Hayatı Durduran Koronavirüs Nedeniyle Zarar Görüp Batağın Eşinde Olan ve Para Kazanmaya Başlayan Sektörler Hangileri?

1.3bPAYLAŞIM

Kaybeden varsa illa ki kazanan da olur...

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/coro...

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle birçok ülke ya tam karantina koşullarını uygulayarak sokağa çıkma yasağı ilan etti ya da kısmi yasaklarla tedbirler aldı.

Durum böyle olunca da "ekonominin durumu ne olacak?" sorusunu sormaya başladık.

Koronavirüsle birlikte tahmin ettiğiniz gibi birçok sektör zarar görürken birçok sektör de kazanmaya başladı. Peki bu sektörler hangileri? Zarar gören ve görecek olan sektörler şu şekilde;

1. ULAŞIM: Ülkeler gerek hava gerekse kara ulaşımını en aza indirdikleri ya da tamamen durdukları için en büyük zararı ulaşım sektörü görüyor. Bu koşullarda en çok havayolu şirketleri etkileniyor.

2. TURİZM: Seyahat acentaları, oteller, restoranlar bu koşullarda zarar görüyor. İnsanlar seyahat etmekten korktukları için evlerine kapandı. Bu nedenle de turizm sektöründe büyük bir çöküş yaşanıyor ve yaşanacak.

Uzmanlar,11 Eylül 2001 saldırısı sonrası en büyük krizi yaşayabileceğini belirtiyor.

3. FUARCILIK: Koronavirüs nedeniyle de fuarlar tek tek iptal ediliyor. Yaz aylarında birçok fuar açılıyordu fakat gidişata göre yazın düzenlenecek olan fuarlar da iptal edilecek. Bu sektörü de zor günler bekliyor.

4. EĞLENCE: Kalabalık ortamlarda bulunulmaması gerektiği için aklınıza gelebilecek bütün eğlence etkinlikleri iptal edildi. Tiyatro, konser, sinema camiası da zarar görüyor, görecek.

5. YEMEK: Artık insanlar dışarıda yemek yemeyi tercih etmiyor. İnsanlar istese de tercih edemiyor zaten. Bildiğiniz gibi Türkiye'de de kafe, restoran gibi alanlar geçici bir süre kapatıldı.

6. SPOR: Binlerce insanın bir arada bulunduğu spor müsabakalarının birçoğu iptal edildi ya da seyircisiz oynanıyor.

7. KÜRESEL DAĞITIM AĞI OLAN ŞİRKETLER: Bu şirketler de virüs nedeniyle zor günler geçiriyor. Uluslararası sevkiyat yapılamıyor.

8. PETROL ŞİRKETLERİ: Koronavirüs nedeniyle ham petrol fiyatları hızla değer kaybetmeye başladı. Uçakların ve gemilerin çalışamaması büyük oranda petrol şirketlerini etkiliyor.

9. BANKACILIK: İş yerleri kapandığı için insanlar para kazanamıyor. E haliyle de insanlar borçlarını, kredilerini ödeyemiyor. Bu da bankacılık sektörünü zor duruma sokuyor.

Koronavirüs nedeniyle zarar görmeyen hatta daha çok kazanmaya başlayan sektörler de şu şekilde;

10. DEZENFEKTAN VE HİJYEN ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ: Koronavirüs nedeniyle bu üreticiler epey kazanmaya başladı. Kolonya, dezenfektan, sabun, temizlik malzemelerine olan talep arttı. Hatta üreticiler talebi karşılamakta zorlanmaya bile başladı.

11. KORUYUCU TULUM VE ELBİSELER: Haliyle koruyucu kıyafetler de bu süreçte önemli. İlaçlama yapanlar ve sağlık çalışanları en çok bu ürünlere ihtiyaç duyuyor. Sadece tuluma değil maske ve eldivene de olan talep artış gösterdi.

12. ECZANE VE İLAÇ ŞİRKETLERİ: İnsanlar Koronavirüsten korunmak için eczanelere akın ediyor. Reçetesiz ilaçları stoklayanlar bile var.

13. GIDA ÜRETİCİLERİ: Evlerinde kendilerini karantinaya alanlar ya da ileride daha kötü günlerin yaşanacağını düşünenler ilk olarak soluğu marketlerde aldı. Talep artışı olduğu için stoklar kısa sürede tükeniyor.

14. İNTERNET PLATFORMLARI: Evlerinde vakit geçirmeye başlayan insanlar, sinemaya gitmek yerine internet üzerinden film, dizi izlemeyi tercih ediyor.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kapkacak

Yutub kanalı açam da para kazanam

kalemine

kıytırık maske üreten bir firmanın ortalama fiyat üzerinden kazancını hesapladık. 2 ayda 250 milyon tl. Altın madeni buldu resmen.

ozansav

bir maske firmasını denetime gittim köhne bir depoda adamlar şıkır şıkır göbek atıyordu.

kalemine

bize de maske aldığımız firma anlattı üreticinin durumunu 8 makineyle 250milyon kazandıklarını öğrendik. 5.50 tlye aldığımız maskeyi şu an sürekli müşterisiyiz diye bize 20 liraya mırın kırın laf ederek verdiler. ben yurt dışına 100 liraya satıyorum diyormuş adam. düşünün

emsalden-misal-olmaz.

250 milyon milyar bin tl nasıl bir paradır bu kadar kısa sürede

kalemine

millet kazanıyor :D

sakin_adam

aslinda yapılması gereken minimum 14 gün ulke çapında sokağa cikma yasagi ilan edilmesidir tuzu kuru zenginler çok iplemez ama bu gün çalışmazsa yarın aç kalacak olanlar veya hali hazırda bu gün zaten aç olan fukara yurdum insani ile sayisi bile bilinmeyen suriyeli afganlı iraklı denkleme katılınca ne yazık ki sonumuzun çinden beter olacağını görmek için bilim adamı olmaya gerek yok ne yazık ki...

kennedy

bahis şirketleri

wednesday-addams

Her halükarda kazanıyorsun Netflix...

Görüş Bildir