İnsanları Nazik Olmaya Davet Eden, Dünyada ve Türkiye’de Gittikçe Artan Siber Zorbalığa Karşı Çağrı: #İyiKalpliOl

0PAYLAŞIM

Bu çağrıya herkesin kulak vermesi gerek, çünkü iyi kalpliliğe ve nezakete herkesin ihtiyacı var...

Cilde, hayvanlara ve doğaya nazik olma felsefesine sahip cilt bakım markası Simple, nezaketini bir adım öteye taşıyarak topluma #İyiKalpliOl çağrısı yaptı.

#İyiKalpliOl çağrısı ile insanlar hem birbirlerine karşı nazik olmaya hem de dünyada ve Türkiye’de gittikçe artan siber zorbalığa karşı insani bir tavır almaya davet ediliyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen davette bir manifesto olarak ilan edilen #İyiKalpliOl çağrısı, markanın reklam yüzü Aslı Bekiroğlu, influencer Cansu Dengey ve Uzman Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı ile yapıldı.

Davete katılan pek çok ünlü isim de bu çağrıya ortak oldu.

Davete katılan pek çok ünlü isim de bu çağrıya ortak oldu.
Davete katılan pek çok ünlü isim de bu çağrıya ortak oldu.
Davete katılan pek çok ünlü isim de bu çağrıya ortak oldu.

Enis Arıkan, İrem Derici ve Kalben gibi ünlü isimler, sevenlerinden ve takipçilerinden #İyiKalpliOl çağrısına katılmalarını istedi.

Aslı Bekioğlu'nun yakın zamanda yaşadığı durum, iyi kalpli olmanın başkaları için ne kadar değerli olduğunu gösterdi...

"Geçtiğimiz günlerde yaşadığım durum, kocaman bir desteğe dönüştü. Bu desteğin, bundan sonrası için kötü niyetli çabaları durdurabileceğine, benim yaşadığımı başkalarının yaşamaması için bir dönüm noktası olabileceğine inanıyorum. Tam da bu nedenle global yüzü olduğum Simple ve burada bulunan herkesle birlikte toplumu iyi kalpli olmaya davet etmenin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. İyi kalpliliğe ve nezakete bir gün herkesin ihtiyacı olabilir, toplum olarak kalbimizde iyi olanı keşfetmemiz gerekiyor.”

Kampanyanın katılımcılarından influencer Cansu Dengey de siber zorbalık ile her an herkesin karşılaşabileceğine dikkat çekti.

“İnsanlar sosyal medyada çok acımasız olabiliyor. Burada kastettiğim eleştiri değil; kötü niyetli olan saldırılar, yargılamalar, hakaretler... İnsanlar, normalde karşınızda olsalar söyleyemeyeceği şeyleri klavye ya da telefon tuşu ile çok kolay söyleyebiliyor. Siber zorbalığı bu kadar mümkün, kolay ve yaygın kılan da bu sanırım! Ve insanları zorbalıktan geri tutacak, düşünmeye sevk edecek tek şey de içimizdeki iyi olanla yaşamayı seçmek. Hepimiz insanız. İçinde olduğumuz, karşılık vermediğimiz ya da görmezden geldiğimiz o kötülük bir gün herhangi birimizi vurabilir. O sebeple birbirimizi iyi kalpli olmaya davet etmek çok kıymetli. Bu çağrının bir parçası olduğum için çok mutluyum.”

Uzman Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı'ya göre siber zorbalığı ortadan kaldıracak şey empati ve şefkat.

Sosyal medya diğer insanlarla aramızdaki bağı güçlendirmek için harika bir araç. Fakat ne yazık ki bazen ekranın diğer tarafında tıpkı bizim gibi mutlu olmak, sevilmek isteyen, mücadele veren bir insan olduğunu unutabiliyoruz. Siber zorbalığın panzehiri empati ve şefkat. Umutla söyleyebilirim ki her ikisi de öğretilebilir, öğrenebilir beceriler. Dilerim #İyiKalpliOl çağrımız öncelikle kendimizle kurduğumuz ilişkiyi değerlendirmemize fırsat olur. Neden: Çünkü kendi acılarına karşı duyarlı olan insanlar başkalarının acılarına karşı da duyarlı oluyor; acının varlığında kendisine şefkatli davranan insanlar başkalarına da şefkatle yaklaşıyor. Kendimize karşı nazik olduğumuzda, diğerlerine karşı da kendimizi unutmadan ve yıpratmadan, doğal olarak nazik olabiliyoruz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir