Görüş Bildir
Haberler
İstiklal Caddesi'nde 'Kadına Şiddete Karşı' Toplanan Kadınlara Polis Şiddeti: 'Bir Kişi Daha Eksilmeye Tahammülümüz Yok'

etiket İstiklal Caddesi'nde 'Kadına Şiddete Karşı' Toplanan Kadınlara Polis Şiddeti: 'Bir Kişi Daha Eksilmeye Tahammülümüz Yok'

Ulaş
25.11.2019 - 20:56

Taksim'de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla toplanan kadınlar polis şiddetine maruz kaldı. Kadın Platformu'nun çağrısıyla toplanan binlerce kadın 'Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Basın açıklamasının ardından ellerindeki dövizler ile yürümek isteyen kadınlara polis sert müdahalede bulundu.

Polisin plastik mermi ve biber gazı kullandığı anlar kaydedildi.

Alanda, katledilen kadınların isimleri okundu.

Alanda, katledilen kadınların isimleri okundu.

Eylemde sık sık 'Tesadüf değil erkek şiddeti', 'Kadın cinayetleri politiktir', 'Yaşasın kadın dayanışması', 'Kadınlar birlikte, birlikte güçlü', 'Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz' sloganları atıldı.

Kadına yönelik şiddete karşı yürüyüşlerini tamamlayan kadınlar 25 Kasım Kadın Platformu adına ortak basın açıklamasını okudu:

'Güleda Cankel, şule Çet, Ecem Balcı, Nadira Kadirova, Emine Bulut, Emino Noyan, Müzeyyen Boylu, Kübra Aşkın, Ceren Damar, Didem Akay...

Sosyal medya etiketleri arasında bir kadının adını daha görmekten korkar olduk, Çünkü bu ya o kadının hayatta olmadığı ya da korkunç bir şiddete uğramasına rağmen adalet bulamadığı anlamına geliyor.

Artık yeter! 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz YOK diyoruz!

Bu ülkede/memlekette her gün kadınlar öldürülüyor.

Kadınlar, her gün, boşanmak istedikleri için, “hayır” dedikleri için öldürülüyor,

Kadınlar, her gün, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmadığı için öldürülüyor.

Kadınlar, her gün, “başka karakola git”, “bu şikâyetten bir şey çıkmaz, gen en iyisi vazgeç”, “sığınakta yer yok” diyen kolluk kuvvetleri görevlerini yapmadıkları için, yeterli sığınak ve danışma merkezi açmaya da bütçe ayrılmadığı için şiddete mahkûm ediliyor ve öldürülüyor. Kadınlar, her gün, savcılar şiddet uygulayan erkekleri değil kadınların yaşam tarzlarını yargılamayı seçtiği için, mahkemeler erkekleri aklamanın sayısız yolunu bulduğu için öldürülüyor.

Kadınlar, her gün, 15 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinde beis görmeyen bir zihniyet altında, cinsel şiddete uğruyor.

Kadınlar, her gün, cinsiyet kimliğine, cinsel ve romantik yönelimine duyulan nefretten, bedenlerinin ve aşklarının sığdırılmaya çalışıldığı kalıplardan, transfobi ve homofobinin türlü şekillerinden ötürü şiddete maruz bırakılıyor ve öldürülüyor.

Kadınlar, her gün, özellikle krizin getirdiği artan işsizlik ve güvencesizlikle, aile içindeki şiddetten uzaklaşacak geçim kaynağı ve gelecek güvencesi olmadığı için erkek şiddetine mahkûm ediliyor.

Kadınlar, her gün, savaşın ve sınırların gölgesinde, Türkçe konuşmadıkları için veya göçmen oldukları için, doğdukları yerden ötürü şiddete uğruyor; şiddete maruz bırakıldıklarında yasal haklarını arayamadıkları için öldürülüyor.

Gündelik erkek şiddeti ile devletin tüm mekanizmalarının kurduğu suç ittifakı tarafından kadınlar, her gün, işte böyle öldürülüyor!

Cinayete varmadan da bizler şiddet veya baskı altında, belirsizlik içinde, her açıdan sömürülerek, yarınımızın ne olacağını bilmeden nefes almak zorunda bırakılıyoruz. Ancak kadınlar sadece öldürüldüklerinde haber oluyor. Bz ise kadınların isimlerinin ölümleriyle değil yaşamlarıyla, yaşadıkları şiddetle değil gerçekleştirdikleri hayalleriyle haber olduğu bir dünya için buradayız!

Ve umudumuz birbirimizde. Umudumuz birlikteliğimizden aldığımız güçte, kadın dayanışmasında. Umudumuz her gün şiddetten uzak bir hayat için her bir nefesimizle verdiğimiz ortak mücadelede.

Bundan daha ferah, daha özgür, daha eşit, kimsenin kimliğinden ötürü şiddete uğramayacağı bambaşka hayatlar hayal ederek el ele veriyoruz, Bunu biz yapmazsak kimse bizim çın yapmayacak, biliyoruz. Ve hep birlikte sesleniyoruz:

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
284
78
31
21
11
4
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Şiddete karşı yürüyüşü şiddetle dağıtmakta kadın şiddetinin sistematik olduğunu gösterir. Her gün şiddet cinayet haberlerini izliyoruz, insanlar tabii ki tep... Devamını Gör

Cingıl Bellz

Bu ülkeden bi' cacık olmaz.

ufkthe1

Kadınlar toplanmış hakkını arıyor şiddeti cinayeti protesto ediyor kalkıp plastik mermiyle gazla müdahale ediyorlar akıl tutulması valla bunların iq seviyesi... Devamını Gör