Evinizin Havasını Temizlerken Aynı Zamanda Güzelliğine Güzellik Katacak 17 Dekoratif Bitki

-

Birçok insan hava kirliliğinin sadece duman veya araba emisyonlarından oluştuğunu düşünmektedir. Fakat iç hava kirliliği, dış ortam hava kirliliğinden daha tehlikelidir çünkü yetersiz havalandırma, zehirli ürünler, nem ve yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan daha yoğun bir kirlilik türüdür. 

Siz de zehirli kimyasalları azaltmak için gerekli adımları atmakla birlikte, havayı temizleyen NASA'nın da önerdiği bitkileri dekor olarak kullanarak bu kimyasalların en zehirli maddelerinden bazılarını evinizden veya ofisinizden uzaklaştırabilirsiniz.

1. Aloe vera

Aloe vera, benzen ve formaldehitin havadan temizlenmesine yardımcı olan büyümesi kolay, etli bir bitkidir.

Bu bitki güneşi sever. Bu yüzden evinizin pencere kenarlarını aloe vera ile süsleyebilirsiniz.

2. Warneck dracaena

Warneck dracaena, vernik ve yağlı boyadan salınan hava kirleticileriyle savaşır.

Kapalı alanlarda hızla büyürler ve azıcık bir ışıkta gelişebilirler. Kenar boyunca beyaz çizgileri ile tanınan, 12 metre yüksekliğinde güzel bir dekor bitkisidir.

3. Paşa kılıcı

Temizlik ürünleri, tuvalet kağıdı ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bir kimyasal olan tehlikeli formaldehit maddesini evinizden atmak için en iyi dekorasyon bitkilerinden biridir. 

Düşük ışıkta ve nemli koşullarda büyür, bu yüzden banyonuzda dekorasyon amaçlı kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, geceleri karbondioksit emilimi ve oksijen salınım özellikleriyle de bilinirler.

4. Pothos sarmaşık

Temiz hava için en iyi ev bitkilerinden biri olan pothos sarmaşık, formaldehit toksinlerini yok eden hızlı büyüyen bir bitkidir.

5. Kasımpatı

Bu renkli bitkiler, canlı renkleriyle bir odayı aydınlatmaktan daha fazlasını yapabilirler, kapalı hava kirleticilerinden kurtulmak için de harikalar.

6. Kırmızı kenarlı dracaena (Dracaena marginata)

Dracaena bitkilerinin birçok çeşidi vardır ancak bu çeşit kırmızı kenarlı yapraklardan oluşur. Trikloroetilen, ksilen ve formaldehiti evinizden kovmak için en iyisidir.

Yavaş büyüyen bir bitki olsa da yüksek tavanlı bir evde oturuyorsanız tercih etmeniz yerinde olacaktır.

7. Benjamin

Ağlayan incir bitkisi, genellikle mobilya ve halılarda bulunan benzen, trikloretilen ve formaldehit dahil olmak üzere çok sayıda kirletici maddenin filtrelenmesine yardımcı olabilir.

8. Açelya

Açelya hava temizleme özelliğine sahip yaprak dökmeyen bitkiler arasında en güzellerinden biri.

9. Duvar sarmaşığı

Yapılan bir araştırmaya göre duvar sarmaşığı, hava kaynaklı dışkı maddelerinin yanı sıra formaldehiti de azaltır.

Kısmi gölgede ve verimli, nemli topraklarda bakımı ve büyümesi kolaydır. İyi bir şekilde kurulduktan sonra kuru koşulları tolere edebilirler.

10. Çin hardemyeşili

Yaprak dökmeyen bakımı kolay bir bitkidir ve birçok farklı hava kirletici maddeyi filtreleyebilir.

11. Dağ palmiyesi

Trikloretilen ve benzenin mekandan uzaklaştırılması için dekor olarak kullanılabilecek en iyi iç mekan bitkilerinden biridir ve mobilyaların etrafına yerleştirilmesi için harika bir bitkidir.

12. Philodendron cordatum

Bu asma, evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız varsa, yenildiğinde zehirli etki gösterdiğinden dolayı iyi bir seçenek olmasa da evinizin havasını temizlemekte bir ustadır.

13. Yelken çiçeği

Bu beyaz çiçek gelişmek ve çiçek üretmek için haftalık sulama ve gölgeye ihtiyaç duyar. Formaldehit, trikloroetilen, ksilen, toluen ve benzenin ortamdan çıkarılması için idealdir.

14. Kurdele çiçekleri

Bol miktarda yeşillik ve küçük beyaz çiçekler, lastik, deri ve baskı endüstrisinde kullanılan formaldehit, karbon monoksit, benzen ve ksilen ile savaşır.

15. Nephrolepis exaltata

Bu bitki evlerinizden diğerlerine göre daha fazla formaldehit çıkarabilir.

16. Jerbera

Parlak renkli, çiçekli bir bitki olan jerbera, bir hava kirletici madde olan trikloretilenin ortamdan çıkarılmasında etkilidir.

17. Kauçuk ağacı

Kauçuk bitkisi, formaldehiti ortamdan çıkarmada başarılı bitkiler listesinin  başlarında yer almaktadır.

Ofis, bu bitkileri yerleştirmek için harika bir yerdir çünkü çoğu ofis mobilyaları formaldehit bazlı yapıştırıcılar tarafından bir arada tutulan yonga levhadan yapılmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
f.can

Kasımpatı ne güzel çiçek yaa, elimde olsa evimin içini dışını Donatırım 🌼🌸🌼 her rengine aşığım bu çiçeğin

Görüş Bildir