Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hikayeleriyle Ünlenmiş Efsane Filmlerin Animasyonlardan Arakladığı Sahneleri Gördünüz mü?

206PAYLAŞIM

Aklımıza kazınan hikayelerin mimarı filmlerin bütününe laf etmesek de bazı sahneleri bariz şekilde uzak doğunun meşhur animelerini andırmaktadır. 

Kimisi bunu kabul eder, kimisi yalnızca esinlendiğini söyler, bazısı ise ne alaka, demekle yetiniyor. Siz de bir bakın!

1. 2009 yılında izlediğimiz efsane film Avatar, devam filmi için geri sayıma başladı biliyorsunuz.

James Cameron başarı geçmişine bir yıldız daha bırakan bu film tanıdık Hollywood yapımlarına hiç benzemiyordu. Farklı bir gezegende geçen hikayede, burada yaşayan mavi ırk Na'vi'lerin görünüşü oldukça orijinal.

Peki 1997 yapımı Hayao Miyazaki'nin meşhur animesi Prenses Mononoke'yi biliyor musunuz?

Miyazaki hayranları çığlıklar atmaya başladı bile...

2. Avatar vs Prenses Mononoke

Sol tarafta gördüğünüz Miyazaki'nin animesinde geçen tanrılardan biri. Mavi üzerine koyu mavi desenleri ve ışıltılı derisinin aynısını Avatar filminin halkında da görmedik mi?

3. Gelelim ana karakterlere...

Solda gördüğünüz gencimiz Ashitaka, doğayı koruyan tanrı ve hayvanlar  ile onu yerle bir eden insanlar arasında bir köprü görevi görür animasyon boyunca. Aynı kurguyu Avatar'ın Jake Sully'sinde de görmüştük.

4. Ve işte her iki filmin kadın ana karakterleri; Prenses Mononoke ve Neytiri

İkisi de doğaya bağlı ve onun verdiklerine saygılı. Ayrıca hırçın, savaşçı ve aynı zamanda ikisi de prensesler... Hadi bunlar da denk gelmiş diyelim.

5. Buyurun buradan yakın; Ağaç ruhları ve Ormanın ruhları...

Miyazaki'nin hayal gücünün sınırları olmadığını biliyoruz. Ayrıca zengin gelenek ve kültürlerinin etkisi de bizimkilerden çok daha farklı ögeler yaratmalarını sağlıyor. James'in baba tarafı uzak doğulu demek ki.

6. Hayat veren ağaç sahnesi...

Prenses Mononoke ciddi biçimde yaralanan Ashitaka'yı hayata döndürmesi için bu hayat ağacının yanına bırakmış ve tanrılarından yardım istemişti. Sağ tarafta ise Na'vi ırkının aynı sebeple toplandıkları bir sahneden...

7. Prenses Mononoke'nin kelime seçimleri de Neytiri tarafından evlat edinilmiş.

Hatırlarsanız o da hep doğanın görünmez gücünden bahsederken böyle konuşmayı tercih ediyordu.

Benzerlikler bol olsa da Avatar'ın hakkını veriyoruz elbette. Miyazaki zaten candır. ❤

8. 2010 senesinde izlediğimiz ve hala aklımızdan çıkmayan film; Inception (Başlangıç)

Rüyalarınıza sızılıp ayarlarınızla oynanabildiği bir dünya düşünün. Hah işte orası bu filmde. Yönetmen koltuğunda muhteşem işlere imza atan yönetmen Christopher Nolan.

Tanıştıralım bu da Japonyalı yönetmen Satoshi Kon'un 2006 yapımı animasyonu; Papurika (Paprika)

Christopher'dan dört sene önce rüyaları masaüstüne atmayı başarmışlar meğerse. Paprika'da düşler ve gerçekler iç içe, elbette japon stayla...

9. Aslında yalnızca şu görüntü bile yetirince açık gibi. Sizce?

Otel koridorunda yer çekimini hiçe sayanlar. Rüya mı dersiniz?😉

10. Papurika vs Inception

Bu iki giff neredeyse birebir. Japon animenin ana karakteri Papurika, ve Inception filminin Ariadne'si rüyaların teyidini yapıyorlar. 😂

11. Çıkış noktaları ve ana fikirleri benzese de senaryolaştıkları toprakların kültür farkının büyük etkisiyle çok farklı hikayelere yoğunlaşmışlar.

Yine de Satoshi Kon'un hakkı yenemez. Bu orijinal fikrin sahibinin o olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Elbette Nolan'ın kurgusuna da hayran kaldık. ❤

12. Cadılığı öğrenmeye çalışan sevimli cadı kızların dünyalarına hoş geldiniz; Küçük Cadı Kiki ve Sabrina

1989 yapımı yine Miyazaki animesinin eşsiz karakteri Kiki'yi bilr misiniz. Kiki's Delivery Service adıyla bilinen bu eşsiz animasyonda cadıların tatlı yanlarını gördük. Bakınız 1996 yapımı Sabrina...

13. En büyük benzerliklerden biri; Cadı kızlarımızın yoldaşı konuşan kara kediler... Jiji ve Salem

En azından kara kedilerin ne kadar minnoş olduklarının yayılması açısından kopyalanmasına ses etmeyiz herhalde. 😍

Miyazaki farkı yine iş başında. 😘

14. Upside Down vs Patema Inverted

Afişlerinden bile benzerlik akan iki film. Biri Yasuhiro Yoshiura yapımı japon animesi diğeri Juan Diego Solanas'a ait fransız filmi.

15. Bir dünyada iki dünya temalı filmlerimiz. Yer çekimi sayesinde bazıları yerdeyken, diğerleri onların gökyüzünü yer yüzü gibi kullanıyor.

Oldukça ilgi çekici olduğunu kısacık gifflerle de anladınız siz. 😉

Yapım yılı olarak Upside Down daha eski görünse de bu kadar fantastik bir fikrin ancak Japonya'dan çıkabileceğini düşünmeden edemiyor insan.😶

Bizim unuttuklarımızı siz ekleyin. 😉

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tylerfloyd

çok fazla zorlama olmuş bu liste.

burak-duman5

Sabrina, Cadı Kikiden daha eski

enk-capital

"Anime ne ya.. Çizgi film mi izliyosunuz?" diye animecileri aşağılayanlar, dalga geçenler, çabuk animecilerden ve onların nezdinde anime yaratıcılarından özür dileyin! Çabuk!

layd

avatar devamını dört göz bekliyorum..insanlığımdan bir kez daha utanmak adına..

tamer-ucer

Inception için zaten varyemez amcanın seneler evvelki bir çizgi romanından esinlenme olduğu yazılıyordu. Avatar konuyu burdan alıp çizimleri de roger dean (pink floyd albüm kapaklarını tasarlayan kişi) amca dan alıp kolajlamış. İyi kolaj mesele yok da sonuçta kolaj işte. Bilmeyenler için Okan Bayülgen zamanında kısa bir özet geçmiş

Görüş Bildir