Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gana'daki Köy Okulunun Bilgisayarı Olmadığı İçin 'Word' Programını Tahtaya Çizerek Öğreten Yürekli Öğretmen

-

Gana'nın kırsal kesimlerinde bulunan bir okulda bilgisayar laboratuvarı olmadığı için, konusu 'Word belgesi yaratma' olan dersi, bilgisayar ekranını tahtaya çizerek işledi bir öğretmen. Haberin detaylarını BoredPanda'dan derledik.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/teacher-draws...

Gana'da öğretmenlik yapan Owura Kwadwo, aslen Kumasili. Kırsalda bulunan bir okulda Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi veriyor.

Ancak okul, bu ders için gerekli donanıma sahip değil. Harika öğretmenimiz de görsel sanatlar mezunu olduğu için hünerlerini konuşturdu. 👏

Öğrencilerine nasıl Word belgesi oluşturulacağını öğretirken karşılarında bir bilgisayar varmış gibi ekranın tamamını tahtaya çizdi.

"Öğrencilerimin ne öğrettiğimi anlamaları için yapıyorum." diyor. Öğrencileri de dersten oldukça keyif alıyor.

Bu olay, Gana'da büyük tartışmalara yol açtı. İnsanlar Kwadwo'nun yaratıcılığını ve yöntemlerini tebrik ederken bir yandan da buna ihtiyaç duyuyor olmasını eleştirdiler.

2018 yılında okullarda neden hala bilgisayar yok? Kwadwo işlerin yavaş yavaş daha iyiye gittiğini düşünüyor. "Hükumet yardımcı oluyor ve ben de onlara inanıyorum. BİT'i öğrenciler ve öğretmenler için daha kolay hale getirmeye çalışıyorlar."

İşte Facebook'ta paylaştığı o gönderi:

"Gana'da BİT öğretimi oldukça komik. Tahtada BİT. Öğrencilerimi seviyorum ve ne öğrettiğimi anlamaları için her şeyi yapacağım."

Accra ve Kumasi gibi büyük şehirlerde gerekli ekipman bulunurken kırsal alanlarda bu problem oldukça yaygın.

Neyse ki bu gönderi viral olduktan sonra okul bütçesine bağış yapmak isteyenlerin sayısı oldukça arttı.

Ünlüler ve maddi durumu iyi insanlar Kwadwo'ya tekliflerde bulunuyor. O da bu durumdan oldukça memnun.

Harika öğretmen, kendini işine adadığı için birçok insanın kalbine dokundu. 🤗

"Dünyanın çoğu yeri tarafından görülmeyen bir eğitime bağlılık seviyesi bu. Gerçek bir kahraman ve örnek alınması gerek."

"İki yıl önce Gana'da küçük bir tarım köyündeki ilkokulda bilgisayar dersleri verdim. Tam olarak bu şekilde öğretmek zorundaydık çünkü çalıştığım okulun bilgisayar laboratuvarı olmasına rağmen (ki bu yaygın değil) orada bulunduğumuz zamanın yalnızca yüzde 25'inde elektrik vardı. Elektriğin olmadığı günlerde öğrencilere daha çok şey öğretebilmemiz şaşırtıcı, çünkü bilgisayar öğrencilerin dikkatini dağıtıyordu."

"Çizimdeki detaylar oldukça etkileyici."

"Bana hafızandan çiz deseler kesinlikle başarısız olurdum, önümdeki arayüz penceresindeki her tuşun ne işe yaradığını deneyimlerimden bilmeme rağmen."

"Şu an Gana'da viral oldu. Ünlüler okullara bilgisayar almak için bağış topluyorlar."

Kwadwo'nun gösterdiği çaba, bağlılık ve biraz da doğaçlama gelişmekte olan ülkelerde eğitimdeki boşlukları doldurmaya yeter de artar!

Sen dünyayı daha güzel bir yer haline getiriyorsun harika öğretmen, teşekkür ederiz! 🤗

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bohhy

"Bu haberlerin ardından Microsoft kara tahtadaki Office uygulaması için lisans ücreti istedi." :P

corpse-bride

begendım afrıka ulkelerınde egıtım kosulları dusunulunce hıc olmamasından bın kat ıyıdır yoksa ıc savasta hıc olacak o cocuklar

koseku

Ticari bir programın okullarda öğretilmesi yanlış

sule-oral

Diyarbakır da anasınıfı öğretmeniyim okulumda bilgisayar da yazıcı da yok. Biz de çok farklı değiliz Gana 'dan

emrexxx

yorumların altında yanıtla ve beğen sekmelerinin yanına "boş adam" sekmesi koysanız ne güzel olur.

Görüş Bildir