Görüş Bildir
Haberler
İlker Başbuğ: 'Harp Akademilerinin Kaldırılması Ordunun Damarını Kesmektir'

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 15 Temmuz’u bir askeri darbe olarak değerlendirmediğini belirterek, 'Bu Gülen cemaatinin silahlı darbe hareketi' diye konuştu. Darbe girişiminin arkasında 3 grubun bulunduğunu belirten Başbuğ, istihbarat konusunda MİT’in sorumluğuna dikkat çekti, 2002-2010 yılları arasında TSK'daki FETÖ üyeleriyle ilgili kendilerine hiçbir bilgi vermediğini söyledi. Başbuğ ayrıca, genelkurmay başkanı olduğu dönemde Erdoğan'ı Fethullahçı yapı konusunda 'Bugün bu tehdit bize, yarın size' diyerek uyardığını, Erdoğan'ın da kendisine 'Komutanım sen bunları çok büyütüyorsun' dediğini söyledi. OHAL ile yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ordunun yapısının bozulduğunu ifade eden Başbuğ, bu düzenlemelerin TSK'yı güçlendirmeyeceğini aksine zayıflatacağını belirti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan İlker Başbuğ, 15 Temmuz darbe girişiminin ana omurgasının Gülen Cemaati olduğunu ancak bu kalkışmanın arkasında toplamda üç grup olduğunu söyledi.

Başbuğ, TSK'ya sızmalarda MİT'in sorumlu olduğunu savunarak; “Daha önce Gülencileri MİT’in verdiği istihbaratla ihraç ederdik. 2002-2010 yılları arasında MİT’ten bize bir tane bile ‘Şu subay Fettullahçıdır’ diye bilgi gelmedi” diye konuştu. Kendi döneminde çoğunlukla Mehmet Kurdoğlu Cemaati'ni TSK'dan ihraç ettiklerini söyleyen Başbuğ, MİT'in hep bu yönde rapor verdiğini, cemaatin Kurdoğlu grubunu kendine rakip olarak gördüğünü ve temizlemek istediğini açıkladı

İlker Başbuğ'un açıklamasından satır başları:

'15 Temmuz askeri darbe değildir'

 • 15 Temmuz'u bir askeri darbe olarak değerlendirmiyorum, 15 Temmuz TSK'ya sızan cemaatin silahlı darbesidir. 15 Temmuz bugüne kadar yaşanan darbelerle aynı havuzda değil.

'Darbenin arkasında üç grup var'

 • 15 Temmuz kalkışmasının arkasında planlayan, yöneten, kurgulayan ana isim Cemaat’tir. İkincisi büyük bir ihtimalle anında yapması gereken hareketi yapmayanlar, gecikenler, tereddüde düşenler… Bunlar cemaatçi mi hayır. Böyle bir grup da var bunların içinde. Üçüncü grup ise cemaatçi olmamasına rağmen buradan istifade etmek isteyen bazı insanlar olabilir.

 • Darbe girişimi TSK kaynaklıymış gibi tedavi edilmeye çalışılıyor.

 • MİT Müsteşarı'nın sivil olmasıyla MİT, TSK'dan tamamen çekildi.

 • TSK, kışla dışındaki askerleri izleyemiyor, bunu MİT yapmalı. TSK'nın FETÖ'yü izlemek için yeterli istihbarat imkanı yok.

 • MİT'te asker varken, TSK cemaatle mücadele edebiliyordu.

'Cemaatin asıl güçlenmesi Turgut Özal zamanında oldu'

 • Cemaatin TSK'ya sızması 70'li yıllara kadar gidiyor. Cemaatin asıl güçlenmesi Turgut Özal zamanında oldu. Bülent Ecevit de sempatiyle bakıyordu. Yine Tansu Çiller döneminde de böyleydi. Erbakan'ın cemaatle mesafeli olduğunu görüyoruz. 2002-2007 dönemi ayrı bör dönem. Cemaatle iyi geçinelim, ama TSK'ya çatışmaya girmeyelim dönemi.

Başbuğ, Erdoğan'ı uyarmış; Erdoğan "Komutanım çok büyütüyorsun" demiş

Başbuğ, Erdoğan'ı uyarmış; Erdoğan "Komutanım çok büyütüyorsun" demiş
 • Başbakanken Erdoğan'ı cemaat konusunda uyardım, 'Bugün bize yarın size' dedim. Erdoğan 'Komutanım çok abartıyorsun' dedi.

'Tutuklanmamdaki mesaj Başbakan'aydı'

 • Benim tutuklanmam birilerine mesajdır. Tutuklanmamdaki mesaj Başbakan'aydı. Bir ay sonra 7 Şubat MİT olayı patladı. Artık AK Parti ile cemaatin kopma aşamasına geldiğini görüyoruz.

"3 Temmuz sürecinde dik duran, başkanından taraftarına kadar, Fenerbahçe tarihi bir direniş gösterdi"

 • 6 Ocak 2012'de ben tutuklanıyorum. Ha benden evvel bir olay daha var. 3 Temmuz 2011'de önce Fenerbahçe'ye şike davası açıldı. Bu süreçte dik duran gerçek mücadale yapan her boyutuyla ama başkanından son taraftarına kadar Fenerbahçe inanılmaz tarihi bir direniş, birlik ve beraberlik gösterdi. Bunu her zaman ifade ederim.

"Erdoğan, 2012-2016 arasında cemaate karşı tek başına mücadele etti"

 • 2012-2016 arasında Erdoğan tek başına mücadele etti. Ama 2007-2011 arasında cemaatçi yapılanmada siyasi sorumluluk var.

 • 15 Temmuz'da komuta kademesi iyi bir sınav veremedi. Bazı erlere ve subaylara ait görüntüler rahatsız ediciydi. 15 Temmuz'un incelenmesi bağımsız bir kuruma verilebilir.

 • Bu darbeye kalkışan cemaat, Kendi din anlayışlarına uygun bir devlet sistemi kuracaktı. Burada hedef TSK'ydı. Bu kalkışmada dış destek de var. Olmaması işin tabiatına aykırı.

 • Gülen nerede yaşıyor. ABD'de. Orada o imkanları sağlayan kim? CIA. Bu istihbarat örgütü ona ABD'de kalma iznini boşuna mı vardı. İstihbaratın onu kullanmayacağını mı düşünüyorsunuz?

 • Gülen'i iade etmezseniz demek ki kullanmaya devam edeceksiniz. Ederseniz demek ki kullanım tarihi bitti.

"TSK'nın yapılanmasının bozulması doğru değildir"

"TSK'nın yapılanmasının bozulması doğru değildir"
 • Komutanlıkların bakanlığa bağlanması emir komuta birliğini bozar. Emir komuta birliğini perişan ederseniz, o orduyu perişan edersiniz. Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanıp bağlanması tartışılabilir. Ordunun gücü dağıtılmaya çalışılıyor, ama bu tehlikeli. 

 • TSK'yı daha da güçlendirmeniz lazım. Ama bu kanun hükmünde kararname ile güçlenmiyor, güçsüzleşiyor.

'Harp Akademilerinin kaldırılması ordunun damarını kesmektir'

 • Abdülhamit'e karşı neler yapıldı ama o bile Harp Akademilerini kapatmadı. Harp Akademileri TSK için hayati önem taşıyor. Harp Akademilerinin kaldırılması ordunun damarını kesmektir.

 • Kuleli Askeri Lisesi'nin yerine yarın otel yaparsanız bizi yürekten yaralarsınız.

 • YAŞ'ta Adalet Bakanı ne yapacak? Dışişleri Bakanı ne yapacak, anlamıyorum. Sivil üyelerin sayısı artıyor. YAŞ'ın yapısının değişmesindeki amaç sayısal üstünlüktür.

 • Atatürk'ün büyüklüğünü bugün yine anlıyoruz.

Murat Eren için 'Yeter artık' çağrısı

Programında sonunda, Atabeyler davasından hapiste kalan tek subay olan eski Yüzbaşı Murat Eren'in özgürlüğüne kavuşması için de çağrıda bulunan İlker Başbuğ 'Yeter artık' dedi. Ahmet Hakan da Başbuğ'a destek vererek her fırsatta bu konuyu dile getirdiklerini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın