Gizli Koduyla WhatsApp Üzerinden Yayılmaya Başlayan Sahte Belge İnsanların Tedirgin Olmasına Neden Oldu!

615PAYLAŞIM

Niye bunu yapıyorsunuz?

Koronavirüs nedeniyle fazlasıyla panik durumdayız. Durumun nereye gittiği, vaka artışlarının nasıl olacağı ve bununla birlikte yöneticilerin süreci nasıl yöneteceklerine dair düşünceler hepimizde mevcut.

Tabii böyle durumlarda insanların daha da gerilmesine, streslerinin artmasına neden olacak bazı paylaşımlar da yapılıyor. Bunlar doğru bilgi içermeyen tamamen kaos ortamı yaratmak için yapılan paylaşımlar.

Bunlardan biri de Fahrettin Koca'nın yeni vaka sayısının 18 olarak açıklamasının ardından sosyal medyada epeyce yayılan bir belge. Bu belge Whatsapp üzerinden yayılmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildiği iddia edilen belgede vatandaşın toplu olarak bir araya gelebileceği her alanın kapatılacağı, marketlerin de belli günler açık olacağı yazması paniğe neden oldu.

Belgede şunlar yazıyor; 

"20 Mart tarihi itibariyle eczaneler ve hastaneler olmak üzere, insanların toplu olarak bir araya gelebileceği spor alanları, yüzme havuzları ve bazı spor tesisleri, kulüpler, dernekler, galeriler, kütüphaneler, ibadethaneler, parklar, otobüs terminalleri, alışveriş merkezleri ile 3 kişiden fazla çalışanı bulunan işletmelerin geçici olarak kapatılması;

23 Mart 2020 itibariyle süpermarketlerin pazartesi - çarşamba ve cuma olmak üzere haftada 3 gün 08.00-16.00 saatleri arasında açık olmaları gibi bir takım önlemler alınacaktır."

Dikkatlice bakıldığında zaten sahte olduğu da anlaşılıyor. Bu belgeyi hazırlayanlar sağ altta yer alan imzayı da Google üzerinden bulmuş.

Durumun anlaşılması üzerine de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından "COVID - ek önlemler" konulu resmi yazının gerçek olmadığına dair açıklama yaptı.

Dezenformasyon bu gibi durumlarda ciddi anlamda çok tehlikeli bir silaha dönüşüyor. Resmi siteler dışında yapılan hiçbir açıklamaya hele ki WhatsApp üzerinden atılan hiçbir mesaja itibar etmeyin.

İnsanları kaosa sürüklemekten hoşnut olan bazı insanlar mevcut.

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baron88

Bu ruh hastalarının bulunup, şuan tespit edilmiş olan 18 vakadan birinin yanına konulması gerekiyor. Kabul edenler...

sbstnbjk

Çok severiz böyle şeyleri :) Ama en basit mantıkla düşünülmesi gereken şeyi bile düşünmeyip mal gibi paylaşıyorlar. Böyle kararları Sağlık Bakanlığı değil İçişleri Bakanlığı alabilir.

soyledim-gitti

Zaten süper market sürelerinin kısıtlanması, dar zaman da daha çok insanın bir alana toplanmasına sebep olurdu. O noktada bir saçmalık var zaten.

soyledim-gitti

O çocukları!!!

deen-tharkuho

İnsanlar bununla ne amaçlıyor? sırf eğlencesine bu gibi sahte haberleri üreterek ve yayarak insanların paniklemesinden bir çeşit zevk alıyor olmalılar

Görüş Bildir