Genç Yaşına Rağmen Yakalandığı Koronavirüsü Atlatma Sürecinin Ne Kadar Zorlu Geçtiğini Anlatan Adam

-
Abone ol

Bütün bu yaşananlar gerçekten de çok üzücü. Lütfen evlerinizde kalın ve ellerinizi sık sık yıkayın...😢

Kaynak: https://www.boredpanda.com/young-people-...

1. “Geçen hafta COVID-19 ve zatürre ile mücadele veriyordum. Hayatımda bir kez bile bu kadar hasta olmamıştım...

twitter.com

“Gençler risk grubu altında değil, onlar daha hafif atlatıyorlar.” düşüncesi tamamen yanlış. Geçirdiğim bu günleri ve yoğun bakımın nasıl bir şey olduğunu sizlere anlatmak istiyorum.”

2. “Her şey 10 gün önce başladı. Normalde olduğundan daha fazla yorgun hissediyordum...

twitter.com

 Baş ağrım vardı ve bu yüzden ateş düşürücü kullandım. Bundan iki gün sonra ateşim çıktı ve nefes bile almakta zorlanmaya başladım. Bir gün sonra ise göğüsümün altında, kalbimin yakınlarında durduramadığım bir ağrı oluşmaya başladı. Yorulmadan konuşmak bile artık güçtü.”

3. “Bütün bu anlattığım süreç boyuna dışarıya hiç çıkmadım ve doktorumu aradım...

twitter.com

 Yaşanan salgın ve benim belirtilerimden dolayı bana bir randevu ayarlayamadılar. Beni sağlık departmanına yönlendirdiler. 4 kez aramış olmama rağmen telefonu açan adam bana ‘Artık daha fazla arama, test yok!’ diye bağırdı.”

4. “Bundan bir saat sonra sağlık departmanından başka biri beni aradı ve bana belirtilerimi sordu...

twitter.com

Savaşmam gerektiğini söyledi ve ardından da ‘şüpheli’ olduğumu belirtti. Bütün belirtilerim ve ateşim daha da kötüye gidiyordu. Ben de o gece acil servisi aradım.”

5. “Belirtilerimden dolayı benden uzak durmamı istediler...

twitter.com

 Sabah olduğunda ateşim artık 104°F yani 40°C’ ye ulaşmıştı. Hayali şeyler görüyor, duyuyor ve umudumu yitiriyordum. Kendimi çok çaresiz hissettim. Öğleden sonra doktoru aradığımı hatırlıyorum. Gerisini hatırlamıyorum bile.”

6. “Bu anlattıklarımdan sonra hastaneye gittim...

twitter.com

Arabadan indim ve yere çöktüm. Tekerlekli sandalyeyle yoğun bakım ünitesine götürülürken uyandım. Sonra tekrar bilincimi kaybettim. Nerede olduğumu bile bilmediğim bir yerde uyandığımı hatırlıyorum. Öldüğümü sandım. Ondan sonra…”

7. “Anksiyete atağı geçirdiğimde artık nefes bile alamaz haldeydim ve hayatta olduğumu fark ettim...

twitter.com

Bana oksijen, sıvı ve antibiyotik verildi. Koronavirüs testinin yanı sıra bana başka testler de yapıldı. Boğazımdan örnek alındı, kan tahlilleri yapıldı, mukus örneği ve EKG çekildi. Tam 6 saat boyunca bekledim…”

8. “Test sonucum pozitif çıktı...

twitter.com

Bana pnömoni teşhisi konuldu ve reçeteme antibiyotik yazıldı. Artık iyileşiyorum. Eşimi haftalardır görmedim ve çok özledim. Yalnız hissediyorum ama aynı zamanda da öfkeliyim. Yardım almam neden bu kadar uzun sürdü? Ya yaşlı biri olsaydım? Ya bağışıklığım bütün bu olanları kaldıramasaydı?”

9. “Devletimiz başarısız oldu...

twitter.com

 Ben şanslıyım ama diğerleri benim kadar şanslı olmayacak. Artık harekete geçmek zorundayız. Söz değil eylem gerek. Eğer onlar yapmazlarsa biz ihtiyaç duyacağız. Evde kalın, akıllı olun. Hiçbir ölüm cahil olmaya değmez. Bunu başarabiliriz.”

İnsanlar ise bu tweetlerden sonra kendi deneyimlerini ve yorumlarını anlattı: 👇

twitter.com

“Aynısı kız kardeşimin de başına geldi. Ateşi 40 dereceye çıkmasına rağmen hastalığın 9. gününe kadar test yapılmadı. Şu an da pnömoniden dolayı hastanede kalıyor. NBA ve Thom Hanks hemen test yaptırabiliyorken sıradan bir insansanız size bol şans diliyorum. Henüz bu daha başlangıç.”

👇“Hastalığı hafif atlatacağı söylenirken kullanılan ‘hafif’ kelimesi yaşamları ventilatörlere bağlı olmayan herkes için kullanılabilir. ‘Hafif’ vakalardan bahsederken söylenmek istenen budur.”

twitter.com

👇“Doktora ilk gittiğimde ateşim 39.7’di ve bana iyi olduğum söylendi...

twitter.com

 Aradan iki gün geçtikten sonra ateşim 39.8’e çıktı ve zatürre olduğum söylendi. Beni ‘genç’ olduğum ve altında yatan başka hastalıklarım olmadığı için test etmeyi reddettiler. İlk kez zatürre oluyorum ve çok canım yanıyor.”

👇“Bugün bana koronavirüs zatürre teşhisi konuldu...

twitter.com

Eve gitmem ve sadece nefes alamazsam gelmem gerektiği söylendi. Doktorlara beni ciddiye almaları için 10 gündür yalvarıyorum. Yardım aramaktan tükendim. Evdeyken boğulmaktan korkuyorum ve her şey çok geç olacak.”

👇“Paylaştığın için gerçekten teşekkürler...

twitter.com

Neler olduğunu bilmek, belirtileri öğrenmek ve nereden yardım alıp nereden alamayacağımızı bilmek bizim için yararlı. Yardım bulduğuna sevindim ve umarım yakın bir zamanda iyileşirsin.”

👇“Seni bu durumu getiren sağlık sisteminin ta kendisi. Çok üzgünüm ve bu çok korkunç.”

twitter.com

👇“Gerçekten çok üzgünüm. Göğüs ağrıları ve öksürüğümün 19. günündeyim. Bende zatürre ve muhtemelen Covid-19 olduğunu düşünüyorum. Şaka değil.”

twitter.com

👇"Hikayeni paylaştığın için teşekkürler, hayat kurtaracak."

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ktl1313

yeni çağın görünmez hastalığı, anksiyete. strese bağlı olarak beyinde oluşan korkuların gerçeğe dönüşerek vücudun tepki vermesi.mesela, boğazınızda küçük bir gıcık bile olsa ben neden öksürdüm diye korkmak,yada vücudun hafif bir kırgınlığında acaba virüs mü bulaştı diye endişelerin giderek artması.hiç bir hastalığın olmasa bile coronanın bütün belirtilerini vücut kendiliğinden yaratabiliyor.bunu neden anlattım çünkü sağlık kuruluşunda çalışan doktor bir arkadaşımın bana söylediği şey geldi aklıma.gün içinde corona şüphesiyle başvuran hastaların yarısı anksiyete hastası çıkıyormuş.yukarıda ki örneklerde de arkadaşın birinin anksiyete olduğu için çok fazla ciddiye alınmadığını düşünüyorum.ayrıca da anksiyete ile çok zor süreçlerden geçmiş biri olarak çokta iyi anlayabiliyorum bu durumu.

onur311

Ünlüysen, arkan sağlamsa ve zenginsen sen önceliksin. Adaletsiz dünya düzeni. Aşı bulunursa ilk kimler faydalanacak bir düşünün!

koray-polat

Adama test yapmamışlar diye adam devletimiz başarısız oldu diyor haklı olarak, bizde de salgını bile devlete bağlıyorlar diyorlar. Amariga bizi gısganıyor yauv.

mcmenimin

Pnömoni dediğiniz şey zatürre yanlış bilmiyor isem. Bu insanlara neden hep zatürre teşhisi de konmuş? Covid-19 sebebiyle mi zatürre olmuşlar yoksa zatürre olmaları sebebiyle mi hastalığı bu kadar ağır geçirmişler anlayamadım. Bilen var mı?

onur-beyaztas

Corona virüsü sebebiyle insanlar zatürre oluyor.

arsenic

Covid19’un semptomları ağır zatürre olduğu için. Yüksek ateş, bazen balgam, nefes alamama vb.. çok korkunç. O kadar çok insan var ki enfekte olmuş, ne hastane, ne sağlıkçılar, ne ekipman yetemiyor. Söyledikleri gibi eğer tanınmış biri değil de sıradan bir insansan, ölme noktasına gelmeden almıyorlar hastaneye. Ve yine söylediği gibi sadece yaşlıları vurmuyor artık, bağışıklık sistemin güçlü değilse, başka kronik hastalıkların varsa da risk altındasın. Ya da birden fazla enfekte olursan da. O yüzden başka insanlarla mesafe ve ellerin sürekli yıkanması, mukoza yolunun korunması çok ama çok önemli.

badcatsero

şimdi burada anlatılanlara göre bizim sağlık sistemi iyi mi?

ozcylnn

Evet bizim sağlık sistemimiz Avrupa, Amerika ve bir çok ülkeye hatta kıtaya göre çok çok iyi. Tabi tamamen kıyasla iyiyiz AMA bu virüse karşı ne kadar iyiyiz orasını göreceğiz hep birlikte.

koray-polat

Nereden uyduruyorsun sağlık sistemimizin iyi olduğunu? Dünyada yasaklanan ilaçlar Türkiye'ye gönderiliyor, burada kullanılıyor. Devlet hastaneleri içler acısı, Özel hastaneler ateş pahası. Büyük şehirler dışındaki hastanelerde doğru düzgün ekipman bile yok. İskenderun'da hasta oldum, ameliyat için Adana'ya gönderdiler beni. Şaka değil bu. A Haberden izleyip izleyip burada ahkam kesmeyin. Düşün bir hastaneye de görün nasılmış sağlık sistemi.

gozde-cetin8

berbat arkadaşım yogun bakımda çalışıyorum covid süphesi var ve güya covid süphesi olanlar ek binaya gönderilecek hemşireleri dahi ayrı olacak su cinde gördüğünüz tulumlar vs kullanılacaktı.ama covid supheli hastaya birimde baska hasta varken bakıyoruz tvlerde gösterilen o filtreli maskeler falan hikaye bi tane göstermelik koydular kullanmayın sadece entübe ederken kullanın dediler.bi entubasyon isleminde hastanın basında en az minimum 3 kişi bulunmak zorunda kim neresine takacak o maskeyi çok merak ediyorum.

gozde-cetin8

televizyonda sağlık çalışanlarına destek için alkış yapın üç gün dedi.4.gün unuttu sağlık bakanı bizi.

badcatsero

çoşma aslanım çoşma.. ironi... ne meraklısınız milleti yaftalamaya amk

Görüş Bildir