Hollanda Ezidileri Geri Gönderme Kararı Aldı, BM Tepki Gösterdi: 'Irak Hala Güvenli Değil'

 > 
26PAYLAŞIM

Hollanda'nın sığınma başvurusunda bulunan Ezidiler'i, Irak'ın kuzeyindeki mülteci kamplarına geri göndereceği ortaya çıktı. Hollanda hükümetinin aldığı karara Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği karşı çıktı ve Irak'ın kuzeyinin hala güvenli olmadığını söyledi. 

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Hollanda sığınma başvurusu yapan Ezidi'leri Irak'ın kuzeyinde bulunan sığınma kamplarına geri gönderecek. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Kurumu (IND) tarafından da doğrulanan geri gönderme işlemine çok sayıda kuruluş ve Hükümet ortağı Hıristiyan Birliği ile sol muhalefet tepki gösterdi.

Yaklaşık 200 kişi sığına başvurularının sonucunu bekliyor

Irak'ın kuzeyindeki Sincar kasabasından IŞİD tarafından 2014 yılında sürülen Ezidiler, uzun süre Kürt grupların denetimindeki sığınmacı kamplarında kalmıştı. Bu nedenle Hollanda, Ezidiler'i, son geldikleri yer olan Irak'taki kamplara geri gönderecek. 

Hollanda'nın kaç kişiyi sınır dışı edeceği bilinmezken, sığınmacı avukatlarına göre, yaklaşık 200 Ezidi Hollanda'nın sığınma başvurularını sonuçlandırmasını bekliyor.

Mülteciler Yüksek Komiserliği karara tepkili

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), IŞİD unsurlarından arındırılmış olsa dahi, Irak'ın kuzeyi hâlâ güvenli bir alan olmadığını söylüyor. Irak'ın kuzeyindeki Kürtler'in yaklaşık 1 milyon mülteciye bakmakta olduklarını ve kapasitelerinin neredeyse tükendiğinin de altını çiziyor.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre de, Irak'ın diğer bölgelerinde Kürtlerin zaman zaman Ezidiler'i geri gönderdiği ya da yeterince sahip çıkmıyor.

'Karar hükümet politikalarına aykırı'

Hollanda Mülteciler Konseyi ve sığınmacı avukatları,Hollanda Göç ve Vatandaşlık Kurumu (IND) tarafından alınan geri gönderme kararının, hükümet politikalarına aykırı olduğunu savunuyor. Konseye göre, Ezidiler en savunmasız grup ve bu koşullarda geri gönderilmeleri hukuka aykırı.

IND ise, uygulamanın kurallara uygun olduğunu ve hükümet politikalarına ters düşmediğini savunuyor.

'Onlara karşı daha adil davranmak gerekir'

Hükümet ortağı Hıristiyan Birliği Partisi (CU) ile muhalefetteki sol partiler, Ezidiler'in geri gönderilmesi konusunda hükümetten açıklama istiyor. Hükümet ortağı CU'ya göre, BMMYK'nın "güvenli değil" uyarısına rağmen Ezidiler'in Irak'a geri gönderilmesi anlamsız. CU Milletvekili Joel Voordewin, "IŞİD vahşetinden büyük ölçüde etkilenen Ezidiler'dir. Herşeylerini kaybettiler ve büyük travma yaşadılar. Onlara karşı daha adil davranmak gerekir" dedi.

Yeşil Sol ve Sosyalist Parti, Hollanda hükümetinin kararını "sorumsuzluk" olarak değerlendiriken, İşçi Partisi (PvdA), soru önergesi ile konuyu parlamento gündemine taşıdı.

'Ezidiler, savunmasız değilse, kim savunmasız?'

Hollanda Mülteciler Vakfı'ndan TinekemCeelen de, Hollanda Televizyonu'na (NOS) yaptığı açıklamada, Almanya'nın, Irak'taki kamplarda bulunan Ezidi kadınları getirerek tedavi ettiğini vurguladı.Ceelen, "Hollanda'da da geri göndermek yerine, bunu yapmalı. Ezidiler, savunmasız grup değilse, kim savunmasız?" diye konuştu.

Zerdüştlük, Hristiyanlık ve İslam'dan unsurlar da barındıran çok eski bir inancın takipçileri olan Ezidiler, 2014 yılında IŞİD tarafından, Irak'ın Şengal kenti yakınlarındaki Sincar kasabasından sürüldü.

IŞİD saldırısı sonrası binlerce kayıp veren Ezidiler, Irak'ın kuzeyinde Kürtler'in denetimindeki kamplarda yaşıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir