Hollandalı Gazeteci, AB Savunma Bakanları'nın Gizli Zoom Toplantısına Daldı: 'Polisler Gelmeden Çıksan İyi Olur'

 > 
78PAYLAŞIM

AB Savunma Bakanları'nın online olarak düzenlediği zirve uluslararası basının gündemine oturdu. Bakanlar görüşmeleri sürdürdüğü sırada Hollandalı bir gazeteci toplantının ortasına daldı. 

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanda olduğu gibi diplomatik toplantılar da Zoom gibi platformlarda online olarak yapılmaya başlandı. Ancak kritik bilgilerin paylaşıldığı bu toplantıların güvenli olup olmadığı tartışmalarını alevlendirecek bir olay yaşandı.

AB ülkelerinin Savunma Bakanları, dün AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında bir toplantı düzenledi. 

Ancak toplantının davetsiz bir misafiri vardı. Hollandalı RTL Televizyonu muhabiri Daniel Verlaan, bakanlar görüşmeye devam ettiği sırada toplantının ortasına daldı.

Şifre ve erişim adresini Hollandalı Bakan paylaşmış

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter’da paylaştığı fotoğrafta görülen bir kağıtta, gizli toplantının erişim adresi ile 6 haneli şifresinin 5 harfi de görülüyordu.

Verlaan, deneme yoluyla sonuncu rakamı da bularak savunma bakanları toplantısına girmeyi başardı ve bir anda ekranda belirdi. 

Önce büyük bir şaşkınlık sonra gülüşmelerin yaşandığı o anlarda Borrell ve Verlaan’ın diyaloğu dikkat çekti.

🎥 "Gizli bir konferansın içine daldığının farkında mısın?"

Borrell, “Gizli bir konferansın içine daldığının farkında mısın? Bunun kriminal bir suç olduğunu biliyorsun değil mi? Polisler gelmeden çıksan iyi olur” dedi. 

 Borrell’in sözlerini gülerek karşılayan Verlaan ise, “Evet, özür dilerim. Ben Hollanda’dan bir gazeteciyim. Konferansınızı böldüğüm için üzgünüm” dedikten sonra oturumdan ayrıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir