Görüş Bildir
Haberler
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan 2. Dünya Savaşı Özrü

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan 2. Dünya Savaşı Özrü

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali sürerken dönemin Fransız hükümetinin ülkedeki Romanlara yönelik baskıcı tutumundan dolayı özür diledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hollande, ülkenin iç bölgesinde yer alan Montreuil-Bellay kasabasında, 2. Dünya Savaşı sırasında Romanların gözaltına alındığı ve şu anda açık hava müzesi haline getirilen kampı ziyaret etti.

Hollande, kampı ziyaret eden ilk Fransa Cumhurbaşkanı oldu

Hollande, kampı ziyaret eden ilk Fransa Cumhurbaşkanı oldu

Cumhurbaşkanı sıfatıyla bu kampı ilk kez ziyaret eden siyasetçi olan Hollande, burada yaptığı konuşmada, '2. Dünya Savaşı sırasında, Vichy rejiminin (Nazilerle işbirliği yapan Fransız hükümeti) binlerce Romanı sorgusuz gözaltına alması konusunda Fransa’nın büyük sorumluluğunu kabul ediyorum' dedi.

"Fransa Cumhuriyeti bu insanların acılarını kabul eder ve tanır"

"Fransa Cumhuriyeti bu insanların acılarını kabul eder ve tanır"

Gerçekleri söylemenin zamanının artık geldiğini belirten Hollande, 'Fransa Cumhuriyeti, sorgusuz gözaltına alınan bu insanların çektiği acının sorumluluğu kabul eder ve tanır’’ ifadesini kullandı.

Törene kampta yaşamış ve hala hayatta olan Romanlar ve aileleri de katıldı

Hollande, toplama kampında tutulan Romanların anısı için yapılan anıtın açılışını gerçekleştirdi. Törene, kampta yaşamış ve hala sağ olan Romanlar ile hayatını kaybedenlerin aileleri de katıldı. Fransa’da 1941-1945 yılları arasında 6 binden fazla Roman'ın toplama kamplarında tutulduğu ve yüzlercesinin hayatını kaybettiği biliniyor.

Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
21
18
7
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mehmet Suat

Güzel bir davranış. Gel gelelim özrü kimlerden dilediği önemli. Fransa sadece baskıya destek verdiği için özür dilemiş. Ya diğer katliam yapan ülkeler. Yıl ... Devamını Gör

khanender

cezayirdeki katliam ne olacak

Anti Emperyal

Cezayir katliami için 2010 da özür dilemişlerdi

benjaminfranklin

düşünsene ülkendeki insanları bir gecede yakıp öldürmüşüz sonra demişiz ki sevgili fransa özür dileriz Nasıl hissedersin hissetğini hissediyoruz anladı... Devamını Gör