Hafta Sonları Alkol Satışının Yasaklanmasına Peş Peşe Tepkiler: 'Sizin Yaptığınızı 4. Murat Bile Yapmazdı'

 > 
307PAYLAŞIM

İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almamasına sokağa çıkma yasağının olduğu geçtiğimiz hafta sonu tekel bayilerinin satış yapması engellendi. Bu karara tepkiler sürerken yasağın kapsamı genişledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü hafta sonları market ve bakkallardan da alkol satışına izin verilmeyeceğini duyurdu.  

Geçtiğimiz hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında tekel bayilerinin alkollü içki satışı polis tarafından engellenerek, dükkanlar kapattırılmıştı. Bu gelişmenin ardından tekel bayilerinin İçişleri ve Ticaret bakanlıkları yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. Bayiler bakanlık yetkililerine marketlerin içki satışı yapabildiğini ve bu durumun haksız rekabet yarattığını bildirerek, kendilerinin de içki satışı yapmasına izin verilmesini istedi.

İçişleri Bakanlığı ise çözümü alkol satışını yasaklamakta buldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün konuya ilişkin yazısı işletmelere gönderildi. 

Bu çerçevede satış ruhsatı olsa dahi hafta sonları 10:00-17:00 saatlerinde açık olan bakkal, market, süpermarket gibi yerler müşterilerine içki vermeyecek. Satış yapanlara ise idari para cezası uygulanacak.

İşletmelere Yazı Gönderildi: Ankara'da Hafta Sonu Kısıtlamalarında Alkol Satışı Yasağı Uygulanacak - onedio.com
İşletmelere Yazı Gönderildi: Ankara'da Hafta Sonu Kısıtlamalarında Alkol Satışı Yasağı Uygulanacak - onedio.com

"Bakanlık, kuruyemişçiyi açmak yerine marketleri de kapatıyor"

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir koronavirüs salgını gerekçesiyle alkol satışına getirilen yasağa tepki gösterdi. Emir "Hafta sonu alkol satışına yönelik alınan yasak kararının gerekçesi, kararın kendisi kadar vahim. Geçtiğimiz hafta kapatılan kuruyemişçiler, haksız rekabet olduğunu söylüyor. Bakanlık, kuruyemişçiyi açmak yerine marketleri de kapatıyor. 4. Murat bile sizin yaptığınızı yapmazdı" dedi.

CHP'li Ağbaba: "AKP'nin derdi virüs değil, yaşam tarzı"

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda geçtiğimiz hafta sonu genelgede yer almamasına rağmen alkol satışı yapan dükkanların kapatıldığını belirterek şunları kaydetti:

Bu dükkanlar hangi genelgeye dayanarak kapatılıyor?Kolluk kuvvetlerini zorlama yorumlarla esnafın karşısına dikmek nedir? İktidar -olmayan genelgeyle- haftasonu Tekel ürünlerinin satışını tümden yasaklıyor. Yüzbinlerce esnaf, çalışanları ve aileleriyle birlikte taş mı yiyecek?

AKP’nin derdi virüs değil, hayat tarzı! Tekel ürünlerinden yüzde 270’e varan oranlarda vergi alan zihniyetin seküler yurttaşları cezalandırdığı yetmemiş olacak ki şimdi bu kararla esnafları da cezalandırmaya çalışıyor. Salgının yayılmasının sorumlusu Tekel bayiler mi? Kuruyemişçiler mi? Salgın süreciyle zaten tükenen esnaf, bu kararla artık yok edilmek istenmektedir. Biz, bu akıl ve vicdan yoksunu anlayışa karşı tüm esnaflarımızı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.

Karasu: "Esnaf arasında ayrımcılık yapılıyor"

İçişleri Bakanlığı genelgesinde tekel bayilerinin kapatılacağına dair bir hüküm bulunmamasına rağmen İstanbul’un 39 ilçesinde polis ve zabıta tarafından açık olan tekel bayilerinin kapatıldığını belirten İstanbul Tekel ve Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu, sorunun çözümü için İstanbul Valiliği ile görüşmek istediklerini ancak henüz bir yanıt almadıklarını söyledi.

Karasu, “Bu uygulama ile esnaf arasında ayrımcılık yapılıyor. Bakkal ve kuruyemişçiler açık ancak tekel bayileri kapatıldı" dedi.

Esnafın pandemi nedeniyle zaten uzun süredir mağdur olduğunu belirten Karasu, “Eğer böyle  bir uygulama yapılacaksa esnafların kiraları, vergi ve prim borçlarını ödesinler. Tekel bayileri kapatılırken karşılarındaki süper marketler satış yapıyor. Bu adaletsizlik. Esnaf arasında ayrımcılık olmaz. Genelge açıkça olmalı ve böyle keyfi uygulamalara neden olmamalı” diye konuştu.

Yasağa sosyal medyadan tepkiler👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir