İspanya'da Rapçi Pablo Hasel'in Tutuklanması Protesto Ediliyor: Gösterilerde 33 Kişi Yaralandı

 > 
18PAYLAŞIM

İspanya'da rap sanatçısı Pablo Hasel'in tutuklanıp cezaevine götürülmesine karşı Katalonya bölgesinde dün akşam yapılan gösterilerde 33 kişinin yaralandığı ve 15 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

17'si polis, 33 kişi yaralandı

Milliyet'in haberine göre Katalonya yerel polisince yapılan açıklamada, tutuklanan rapçi Pablo Hasel'in serbest bırakılması talebiyle organize edilen ve şiddet eylemine dönüşen gösterilerde, 17'si polis ve 16'sı eylemci toplam 33 kişinin yaralandığı belirtildi.

15 kişinin gözaltına alındığı bildirilen açıklamada, göstericilerden bazılarının polisin kullandığı plastik mermilerin isabet etmesi nedeniyle yaralandığı ifade edildi.

Paylaşımında, "Yarın sen olabilirsin" demişti.

Hasel'in cezaevine gönderilmesi ülkede büyük tepkiye neden oldu

Hasel, Twitter'dan attığı mesajlarla terörizmi yüceltmek ve devlete, Kraliyet Ailesi'ne hakaret suçlarından hüküm giymesinin ardından dün sabah, polis zoruyla tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

Katalonya'daki tüm büyük şehirlerde gösteri düzenlendi

Katalan olan Hasel'e destek verilen dün akşamki gösteriler, Katalonya'daki tüm büyük kentlerde, 80'den fazla belediyede düzenlenmişti.

Barışçıl başlayan yürüyüşün sonunda aşırı sol gruplara bağlı bir grup gösterici, çöp bidonlarını ateşe vererek, çevredeki dükkanlara ve bir karakola şişe ve taş atarak saldırmıştı.

Hasel'in cezaevine konulması, İspanya'daki sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere ülke genelindeki sol görüşlü gruplar tarafından tepki çekti.

'Herkes utanmalıdır'

İspanyol rap sanatçısı için af isteyen Unidos Podemos, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisini kastederek, "Rap sanatçısı Pablo Hasel tutuklandı. Bundan, tam demokratik normallik ile övünen ve kendilerini ilerici olarak gören herkes utanmalıdır. Bu olaya gözlerini kapatacaklar mı? Mevcut demokrasi eksikliğini reddedersek ilerleme olmaz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca 100 kadar sanatçı, gazeteci ve entelektüelin imzasıyla yayımlanan bir manifestoda, Hasel'in tutuklanması eleştirildi.

Hasel'in tutuklanması, İspanya'da sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarla ilgili "ifade özgürlüğü" tartışması başlattı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir