Görüş Bildir
Haberler
Hrant Dink Davası: Samast, Hayal ve Tuncel'e Verilen Cezalar Açıklandı

Hrant Dink Davası: Samast, Hayal ve Tuncel'e Verilen Cezalar Açıklandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ana davadan zaman aşımı ihtimaliyle dosyaları ayrılan Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel'in de arasında bulunduğu 9 sanıklı davada karar çıktı.  Erhan Tuncel'e 99 buçuk yıl, Ogün Samast'a 2 buçuk yıl, Yasin Hayal'e ise 7 buçuk yıl hapis cezası verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Yasin Hayal ve Ogün Samast ile tutuksuz sanıklar Osman Hayal, Ersin Yolcu ve Zeynel Abidin Yavuz'un Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle katılımı sağlandı. Tutuksuz sanık Erhan Tuncel ile Dink ailesinin avukatları ile bazı sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Samast: "Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum"

Samast: "Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum"

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan tutuklu sanık Ogün Samast, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini ifade ederek, 'Bu olayla ilgili kim varsa anlatmış durumdayım. Olay tarihinde yaşımın küçük olması, cahilliğimin kullanılması gibi gerekçelerle ve tüm sanıklar hakkında bildiklerimi anlatmış olmam nedeniyle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istiyorum. 13 yıldır kendimi geliştirmem ve suç işlememe kararlılığımın değerlendirilmesini, örgüt üyeliğinden beraatimi talep ediyorum.' dedi.

Erhan Tuncel de beraat istedi

Erhan Tuncel de beraat istedi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sanık Erhan Tuncel, suikastin işleneceğini kendisinin belirttiğini, daha önceden bildirdiği isimlerin cinayet işlediğini, olaylarla bir ilişkisinin bulunmadığını söyleyerek tahliyesini talep etti.Mütalaaya karşı savunma yapan diğer sanıklar da üzerilerine atılı suçlamaları reddederek beraat talebinde bulundu. 

Sanık avukatları da müvekkillerinin beraatini istedi.

Son sözleri sorulan sanıklardan Erhan Tuncel, 'Vatan sağ olsun.', Yasin Hayal, 'Söyleyeceğim bir şey yok.' , Ogün Samast 'Biz mahalle arkadaşıyız. Örgütlü bir suç işlemediğimiz aşikardır.' ifadelerini kullandı.

Katil zanlısı Ogün Samast'a 2 yıl 6 ay hapis cezası

Katil zanlısı Ogün Samast'a 2 yıl 6 ay hapis cezası

Gerçekleştirdiği müzakerenin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Erhan Tuncel'i Trabzon'daki Mc Donald's bombalamasında 6 mağdura karşı 'tasarlayarak ve bomba kullanarak kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 78 yıl, 'mala zarar vermek' suçundan 1 yıl, 'silahlı suç örgütüne üye olmak' suçundan 2 yıl 6 ay, Dink'in öldürülmesine ilişkin 'kasten öldürmeye yardım' suçundan 18 yıl olmak üzere toplamda 99 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet bu kararla birlikte sanık Tuncel'in tutuklanmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanık Yasin Hayal'in 'silahlı suç örgütü kurma ve yönetme' suçundan 7 yıl 6 ay, Ogün Samast'ın 'silahlı suç örgütüne üye olmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Diğer sanıklara verilen cezalar ise şu şekilde 👇

Diğer sanıklara verilen cezalar ise şu şekilde 👇

Sanık Zeynel Abidin Yavuz'u Dink'in öldürülmesine ilişkin 'kasten öldürmeye yardım' suçundan 12 yıl 6 ay, 'silahlı suç örgütüne üye olmak' suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün olmak üzere toplamda 14 yıl 22 gün hapis cezasına mahkum eden mahkeme heyeti, sanık Yavuz'un tutuklanmasına karar verdi.

Sanıklar Tuncay Uzundal'ın Dink'in öldürülmesine ilişkin 'kasten öldürmeye yardım' suçundan 15 yıl, 'silahlı suç örgütüne üye olmak' suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün olmak üzere 16 yıl 10 ay 15 gün, Ahmet İskender ile Ersin Yolcu'nun 'silahlı suç örgütüne üye olmak' suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıklar Salih Hacısalihoğlu ve Osman Hayal'in ise beraatine hükmetti.

Mahkemenin hakkında tutuklama kararı verdiği Erhan Tuncel duruşma salonunda polis ekiplerince gözaltına alındı. Firari sanık Tuncay Uzundal hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
51
43
7
5
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
nihilistic

Twit atana 7 yıl , adam öldürene 2 bucuk yıl. Harika

çiko

Kaç yıl oldu, çocuktum ben bu cinayet işlendiğinde. Bu kadar mı zor dava çözmek ?

pembesusamuru1

türkiye'de suç işlemeyen çok az kişi kaldık. her yer olay mahali.