Görüş Bildir
Haberler
TV
Gelin Kaynana Kavgasını RTÜK Affetmedi

Gelin Kaynana Kavgasını RTÜK Affetmedi

Gelin Kaynana Kavgasını Rtük Affetmedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal D'de hafta içi her gün gündüz kuşağında yayınlanan ve sunuculuğunu Seda Sayan'ın yaptığı 'Kaynana Gelin Seda'ya Gelin' adlı programda, gelin ve kaynanaların birbirlerine yönelik hakaret ve suçlamaları nedeniyle kanala ceza verdi.

RTÜK, 'eğlence kastını aşarak, aile yapısının temelini oluşturan sevgi, saygı, güven ilişkisini zedeleyici, reyting kaygısıyla oluşturulan programda gelinlerin ve kayınvalidelerin birbirlerine karşı saygısız davranışlarının sunucu Seda Sayan tarafından sorulan soru ve yorumlarla daha da teşvik edildiği' gerekçesiyle kanala idari para cezası müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı.

Programın 24 Ocak'ta yayınlanan bölümüyle ilgili olarak Üst Kurul uzmanları tarafından hazırlanan raporda, sorulan sorularla bir tartışma zemininin oluşturulduğu, kaynana ve gelinin birbirlerine karşı kırıcı ve eleştirel ifadeler kullandığı, sunucu Seda Sayan'ın da tartışmaların üzerine gittiği vurgulanarak hediyelere sahip olabilmek için aile içerisinde özel sayılabilecek hususların bile taraflar arasında kızgınlıkla açığa çıkarıldığı ifade edildi.

Aile mahremiyetinin bir kenara itilerek, yaşanan sorunların tüm ayrıntısıyla milyonlarca izleyici önünde tartışılmasının yarışmaya katılan aileler için geri dönülemeyecek problemleri meydana getirebileceği belirtilen raporda, yayıncıların, toplumu bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biri olan aile kurumunun korunması konusunda, daha sorumlu bir tutum izlemesi ve toplumsal sorumluluk açısından daha dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Vatandaş da şikayetçi

Raporda ayrıca 'Aile, karşılıklı sevgi ve saygı üzerine kurulur. Aile fertlerinin uyum içinde yaşaması sevgi, saygı, hoşgörüye bağlıdır. Aile yapısının sağlam olduğu toplumlar da sağlamdır' ifadelerine yer vererek, 'Geniş izleyici kitlelerine ulaşan ve bu kitleler üzerinde yönlendirici etkisi bulunan televizyon yayınlarının gelenek ve göreneklerimize uygun olması beklenir' değerlendirmesi yapıldı.

Gelin ve kaynanaların karşılıklı suçlamalarla birbirlerine karşı yaptıkları saygısız davranışlar izleyicinin de gözünden kaçmadı. RTÜK İletişim Merkezi'ne program nedeniyle 903 şikayet geldi.

Uzman raporunu değerlendiren Üst Kurul, programda 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun, 'Yayın hizmetleri… ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.' şeklindeki 8/f maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

Üst Kurul oy birliğiyle, Kanal D televizyonuna 419 bin lira idari para cezası müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı. İdari para cezasının miktarı yayın kuruluşunun ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde birinden üçüne kadar olabiliyor. 

AA

Kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2014/02/17...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın