Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haydutu Yakalayabilecek misin?

105PAYLAŞIM

1890'ların tam keşfedilmemiş, boş ama vahşi batısında çölün ortasındaki bir kasabada ahşap karakolda masanın başında sinek vızıltıları eşliğinde pinekleyen bir şerifsin... 

Kanun kaçağı haydutu yakalayabilecek misin?

1. Emrindeki adamın seni telaşla uyandırdı ve uzun zamandır aranılan, üstünde iyi bir ödül olan haydutun kasabada olduğunu iletti. Yeni uyandın ve pek ortalığı kolaçan edecek havanda değilsin. Ne yapardın?

Emrimdeki adama direktif verip kasabayı iyice araştırmasını ve gerekli kişilere sormasını isterdim
Kendi işimi kendim hallederdim; hemen kasaba ahalisinden bilgi alırdım
Rozetimi çıkarıp kasabada sivil dolaşırdım. Böylelikle dikkat çekmeden bilgi toplardım
Parayı bastırıp özel adam tutardım

2. Kasabanın toz toprak içindeki yolunda volta atarken yanına kasabada daha önce hiç görmediğin biri yaklaşıp: " Azılı haydut barda demleniyor" deyip usulca uzaklaştı. Ne yapardın?

Hemen bara gidip posterdeki ilanla eşkâlinin uyuşup uyuşmadığını kontrol ederdim
Tanımadığım biri olduğu için sözlerine güvenmezdim, kasabanın diğer dükkanlarına gidip etraflıca bilgi toplardım

3. Şansa bak! Bu gece "büyük bar"da büyük bir poker turnuvası olacak. Katılır mıydın katılmaz mıydın?

Katılırdım, bir ihtimal aynı masaya düşerdik. Onu suçüstü yakalamak için bir fırsatım olurdu
Oynamak için değil, fakat haydutun orada olup olmadığını teyit etmek için giderdim.
Ben katılmazdım, ama mutlaka yerime bir başkasını gönderirdim.

4. Gece oldu ve barda iğne atsan yere düşmeyecek bir kalabalık var. Kasabanın ileri gelenleri de poker gecesine iştirak etmiş. Kahretsin! Alkolün sınırını kaçıran biri haydutun olduğu masaya sulandı ve bedelini ağır bir şekilde ödedi. Ortalık karıştı ne yapardın?

Katılmadığım için muhtemelen olay yerine biraz geç gelmiş olacaktım. Bu nedenle olayla ilgili bilgiyi yardımcımdan alırdım
O esnada içki içtiğim için hızlı davranamazdım.
Kendimi oyuna öyle bir kaptırmıştım ki kimin olayları başlattığını tespit edemezdim
Hemen silahıma davranıp ortamın kontrolünü sağlardım

5. Rezalete dönüşen gece bitti. Sabah uyandın ve bir eksiklik var. Elini silah kılıfına atar atmaz irkildin; Çünkü silahın yok.

Telaş içinde olayın meydana geldiği bara gidip ortalığı ayağa kaldırırdım
Durumu çaktırmamak için bar çalışanlarına, salon kadınlarına sorardım.
Giden gitmiştir, kanun kaçağı bir haydutu silahım olmadan da yakalayabilirim
Para verip yenisini alırdım

6. Haydut tam gün batımında konakladığı yerden ayrılacak. İşe bak! Yalnız değilmiş. Mekanın içinde adamlarıyla güneşin batmasını bekliyorlar. İzleyeceğin adım ne olurdu?

Bölge amirinin de olduğu koca bir grupla adamlarımı mekanın etrafına konuşlandırırdım
Ben ve emrimdeki birkaç adamla kasabanın ortasında ahaliyi de işin içine dahil ederek teslim olması yönünde çağrı yapardım
Son ana kadar onun ne yapacağını takip ederdim. Hiçbir şeyin ters gitmesini istemezdim

7. Kasabadaki tuhaflık, inanılmaz hareketlilik sonrası ansızın gelen durgunluk haydutu işkillendirdi. Tüh! Hızlıca toparlanıp sürü halinde atlarıyla uzaklaştılar. Ya hızlıca atına davranıp amansız takibe başlayacaksın ya da adamlarını toplayıp peşinden gideceksin; ancak adamlarını toplarken vakit kaybedeceksin. Bu durumda nasıl bir yol izlerdin?

Acele işe şeytan karışır, canımızı yolda bulmadık... Adamlarımı toplayıp giderdim.
Umrumda değil, hemen onların ardından ben de yola koyulurdum
Elimden nasıl kaçırdım diye hayıflanıp pes ederdim. Ertesi gün yola koyulurdum
Kasabada gördüğüm ilk kişiye iyi para verip benimle gelmesini söylerdin

8. Son olarak... Hangisini yanına almazdın?

Kement
Kanun kaçağı haydutun posteri
Kamera
Revolver tabanca

Yakaladın!

Tebrikler şerif! Azılı haydutu canlı olarak yakalamayı başardın. Silahın olmadan da bir kanun kaçağının nasıl alt edileceğini kanıtlamış oldun. Cesaretin için kasaban sana minettar. Kanun kaçağı haydutu canlı ele geçirdiğin için amirini de böylelikle ikna etmiş oldun. Bölgede tekrardan huzuru ve emniyeti sağladığın için kendinle gurur duymalısın!

Yakalamana ramak kalmıştı!

Şerif, her şeyi doğru yaptın, ancak kanun kaçağı haydut son anda elinden kurtulmayı başardı. Artık izini kaybettirdi. Üzülmek yok! Çünkü kasabana uzunca bir süre gelemeyecek artık. Biraz daha hızlı olsaydın şu an aldığın ödül sayesinde adamlarınla barda viski içerek işin sefasını sürüyor olacaktın. Olsun yine de elinden geleni yaptığın için teşekkürler!

Haydutu öldürdün!

Şerif, dünyayı büyük bir beladan kurtardığın için teşekkürler, ancak kötü haberim var; haydutun ölü olduğuna bir türlü inanmıyorlar. Biliyorsun ki burası vahşi batı... İnsanlar gözüyle görmedikleri şeyler hakkında bir şeyler uydurmaya bayılır. Keşke yanına kamera alsaydın en azından fotoğrafını çekip kanıtlayabilirdin. Olsun sen vicdanen rahatsın çünkü adaleti yeniden tesis etmek adına elinden gelenin en iyisini yaptın. Gerisi senin için önemsiz olmalı.

Haydut kayıplara karıştı!

Şerif, üzülme! Böyle adamlar için canını feda etmek istememen gayet normal. Ancak para verdiğin kişiden hayır gelir mi? Seni elbet bir noktada yarı yolda bırakacağı belliydi. Senin kadar yürekli olabilir mi? Onların adalet terazisi kesenin ağır tarafına göre şekilleniyor. Gelecek sefer daha dikkatli olursan değil haydutu, bütün çeteyi yakalaman işten bile olmaz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceren-guler16

yakaladın çok kolay oldu

nurcii

Tebrikler şerif! Azılı haydutu canlı olarak yakalamayı başardın. Silahın olmadan da bir kanun kaçağının nasıl alt edileceğini kanıtlamış oldun. Cesaretin için kasaban sana minettar. Kanun kaçağı haydutu canlı ele geçirdiğin için amirini de böylelikle ikna etmiş oldun. Bölgede tekrardan huzuru ve emniyeti sağladığın için kendinle gurur duymalısın!

c10

Yakaladık da sanki hangi seçeneği seçersem seçeyim yakalayacaktım gibi bir test.

psyhedelichead

Yakaladım! :)) çok kolay oldu.. Bir de soruları açık unutmuş arkadaş

justlikezombies

Düşünerek yaptım yakalamana ramak kaldı sonucunu aldım. Daha sonra sallayarak yaptım ve yakaladım :((

Görüş Bildir