Bir 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' Hikayesi: Askere Gittiği Halde Kaçak Sayıldı, Çift Seçmen Kaydından Dava Açıldı

 > 
21PAYLAŞIM

Ankara'da yaşayan 23 yaşındaki Ramazan Sarı, 3 yaşındayken annesinden ayrılan babasının adına düzenlediği 'Ramazan Balcıoğlu' adına ikinci bir kimliğinin olduğunu öğrendi. 

Durumu düzeltmek için gittiği nüfus müdürlüğünde sahte kimlik bulundurmaktan gözaltına alınan Sarı, askerlik yapmış olmasına rağmen kaçak çıktığını ve çift seçmen kaydı bulundurmaktan hakkında dava açıldığını öğrendi.

Cenazeye gitti, çift kimlikli olduğunu öğrendi

Ramazan Sarı'nın, hayatı Şubat 2019'da gelen telefonla değişti. Telefondaki kişi Ramazan Sarı'ya, kardeş olduklarını ve babalarının öldüğünü söyledi. Telefondaki kişiye inanmayan Sarı, annesine sorduğunda tüm gerçeği öğrendi. Birgül Sarı oğluna, 2015 yılında ölen eşi Mehmet Sarı'nın Ramazan Sarı'nın gerçek babası olmadığını söyledi. Sarı, annesinin, gerçek babası Tevhik Balcıoğlu'ndan 1999 yılında 3 yaşındayken boşandığını ve Mehmet Sarı'nın üvey babası olduğunu öğrendi.

Hiç görmediği babası Tevhik Balcıoğlu'nun Bolu'daki cenazesine giden Ramazan Sarı, burada kardeşinden ikinci kimliğini teslim aldı.

Karışıklığı çözmek için gittiği Nüfus Müdürlüğü'nde gözaltına alındı

Sarı, Ramazan Balcıoğlu adına düzenlenmiş kimlikle birlikte karışıklığı gidermek için Mamak Nüfus Müdürlüğü'ne gitti ancak sahte kimlik bulundurmaktan gözaltına alındı.

İfadesinin ardından adliyeye sevk edilen Ramazan Sarı, adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

'Askerlik yaptığım halde kaçak görünüyorum'

23 yıldır kullandığı kimliği kendisinden alınarak, Ramazan Balcıoğlu adına olan kimliği kendisine verilen Sarı, "Benim, askerliği yaptığım, ehliyet aldığım, okul okuduğum kimliğim şimdi devletin elinde. Yeni kimlikte benim sigorta kaydım yok, okul kaydım yok, askerliği yapmış olmama rağmen kaçak görünüyorum. Bu olaydan dolayı mağduriyet yaşadım" dedi.

Yaşadığı sorunun bir an önce çözülmesini isteyen Sarı, "Bana bazı kişiler 'askerliği yeniden yaparsın' diyor. Ne yapacağımı şaşırdım, ortada kaldım. Benim bir suçum yokken açıktan okuduğum liseye kayıt yaptıramıyorum. Yeni kimliğimde askerliği yapmadığım gözüktüğü için iş bulamıyorum. Hiç sigorta kaydım gözükmüyor. Maddi ve manevi zor durumdayım. Bir an önce sorunun giderilmesini istiyorum." dedi.

Ramazan Sarı, yaşadığı mağduriyeti böyle anlattı 📹

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir