Herkese Örnek Olsun Diye: Zonguldak'ta 52 Yıldır Bisiklet Kullanan Vatandaşın Heykelini Diktiler

-

Zonguldak Çaycuma'da yaşayan İsmail Zengin tam 52 yıldır ulaşımını bisikletle sağlıyor. Çaycuma Belediyesi de vatandaşları bisiklet kullanarak sağlıklı yaşama teşvik etmek için Zengin'in heykelini dikti.

Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve bisiklet konusunda farkındalık oluşturmak için Zengin'in heykeli Pehlivanlar Mahallesi'ndeki kavşağa dikildi. Heykel ilçede oldukça ilgi çekti. Heykelinin önünde fotoğraf çektiren İsmail Zengin, 52 yılda 3 bisiklet değiştirdiğini, şu andaki bisikletini ise 33 yıldır kullandığını söyledi.

"Doktorun tavsiyesiyle başladım, o günden beri bisiklete biniyorum"

Heykelinin dikilmesinin ardından çok mutlu olduğunu belirten İsmail Zengin, "Heykelimin yapılacağı aklımın ucundan bile geçmiyordu. Duyduktan sonra 'Başkan yapar mı yapmaz mı?' diye merak ediyordum. Öldükten sonra bir hatıra olacak. Herkes bisiklet kullansın, ayakları için. Çünkü ben de o yıllar bacağımdaki ağrılar nedeniyle gittiğim doktorun tavsiyesiyle bisiklete binmeye başladım. O gün bugündür bisiklete biniyorum. Ben belediyeye işe girdiğim tarihlerde şimdiki başkanım 12 yaşındaydı, çocukluğunu biliyordum. Başkanım tuttu, heykelimi yaptı. Çok memnun oldum. Parayla ben bunu yaptıramazdım. Heykelimi görenler beni takdir ediyor, tebrik ediyor. Çok güzel bir duygu" dedi.

Belediye Başkanı: "Bisikletle ilgili projeler geliştiriyoruz"

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise İsmail Zengin'i 1965 yılından beri tanıdığını ve kendisi çocukken bisiklete binmesiyle hafızasında yer ettiğini söyledi. Çaycuma'da kentin gelişmesi adına 4 yılda önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. Otomobillere olan merakın bisiklete binme alışkanlığını unutturduğunu ifade eden Kantarcı, "Biz yeniden hem bu alışkanlığı hatırlatmak hem de kent içinde bisiklet kullanımını çoğaltmak, araç kullanımını dolayısıyla trafiğin yarattığı her türlü kirliliği azaltmak, trafiği rahatlatmak adına bisikletle ilgili projeler geliştiriyoruz" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Zonguldak
Görüş Bildir