgiye göre, İsviçre'de yaşayan Okan Çelik, babasının 5 yıl önce geçirdiği inme hastalığına karşı farkındalık oluşturma amacıyla bisikletiyle Japonya'ya gitmeye karar verdi. 

8 Ekim'de İsviçre'den yola çıkan Çelik, Türkiye'ye ulaştı.

'Babamın yaşadığı sıkıntılardan çok etkilendim'

'Babamın yaşadığı sıkıntılardan çok etkilendim'

Antalya'ya, 55. Ulusal Nöroloji Kongresinin davetlisi olarak gelen Okan Çelik, bir amaç uğruna pedal çevirdiğini gören herkesin kendisine destek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Babamı öyle görmek çok zor bir durumdu. Diğer hasta insanlara, inmeyi bilmeyenlere yardım etme fikri aklıma geldi. O nedenle farkındalık oluşturmak için bisikletime bindim, pedal çevirmeye başladım.''

'Toplamda 19 ülke geçeceğim ve 13 bin 500 kilometre yol yapacağım'

'Toplamda 19 ülke geçeceğim ve 13 bin 500 kilometre yol yapacağım'

Yolculuğu sırasında çektiği fotoğraf ve videoları internet üzerinden paylaştığını ifade eden Çelik, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nın düzenleneceği gün Japonya'da olmayı planladığını belirterek 'Şu ana kadar 2 bin 500 kilometre yol yaptım. 9 ülke geçtim. Toplamda 19 ülke geçeceğim ve 13 bin kilometre yol yapacağım.' dedi.

'Belki bir hayat kurtarabilirim'

'Belki bir hayat kurtarabilirim'

Çelik, doktorların, inme hastalığı konusunda 'erken müdahale'nin önemini vurguladığını söyledi.

Uzmanların, 'Eliniz ve kolunuzu kımıldatamaz, konuşamaz ve ağzınız aşağıya doğru yamulur ise hemen ambulans çağırın. Zaman kaybetmeyin, çünkü o ilk saat çok önemli. Önemsemezseniz felç olabilirsiniz. Konuşamazsınız. Belki de ölebilirsiniz.' uyarılarında bulunduğunu anımsatan Çelik, 'Benim bütün projem bu. Bu konuda farkındalık oluşturarak belki bir hayat kurtarabilirim.' ifadelerini kullandı.

Gittiği yerlerde bisikleti farklı olduğu için insanların yanına geldiğini anlatan Çelik, bu sayede çok sayıda kişiyle konuşarak hastalığı anlatma imkanı bulduğuna işaret etti.

Antalya'dan memleketi Gaziantep'e gitmek için yola çıkan Çelik, orada bir süre kaldıktan sonra Japonya yolculuğuna devam edecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
19
6
4
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?