İslamiyet'in Doğuşunu Anlatan Efsane Film 'Çağrı' Hakkında 9 İlginç Bilgi

Sanat
68PAYLAŞIM

Her ramazan ayında istisnasız yayınlanan, bazen tek parça bazen ayın her gününe bölünmüş olarak gösterime giren Çağrı filmine biraz da kamera arkasından bakalım.

1. Finansörler filmden desteğini çekince film ekibi ve oyuncular Fas'ta kötü koşullarda bir otelde mahsur kaldı. Filmi bitirebilmek için kaynak sağlayan da Libya'nın diktatörü Kaddafi'den başkası değildi. Hatta Bedir Savaşı sahnelerinde Libya ordusundan askerler de rol aldı.

2. Aynı zamanda ve aynı sette farklı oyuncularla filmin İngilizce ve Arapça olmak üzere iki versiyonu çekildi.

3. Filmin yapım aşamasında 28 ayrı ülkeden oyuncu ve elemanla çalışıldı.

4. Efsanevi boksör Muhammed Ali, Bilal Habeşi rolünde oynamak istedi. Ancak, yönetmen Mustafa Akkad böyle bir hamle filmin vereceği mesajın önüne geçer diye bu isteği reddetti.

5. Başarılı aktör ve dublaj sanatçısı Michael Forest'ın canlandırdığı Halid bin Velid karakteri Amerikan aksanından ötürü İngiliz bir aktör tarafından seslendirildi.

6. Dönemin Mekke'sine benzetilen setin yapımı 4.5 ay sürdü. Setin inşasında 300'den fazla kişi çalıştı.

7. Hz. Hamza rolündeki filmin başrol oyuncusu Anthony Quinn 3 saatlik filmin sadece yarısında görünüyor.

8. Filmin yayınlanması birçok Ortadoğu ülkesinde, dini liderlerin "Peygamber'in hayatı beyaz perdeye aktarılamaz." gerekçesiyle yasaklandı.

9. Maurice Jarre'nin film için bestelediği müzikler Akademi Ödüllerinde 'en iyi film müziği" dalında aday gösterildi. Fakat, ödülü Star Wars kazandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahpte-pateh

Kaddafi diktatördü dostlar. Mis gibi liderdi doğrudur, ama diktatördü.

bu-yol-asiklarindir

Kaddafi için Diktatör yazısını kaldırmalısınız.Halkı gayet güzel ve refah içinde yönettiği biliniyor, evet Amerika Ve İsrail karşıtı idi ancak,Ortadoğu'daki tüm Amerika İsrail Avrupa karşıtı liderler öldürüldü Saddam'da böyleydi ve Halkların o liderleri aradığını,özlediğini ve pişmanlık yaşadığını düşünüyorum.Tabi sizin eleştiri kıstasınız çok geniş değil yalnızca Ortadoğulu olmasi ve hatta Müslüman olması yeterli bir sebeb.

valkyr

Atalarımız ne demiş? İç şarabı, s.k arabı...

bu-yol-asiklarindir

Senin Ataların kim bilmem ama bizim Atalarımız öyle bir şey demez,O güzel ve büyük zata saygı ve edep duyarlar,Senin gibi edep ve haysiyet yoksunu değiller.

valkyr

Aha bir arapperest düştü...

muradsutcu

Bence Muhammed Ali oynasaydı süper olurdu.

araknenin-sanat-aski

Arap versiyonu olduğunu ilk kez duyuyorum. Adı Er-Risale imiş, yazmamışlar. Zaten biraz eksik bir içerik olmuş. Finansörler desteği neden çekmiş? Tamamı Fas'ta mı çekilmiş? Şu an hala yasaklı olduğu bir Orta Doğu ülkesi var mı?

Görüş Bildir