Fransa'da Hükümet Emeklilik Reformunda Geri Adım Attı

 > 
546PAYLAŞIM

Fransa’da hükümetin getirmek istediği emeklilik reformuna karşı 38 gündür devam eden genel grev, sonuç verdi. Başbakan Edouard Philippe, başından beri emeklilik reformu müzakerelerini tıkayan “64 yaş sınırı” uygulamasını “şimdilik” geri çektiklerini açıkladı. 

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ülkede grev ve gösterilere neden olan emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini açıkladı.

Fransa’da grev ve gösteriler Aralık ayı başından bu yana devam ediyordu. 👇

Fransa’da Son Yılların En Büyük Grevi: Gösterilere Katılanların Sayısı 800 Bini Aştı - onedio.com
Fransa’da Son Yılların En Büyük Grevi: Gösterilere Katılanların Sayısı 800 Bini Aştı - onedio.com

Sendikalar, geçen Perşembe düzenlenen ve 500 bin kişinin katıldığı ulusal genel grev gösterilerinin ardından, geri adım atmayan hükümetten “herkes için 64 yaş sınırını” getiren maddeyi çekmesini isteyerek, bu haftanın ikinci büyük eylemi için çağrı yaptı.

Çağrı üzerine, aynı haftada ikinci defa sokağa dökülen çalışanlar, Cumartesi günü, hükümete “reformu geri çek” mesajı gönderdi. Başkent Paris başta olmak üzere, Fransa genelinde on binlerce çalışan, Sarı Yelekliler ile birlikte genel grev eylemine çıktı.

Paris ve Nantes kentlerinde çatışma haberlerinin gelmeye başladığı bir anda, sendikalarla görüşen Başbakan Edouard Philippe, sendikalara gönderdiği bir mektupla, “Hükümetin sendikalara olan güvenini göstermek için yaş sınırını reformdan çektiğini” açıkladı.

Muhalefet: “Taktik oyunu”

Ancak muhalefet partileri, hükümetin geri adımının “tümüyle taktik bir oyundan ibaret olduğunu” öne sürdü. 

Aşırı sağ Ulusla Bütünleşme (RN) lideri Marine Le Pen, hükümetin herkesin bildiği bir taktiği uyguladığını öne sürerek, “Hükümet çalışanlarla kirli bir oyun oynadı. Noel tatilinden önce söylemiştim. Diğer zor maddeleri geçirmek için, 64 yaş sınırı maddesini reforma eklediler. Dikkatleri bu maddeye çekip, sonra bu alanda geri adım atarak, diğer zor maddeleri kolaylıkla geçirmeyi planladılar. Baştan söyledik ve söylediğimiz gibi de oldu. Açıkça hükümeti, dünyanın en eski oyununu sahneye koyarak, halkı kandırmakla suçluyorum. Ama biz de aptal değiliz. Bu yasaya karşı çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Radikal sol parti temsilcisi Eric Coquerel de “Bu ilk zafer, hükümeti gerileteceğimizi gösteriyor. Yaş sınırının geri çekilmesi yetmez. Puanla emeklilik sisteminin de geri çekilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Grevler nedeniyle sağlık ve ulaşım hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor.

Son yapılan ankete göre ise Fransızların yüzde 75'i reformun geri çekilmesini veya değiştirilmesini istiyor.

Emeklilik reformu neleri içeriyor?

Fransa'da şu anda özel sektör ve kamu sektöründe her birinin emeklilik yaşı ve koşulları farklı 42 ayrı emeklilik sistemi var ve Cumhurbaşkanı Macron bunları tek bir sistemde birleştirmek istiyor.

Yeni plana göre işçiler çalıştıkları her gün için ödüllendirilecek ve kazandıkları puanlar emekli olduklarında kendilerine çeşitli faydalar sağlayacak.

Fransa'da son 10 yılda emeklilik yaşı 60'tan 62'ye yükseltilmişti.

Ancak Fransa buna rağmen OECD üyesi ülkeler arasında hala emeklilik yaşının en düşük olduğu ülkelerden biri.

Yeni sistem, en iyi emeklilik koşullarına sahip gruplar arasında yer alan denizciler, hukukçular ve opera sanatçılarının bazı avantajlarını ellerinden alacak.

64 yaşından önce emekli olanlar ise yüzde 5 daha az maaş alacak.

Fransa, gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 14'ünü emekliliğe harcıyor. Bu dünyadaki en yüksek oranlardan biri. OECD verilerine göre Türkiye'de aynı oran yüzde 7,7.

Macron, Fransa'nın yaşlanan nüfusu nedeniyle bu reformu yapmanın kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

VOA, BBC Türkçe ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir