Görüş Bildir
Haberler
Firari Galip Öztürk'e Piyasa Dolandırıcılığı Tedbiri: 'Hesapları Donduruldu'

Firari Galip Öztürk'e Piyasa Dolandırıcılığı Tedbiri: 'Hesapları Donduruldu'

FreiGeist
13.02.2019 - 12:07

Firari iş adamı Galip Öztürk’ün Albaraka Türk hisselerinde işlem yaptığı ve olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerine neden olduğu SPK tarafından tespit edildi.

Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre, Sermaye Piyasası Kurulu dün Albaraka Türk hissesindeki olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin toplandı. Toplantı sonucunda firari iş adamı Galip Öztürk, Metro Avrasya Investment Georgia ve Metro Yatırım Menkul Değerler’in hesapları donduruldu.

Kısa sürede yüzde 62 oranında prim yapan hisse Sermaye Piyasası Kurulu’nun radarına takıldı.

Kısa sürede yüzde 62 oranında prim yapan hisse Sermaye Piyasası Kurulu’nun radarına takıldı.

5 Şubat 2018 tarihinde 1.31 lira seviyesinde işlem gören Albaraka Türk hissesi 6 işlem gününün sonunda 2.12 liraya kadar yükseldi. 

Sermaye Piyasası Kurulu'nun yaptığı incelemeler sonunda hissede hareketliliğe neden olan Metro Avrasya Investment Georgia A.Ş., Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Galip Öztürk'ün mülkiyetlerinde bulunan Albaraka Türk Katılım Bankası paylarının 12/02/2019 tarihi itibariyla 6 ay boyunca borsada satışa konu edilmemesine karar verdi.

SPK'nın açılaması şöyle 👇

SPK'nın açılaması şöyle 👇

'Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (ALBRK) pay piyasasında 06.02.2019-11.02.2019 döneminde gerçekleşen olağan dışı fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)’nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 18/3 maddesi kapsamında; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen gerçek ve tüzel kişilerin 12.02.2019 tarihi itibarıyla mülkiyetlerinde bulunan ALBRK paylarının 6 ay boyunca borsada satışa konu edilmemesine karar verilmiştir.'

Metro Holding patronu Galip Öztürk, 22 yıl önce işlenen bir cinayetin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay’ın kararıyla cezası kesinleşen Öztürk'ün aynı gün Türkiye’den ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Ardından Öztürk, Gürcistan’dan paylaştığı fotoğraf ile kamuoyunun gündemine gelmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
7
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Can_Can

Adamın ne mal olduğu kaç zamandır belliydi zaten. Kaçtı falan yemeyelim birbirimizi