İmamoğlu'ndan 'Yenikapı' Açıklaması: 'Araçların Bir Kısmını 23 Haziran'dan Önce İade Etmişler'

 > 
80PAYLAŞIM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde kiralanan ve ihtiyaç fazlası olduğu belirtilen araçların Yenikapı'da sergilenmesine ilişkin ilk değerlendirmesini yaptı. İmamoğlu, araçların bir kısmını bulamadıklarını, bunların 23 Haziran'dan hemen önce iade edildiğini tespit ettiklerini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü'nde düzenlenen Çardak Sohbetleri'nde Yekta Kopan'a konuk oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Kopan'ın işsizlikle ilgili sorusuna İmamoğlu, İBB'deki işten çıkarmaları örnek vererek yanıt verdi:

"Benim dönemimde işten çıkarılan kişiler var. Ve bunlar işsiz insanlardı. Elbette işe girmişlerdi. Şimdi çıkarıldılar. Bu çıkarılanlar, çıkarılmadan sonra bizi, sözüm ona karalamaya çaışıyorlar. ‘İşsizlik var, sen bizi işsiz bıraktın!’ Bakın, biz, bir söz daha verdik: Adil olacağız. Ben, 31 Mart’tan sonra 18 gün görevde kaldım. Bir tek kişiyi işe almadım. Benim yanımda ekibim vardı, 40-50 kişi. Bir tartışma vardı, bir tereddüt vardı. Ahlaklı davranmak adına, sürecin netleşmesi adına, YSK’nın kararını beklemek adına, o dönemde 1 kişini bile işe girmesi ile ilgili işlem yapmadım. 6 Mayıs’ta karar açıklanıyor. Haziran 23’e kadar olan bölümde binlerce elaman alınır mı işe? Seçim döneminde, sağda solda gezerken iş ilanı duydunuz mu? Ben duymadım. Bir çağrı duydunuz mu? Ben duymadım. Ne için işe aldı? Hangi koşulla işe aldı? Doğru değil ki. Yanlış. Ben adil olma sözü verdim. İnsanlara, hele hele o gençlere dedim ki ben, ‘Artık liyakat konuşacak.’ Ahlaklı bir süreçle, herkese fırsat eşitliği vereceğiz."

"Bu ahbap – çavuş ilişkisi bitecek"

İmamoğlu, “İkinci seçimi kazandıktan ve tabloyu gördükten sonra, umutsuzluk değil de kaygı duyduğunuz zamanlar oldu mu” sorusuna ise İmamoğlu şu şekilde yanıt verdi:

“Bir kere, mucize yaratamayacağımı, haşa, yoktan da var edemeyeceğimi biliyorum. Bu dönemin bir seferberlik dönemi olduğunu herkese anlatıyorum. Ekonomi, istihdam, kadın, çocuk, gençler, çevrede seferberlik… Hep beraber ayağa kaldıracağız. Çok hızlı bir zamanda olmayacağını biliyorum ama kimse acele etmeyecek. Yaptığımızı da yapamadığımız da anlatacağız. Şeffaflık, bu dönemin en büyük ilacı. Bir sıradanlaşma var. ‘Ya işte, ne olacak canım, bin tane araç dizmiş falan filan. Ya işte şov yapıyor falan filan…’ Hani diyor ya bir tanesi, ‘Nakit para almadık!’ Bu da yeni moda! Kaynağı kim için kullanıyorsun? Bu ahbap – çavuş ilişkisi bitecek. Toplumun beklentilerini ben biliyorum: Sosyal adalet. Adaleti istemeyen var mı burada? Dolayısıyla sosyal adaleti sağlayacağız. Bu bakımdan sıfır kaygı. Çok inançlıyım."

Sosyal Medya Gündemi: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Yenikapı'da 'İsraf' Sergisi - onedio.com
Sosyal Medya Gündemi: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Yenikapı'da 'İsraf' Sergisi - onedio.com

"Araçları iade edeceğiz"

Kopan, İmamoğlu’na, Yenikapı’da sergilenen araçların akıbetini de sordu ve şu yanıtı aldı:

“İade edeceğiz. Bir kısmını bulamadık. Baktık, bizden önce devretmişler 23 Haziran’a yakın. Olsun. Gitti ya, önemli olan o. Sonuç şu: Umutsuz olmayın arkadaşlar. Çok önemli, değerli işler başaracağız. Dünya bize hayran! Ama öyle birilerinin dediği gibi, otobanlardan ya da otoyollardan dolayı bize hayran değil. Niye hayran biliyor musunuz? Demokrasiye olan inancımızdan dolayı hayran.”

Ayrıca bakınız 👇

İBB Eski Yönetiminin 2019 Yılı İçin Kiralık Araç Maliyeti: 138 Milyon TL - onedio.com
İBB Eski Yönetiminin 2019 Yılı İçin Kiralık Araç Maliyeti: 138 Milyon TL - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir