Evde 2006 Yılına Ait Market Fişini Bulan Adamın Yayınladığı Fiyatları Görünce 'Vay Bana Vaylar Bana' Diyeceksiniz

221PAYLAŞIM

Zaman geçerken sadece saçlarımızı beyazlatmıyor, cebimizi de adeta oyuyor. Şu fişteki fiyatlarla günümüzdeki fiyatların karşılaştırmasını görünce duvara boş bakacağınız neredeyse kesin.

Twitter'da her zaman komik şeyler olmuyor biliyorsunuz. Mesela fayntenks'in paylaştığı 2006'ya ait şu fiş değil sizi güldürmek, hüngür hüngür ağlatabilir bile.

Buyurun o market alışveriş fişine biraz daha yakından bakalım ama sakin olun tamam mı?

Fiş paylaşımının altına gelen yorumlar da bir o kadar insanın içini acıtacak cinsten.

Hazırsanız öldürücü darbe geliyor: Gökhan isimli takipçi üşenmemiş, fişteki ürünlerin şu anki satış fiyatlarını çıkartmış.

Gökhan'ın fişine daha yakından bakalım 😢

Gökhan'ın yazdığı güncel fiyatlara ve alım gücünün düştüğünü düşünenlere ise şöyle bir itiraz geldi.

Elbette bu itirazın da çok küçük bir matematikle cevabı olacaktı...

Ne denilebilir ki...

Bu fiyat karşılaştırmalarını okurken şöyle olanlar bir toplanabilir mi? Vay bize vaylar bize!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhammed-yusuf-guven

alım gücü hesabını birim fiyat üzerinden yapmak hangi geri kalmışın fikriydi acaba?

hope_

olaya sadece market fişinden bakıp itiraz eden arkadaş acaba kira ve diğer ürünlerdeki ( giysi, dgaz, elektrik su gibi ) artışı düşünmeden yazmış olmasına akıl sır erdiremedim. Maaşımızla sadece marketten yaptığımız alışverişleri mi kıyaslayacağız?

hknbyrm

2006 yılındaki 77 TL günümüzün 239TL si enflasyonu göz önünde bulundurmamız lazım. Yani o sepetin şuan 239TL olması lazım eğer 239TL den fazla ise (ki bence fazladır) bazı yıllarda enflasyonun düşük gösterildiği anlamına gelir.

cagataysahinbelgeselleriyoutub

Hayır alakası yok. Enflasyon sadece market fiyatları ile hesaplanmıyor. Market fiyatları gibi 1000 tane kalem var. Gıdadaki enflasyon %30 ise normal enflasyon %10 ise, dar gelirli insanlar enflasyonu daha yüksek hisseder, enflasyon hesaplanırken hiç kullanmadığınız hiç yapmadığınız şeyler bile hesaplanıyor, taksi ücretleri, tatil paketi ücretleri, sigara alkol fiyatları gibi. Tabi bunların ağırlığı ile oynayarak enflasyon düşük gösterilebiliyor. Mesela ben 1,5 paket sigara içen bir insanım, son bir yılda aylık harcamalarım %30-40 arttı. Önceden sigaraya ayda 400 lira verirken şuan neredeyse 700 lira veriyorum.

gercekadimbanakalsin

2008 yılında ailemin yanında özel sektörde çalışırken maaşımın yarısıyla tam olarak 3 tam altın alabiliyordum. Şuanda memurum, çoğu memura göre fena olmayan bir maaşla bir çeyrek altın kenara koyamıyoruz.. pazara gitmeye korkuyor insan...

atestengomlek

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.014 TL, YOKSULLUK SINIRI 6.561 TL bu bilgi tüikin resmi rakamları.

Görüş Bildir