Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğraf Çekilirken Zafer İşareti Yapıyorsanız Eğer Sizi Bekleyen Büyük Bir Tehlike Var!

-

Siber hırsızlık, internetin en büyük sorunlarından biri halinde ve hiçbir zaman da kolay kolay çözülebilecek bir konu değil. Dahası, kontrol edebilmek giderek zorlaşıyor bile olabilir. Nasıl mı?

İlerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde, uzmanlara göre fotoğraflarınızdan parmak izinizi elde etmek mümkün olabilir.

Tabi tehlike de dolayısıyla sadece parmaklarınızın gözüktüğü fotoğraflar için geçerli.

Japonyalı araştırmacılar, 3 metre uzaklıktan çekilmiş fotoğraflardan bile bir kişinin parmak izinin çıkarılabileceği ihtimalini ortaya atarak ortalığı karıştırdı.

Kaliteli bir fotoğrafta, ışık da uygunsa, bu işlemin gayet de uygulanabilir olabileceğini belirtiyor araştırmacılar. Özellikle selfie'ler sırasında iki parmakla yapılan barış işaretinin tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

İyi haberse, şu anda bu şekilde bir hırsızlık gerçekleştirildiğine dair bir veri yok elimizde.

Uzmanlar da, şu anda böyle bir hırsızlığı gerçekleştirebilecek cihazın henüz var olduğunu düşünmediklerini; fakat 1-2 sene içinde ilerleyen teknolojik gelişmelerle üretilebileceğini söylüyorlar.

Dahası, araştırmacılar önlem amaçlı bir çözüm bile üretmişler.

Transparan yapıdaki bir titanyum oksid filmi hazırlayan ekip, bunun izlerinin belli olmasını engelleyeceğini söylüyor. Bu aracın düzenli olarak nasıl giyileceği konusunda ise net bir bilgi yok; dolayısıyla en basit çözüm parmaklarınızı kamerada çok göstermemek olabilir.

Biyometrik teknoloji, giderek hayatımızda daha fazla yer alıyor.

Bu alandaki en önemli şeylerden biri de parmak izi tarama teknolojisi elbette. Tüm biyometrik güvenlik sistemlerinin neredeyse yarısını oluşturan parmak izi tarama teknolojisi nedeniyle, parmak izinizi saklı tutmak bir hayli önemli olacak gelecek yıllarda.

Şifreniz ele geçirilse, bir şekilde değiştirip durumu kurtarabilirsiniz; ancak parmak iziniz ele geçirildiğinde bir dönüşü yok.

Dolayısıyla ne olur ne olmaz diye dikkatli olmakta fayda olabilir. Aman diyelim!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coolcrepeer12

Benim gibi eldivenle yapın bişi olmuyo xD

sari-lacivert

tmm yazında eldivenle yapalım mı??

metehan-ozbek

Fotoğraftaki gibi ters dönersen tırnakların görünür.

coolcrepeer12

amaan istediğiniz gibi yapın asdasdhjdf

coolcrepeer12

hem tırnak gözükmemişki :p

turk_kizi

biz de bozkurt işareti yapıyoruz o ne olacak ;)

handenurr

keşke bizim polislerin kullandığı teknolojik aletler de gelişse... gitar çalmaktan dolayı parmak uçlarım sertleşip nasırlaşmış. ehliyeti alırken 3'er defa okuttum, yine de tam olarak algılayamadı.

_oishii_

soora vay efendim paranoya artıyor

vag

haber bulamadım haberi

Görüş Bildir