Görüş Bildir
Haberler
İstanbul Havalimanı’nın Robotları Göreve Başladı: 'Allah Sana da Namaz Kılmayı Nasip Etsin'

etiket İstanbul Havalimanı’nın Robotları Göreve Başladı: 'Allah Sana da Namaz Kılmayı Nasip Etsin'

Yolculara danışmanlık hizmeti verecek robotlar,  İstanbul Havalimanı’nda görücüye çıktı. Robotlarla yolcular arasındaki diyaloglar ise dikkat çekti. Robota mescidin yerini soran yaşlı bir teyze robota, 'Allah sana da namaz kılmayı nasip etsin' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'nın haberine göre, İstanbul Havalimanı’nda yolculara hizmet verecek 2 adet danışma robotu test edilmeye başlandı. Havalimanına gelen yolcuların sorularına yanıt veren ve havalimanı ile ilgili başlıca soruları yanıtlayan robotlar büyük ilgi gördü.

Yolcuların bilet bilgilerini okuyup uçuş detaylarını ve uçuş kapısının haritasını canlı olarak gösteren robotların test sürecinin ardından bu ay sonunda aktif olarak hizmet vereceği öğrenildi.

Hem Türkçe hem İngilizce konuşabiliyor

Hem Türkçe hem İngilizce konuşabiliyor

Tamamen yerli teknoloji ile üretilen, İngilizce ve Türkçe sorulara yanıt veren robotların yolcularla diyaloğu ilginç görüntüler de oluşturdu.

Oğlunu, gelinini ve torunlarını Norveç’e göndermek için İstanbul Havalimanı’na gelen Fahriye Gürsoy, mescit’in yerini sorduğu robota “ Allah sana da namaz kılmayı nasip etsin” diyerek espri yaptı. Kendisine verilen cevaplar için teşekkür eden Gürsoy, 'Allah senden razı olsun. Sana da Allah namaz kılmak nasip etsin. Ne diyeyim ki' ifadelerini kullandı.

Gürsoy, oğlu, gelini torunlarını Norveç'e uğurladığı için üzgün olduğunu söyledi. Yıllarca Norveç'te işçi olarak kaldığını, robotu ilk defa bu havalimanında gördüğünü ifade eden Gürsoy, 'İlk mescidi sordum. Cevap verdi ama ikinci seferde bana darıldı ve söylemedi. Robotu görünce çok şaşırdık. İnsan gibi karşımıza çıkıyor ve sen soru sorabiliyorsun. O da cevap veriyor. Çok güzel bir şey' dedi.

'Sistem böyle başlar ve daha da gelişir'

'Sistem böyle başlar ve daha da gelişir'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yolcularını ABD'nin Miami kentine uğurlamaya gelen Rukiye Şengül ise havalimanında karşılaştığı robota burçları sordu.

Şengül, robotun dijital ekranının güzel çalıştığını, test aşamasından sonra gerekli güncellemelerin yapılmasıyla daha da faydalı olacağını belirterek, 'Çağımız dijital sistem dönemi. Buradan faydalanmamız tabii ki güzel olur. İnşallah sistem böyle başlar ve daha da gelişir. O zaman da insan gücünü azaltan, biraz daha hızlı ve yardımlı bir sistem oluşur diye düşünüyorum. Havalimanı için hayırlı olur.' ifadelerini kullandı.

Test aşamasından sonra toplam 4 danışma robotu İstanbul Havalimanı'nda hizmet verecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
496
311
131
66
41
16
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
İronici

hay senin açacağın başlığa... ulan sanki robot "namaz kıl" demiş gibi bir anlam çıkıyor başlığı okuyunca. ilgi çekmek için milliyet internet sitesi haberleri... Devamını Gör

Hector Hector

Ben böyle aptalca haber başlığı görmedim(görmüşümdür kesin) sanki robot söylüyor o cümleyi.

Beyza

Onedio son zamanlarda içeriklere çok saçma başlıklar atmaya başladın